На 3 октомври на сцената на зала "Берио" в престижния музикален комплекс Концертхаус във Виена, в рамките на поредицата "Нови приключения" прозвуча творбата "Полынь" за виолончело, флейта, пиано, цигулка и виола от българската композиторка Александра Карастоянова-Херментин. Изпълнението на произведението беше на гръцкия ансамбъл “Ergon“ под палката на международнопризнатия диригент Каспер де Роо.
Гостуващият на 3 октомври състав е основан през 2008 г. в Атина и е една от водещите реномирани музикални формации, която поставя акцент в своите изпълнителски изяви върху интерпретацията на съвременни композитори, както и на автори - представители на авангарда през ХХ и началото на ХХI век. Ансамбъл “Еrgon“ е записал в своята творческа биография гастроли в рамките на музикални фестивали в Гърция, Турция, Дания, Кипър и др. Съставът впечатлява, както с високото изпълнителско ниво на своите изявени инструменталисти, така и с оригиналните замисли на концептуални концертни програми.
На 3 октомври в Концертхаус беше представен техния “The Balkan Project“, който поставя фокус върху жени композиторки от региона на балканския полуостров. В афиша присъстваха имената на шест авторки от Турция, Хърватия, Сърбия, Румъния, Гърция и България, представена от Александра Карастоянова - Херментин. Тя е творец, който от дълги години живее в Австрия, има тук успешно изградена кариера и утвърден авторитет на композитор, получила е признание и многократно е носителка на престижни отличия за музика, както и на държавната награда “Outstanding Artist Award“ през 2013г. на Австрийското министерство на културата. Творбите на Александра Карастоянова- Херментин се радват на многобройни успешни изпълнения на световни сцени, сред които Карнеги Хол, Музикферайн, Концертхаус в интерпретация на водещи оркестрови формации като “Моцартеум Оркестър“ в Залцбург , Виенският радио симфоничен оркестър, швейцарският “Музикколегиум Винтертур“ и мн. др.
Впечатляващ беше фактът, че произведението “Полынь“ на българската авторка имаше във Виена, в рамките на две последователни вечери - на 3 и 4 октомври, успешни изпълнения от два различни ансамбли: ансамбъл “Ergon“ на сцената в Кoнцертхаус и ансамбъл Wiener Collage на сцената на културния център "Арнолд Шьонберг", приети и двата пъти с възторжени аплаузи от публиката.
По повод тези събития, Александра Карастоянова-Херментин сподели за слушателите на предаването “Алегро виваче“ по "Хоризонт" интересни размисли за своето принципно позициониране спрямо понятието модернизъм, за замисъла на композицията “Полынь“ и различните интерпретации на творбата, която носи силен емоционален заряд. Авторката обяви и някои от своите актуални творчески проекти: Един от тях е изключително престижната поръчка за написване на произведение за хор, което ще бъде изпълнено от MDR радиохор по време на Панаира на книгата в Лайпциг през 2023 г.
През 2022 г. на Александра Карастоянова-Херментин беше присъдено специално отличие от Градската управа на Виена – една от най-високо дотираните награди под формата на годишна стипендия за композиция “Arbeitsstipendium der Stadt Wien für das Jahr 2022“.
Чуйте интервюто с Александра Карастоянова-Херментин в първия звуков файл, а във втория - запис на изпълнението на творбата ѝ “Полынь“ на 4 октомври във виенския център "Арнолд Шьонберг" от ансамбъл Wiener Collage с диригент Рене Стаар.
Оперната прима Соня Йончева ще гостува следобед в Българското национално радио. Генералният директор на радиото Милен Митев ще ѝ връчи статуетката на Христо Илиев "Музикант на годината 2023". Йончева е изборът на радиослушателите. Световноизвестната певица беше фаворит в 33-ата национална анкета, организирана от предаването за класическа..
Скоро получавали ли сте писмо? А писмо от напълно непознат, който няма представа до кого точно ще стигнат думите му? А вие кога за последно решихте да напишете писмо? Може би ще отговорите с "Не знам" или "Скоро не съм". Можете да се включите в инициативата "Минута за Коледа" на Студентския съвет при Софийския университет „Св. Климент..
Най-новата книга на обичаната писателка Диана Христова - Олива е сборник с разкази под надслов "Да те целуне ангел". Заглавието си има история, разказите са от реалността в преобладаващата част, има и с превес на художествена измислица. Стилът е прекрасен. Диана Христова е родом от Пазарджик, по образование юрист, по призвание -..
Голям празник има тази вечер в Софийската национална опера! Започнаха премиерните спектакли на операта “Адриана Лекуврьор“ от Чилеа – първата нова оперна продукция на Националния ни оперен театър през новия сезон 2024/2025 г., специално посветена на 90-годишнините на две световноизвестни български оперни певици и солистки на театъра –..
На 1 и 8 декември в камерната зала "България" певиците Росица Павлова-Инджева, Мария Яковчева, Елена Механджийска и Милена Гюрова, заедно с пианиста Стефан Врачев канят публиката на празничните концерти, с които ще бъде отбелязана 10-годишнината от основаването на вокалния ансамбъл Bella Voce. Спектакълът, който подготвят, е със заглавие "Покана за..
В Софийската опера и балет утре - 29.11, предстои премиерата на спектакъла "Адриана Лекуврьор" от Франческо Чилея. Постановката се посвещава на две оперни прими – Александрина Милчева и Райна Кабаиванска. Режисьор на спектакъла е Юлия Кръстева , която сподели пред БНР, че посланието, отправено чрез творбата е за вечността и силата на..
Българската композиторка Юлия Ценова беше почетена с два камерни концерта в Швейцария на 22 и 23 ноември - в градовете Сион и Ню Шател. И двете събития бяха изцяло с музика на авторката, която напусна този свят през 2010 г. Юлия Ценова беше ярка личност - пианист, композитор, професор в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в..
Необходима е спешна реформа в районите за планиране в България . Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по..
Искаме оставките на цялото ръководство на БАБХ за несправяне с проблемите, неовладяване на обстановката и конкретно за казуса с Велинград. Това..