Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Творба на българска композиторка звуча на две престижни сцени във Виена

Александра Карастоянова-Херментин беше част от The Balkan Project

Ансамбъл ERGON с диригент Каспер де Роо
Снимка: Б. Йосифова

На 3 октомври на сцената на зала "Берио" в престижния музикален комплекс Концертхаус във Виена, в рамките на поредицата "Нови приключения" прозвуча творбата "Полынь" за виолончело, флейта, пиано, цигулка и виола от българската композиторка Александра Карастоянова-Херментин. Изпълнението на произведението беше на гръцкия ансамбъл “Ergon“ под палката на международнопризнатия диригент Каспер де Роо.  

Гостуващият на 3 октомври състав е основан през 2008 г. в Атина и е една от водещите реномирани музикални формации, която поставя акцент в своите изпълнителски изяви върху интерпретацията на съвременни композитори, както и на автори - представители на авангарда през ХХ и началото на ХХI век. Ансамбъл “Еrgon“ е записал в своята творческа биография гастроли в рамките на музикални фестивали в Гърция, Турция, Дания, Кипър и др. Съставът впечатлява, както с високото изпълнителско ниво на своите изявени инструменталисти, така и с оригиналните замисли на концептуални концертни програми. 

Александра Карастоянова-ХерментинНа 3 октомври в Концертхаус беше представен техния “The Balkan Project“, който поставя фокус върху жени композиторки от региона на балканския полуостров. В афиша присъстваха имената на шест авторки от Турция, Хърватия, Сърбия, Румъния, Гърция и България, представена от Александра Карастоянова - Херментин. Тя е творец, който от дълги години живее в Австрия, има тук успешно изградена кариера и утвърден авторитет на композитор, получила е признание и  многократно  е носителка на престижни отличия за музика, както и на държавната награда “Outstanding Artist Award“ през 2013г. на Австрийското министерство на културата. Творбите на Александра Карастоянова- Херментин се радват на многобройни успешни изпълнения на световни  сцени, сред които Карнеги Хол, Музикферайн, Концертхаус в интерпретация на водещи оркестрови формации като “Моцартеум Оркестър“ в Залцбург , Виенският радио симфоничен оркестър, швейцарският  “Музикколегиум Винтертур“ и мн. др.

Впечатляващ беше фактът, че произведението “Полынь“ на българската авторка имаше във Виена, в рамките на две последователни вечери - на 3 и 4 октомври, успешни изпълнения от два различни ансамбли: ансамбъл “Ergon“ на сцената в Кoнцертхаус и ансамбъл Wiener Collage на сцената на културния център "Арнолд Шьонберг", приети и двата пъти с възторжени аплаузи от публиката.

По повод тези събития, Александра Карастоянова-Херментин сподели за слушателите на предаването “Алегро виваче“ по "Хоризонт" интересни размисли за своето принципно позициониране спрямо понятието модернизъм, за замисъла на композицията “Полынь“ и различните интерпретации на творбата, която носи силен емоционален заряд. Авторката обяви и някои от своите актуални творчески проекти: Един от тях е изключително престижната поръчка за написване на произведение за хор, което ще бъде изпълнено от MDR радиохор по време на Панаира на книгата в Лайпциг през 2023 г. 

През 2022 г. на Александра Карастоянова-Херментин беше присъдено специално отличие от Градската управа на Виена – една от най-високо дотираните награди под формата на годишна стипендия за композиция “Arbeitsstipendium der Stadt Wien für das Jahr 2022“.

Чуйте интервюто с Александра Карастоянова-Херментин в първия звуков файл, а във втория - запис на изпълнението на творбата ѝ “Полынь“ на 4 октомври във виенския център "Арнолд Шьонберг" от ансамбъл Wiener Collage с диригент Рене Стаар.

  




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Марко Ганчев

Марко Ганчев: Сарказмът е дружески шарж към живота

"12 тома стихотворения - това е един най-обикновен отчет за изпълнението на един проект в областта на културата . Нали всичко на проекти върви сега." Това каза пред БНР Марко Ганчев - писател, поет, сатирик, който днес ще представи събрани най-добрите си произведения в Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий". "Трудна работа беше..

публикувано на 25.04.24 в 09:45
Библиотека под дърветата

"Библиотека под дърветата" събира любителите на книгата в Южния парк

От десет дни много софиянци са привлечени от  "Библиотека под дърветата", която се намира в Южния парк.  Ентусиасти превърнаха стара каравана в "Библиотека под дърветата" Един от инициаторите за създаването й е Михаил Нинов . Той вижда изхвърлени до кофата за боклук книги. Хрумва му, че може да се направи място, където те да бъдат..

публикувано на 24.04.24 в 19:49

Между миналото и бъдещето - арт инсталация на Красимир Терзиев на мястото на мавзолея

Инсталацията на визуалния артист Красимир Терзиев "Между миналото, което е напът да се случи и бъдещето, което вече е било" вече е факт в Градската градина в София. Арт инсталацията е разположена на мястото на бившия мавзолей в центъра на столицата. Кризите, през които вървим, засилват усещането за миналото. Постоянно преиграваме моменти от..

публикувано на 24.04.24 в 11:31

Вокална група "Радиодеца" – част от световното шоу на Енчо Керязов "Нощ на звездите"

Вокалната група към Българското национално радио „Радиодеца“ тази година ще е част от световното шоу на Енчо Керязов „Нощ на звездите“.  Формацията се „ражда“ през 1990 година с идеята да записва детски забавни песни за програмите и фонда на БНР. „Радиодецата“ са носители на специалната награда за изпълнение на радиоконкурса „Пей с мен“; участие в..

публикувано на 24.04.24 в 10:16

Синът на Чарли Чаплин ще представи концерт – спектакъл в България

Юджийн Чаплин ще представи у нас концерт – спектакъл, който разказва за живота на неговия баща – Чарли Чаплин. "Останах впечатлен от предствата на Юджийн за неговия родител. Тя е различна от образа на легендарния комик. Чарли Чаплин е бил тих и спокоен човек, който  е играел със своите деца, правил им е фокуси  и ги е разсмивал.  Често е..

публикувано на 23.04.24 в 19:32
Железни момчета

"Железни момчета" и романтиката на българските железници

Цялата история на България може да се разкаже през историята на железниците. Това обясни пред БНР Емил Спахийски, сценарист на филма "Железни момчета". "Има изключителна романтика, свързана с времето на парните локомотиви. Оказва се, че тези машини, създадени от човешката ръка, са изражение на гениалността на инженерната технология...

публикувано на 22.04.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 27-ото издание от 31-я сезон на предаването на програма Хоризонт за музикално-сценични изкуства Каста дива :  20.05-21.00 ч.: Специален гост: младата звезда на Националния музикален театър “Стефан Македонски“ Илона Иванова – единият от гласовете в саундтрака на видеоиграта Baldur's Gate 3, който беше отличен с награда на Британската..

обновено на 22.04.24 в 18:53