Имаме повод да си припомним един известен български диригент - Чавдар Маждраков. На 4 октомври 2022 г. той можеше да отбележи 80-годишнина.
Роден във Видин през 1942 година, Маждраков завършва с отличие гимназията в родния си град. Следва в Музикалната академия, в класа по хорово дирижиране на проф. Георги Димитров, специализира оркестрово дирижиране при проф. Влади Симеонов, а после и в Германия и Франция.
Работи 9 години в Бургаската опера - точно в периода, когато от самодейна трупата става държавна. Хормайстор е на спектаклите на „Имало едно време“ от Парашкев Хаджиев през 1970 г. Същата година дирижира постановката на „Целувката на Чанита“ от Милютин, след това операта „Фра дяволо“ от Обер, оперетата „Бунтовната песен“ от Георги Златев-Черкин, “Марта“ от Флотов.
От 1973 до 1991 г. Чавдар Маждраков е диригент, а по-късно и главен диригент на Представителния ансамбъл на Българската народна армия. С този състав маестрото разкрива напълно своя талант на хоров диригент. С Ансамбъла участва успешно във всички музикални прояви в страната, сред които „Нова българска музика“, Прегледът на строевата песен във Велико Търново, Празниците на военно-патриотичната песен.
Чавдар Маждраков създава хор "Свети Серафим Саровски" и Дамски колегиум за класическа музика, с който изнася концерти не само в страната, но и в чужбина. Диригент и консултант е на Хора за школувано пеене при читалище „Постоянство“ в Лом и на Камерен мъжки вокален ансамбъл при читалище „Разум“ в Монтана. Изявите му като хоров диригент са високо оценени и той е носител на редица престижни награди в тази област, включително и на званието „заслужил артист“.
Чавдар Маждраков си отиде от този свят на 26 септември 2007 г., на 65-годишна възраст.
Чуйте в звуковия файл един от неговите записи, които се пазят във фонда на БНР.
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на планините, ритъма на земята ни и емоцията на хората, които ги пеят и предават през вековете. В днешния динамичен свят, когато културите се смесват, а музикалните стилове се развиват, фолклорът остава..
"Фалстаф" от Джузепе Верди с диригент Григор Паликаров ще има премиера в Софийската опера на 27-и и 28-и февруари . В афиша на спектакъла има богато италианско присъствие, но не само като изпълнители - италианци са режисьорът, сценографът и авторът на костюмите. "Фалстаф" е последната творба на Верди. Познавачите на творчеството му..
Творение - за тази форма на литературното изкуство говорим, за нейните естетически и емоционално стимулиращи качества . Влизаме в света на метафорите, римата и ритъма , където словото превръща усещанията в изкуство. Разказваме за лицата и проявленията в живота на божествената и човешката любов . В месеца на любовта ви каним на среща с..
"Със сигурност джазът е начин на живот, начин на мислене. Джазът е необятна вселена ." Това каза в предаването "Преди всички" Иван Нотев, музикален редактор, автор и създател на новото предаване, което тръгва по програма "Хоризонт" тази вечер - "Джазавю". "Джазавю" с Иван Нотев стартира на 18 февруари по "Хоризонт" Интересът на..
19-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ e посветено на празника на любовта и виното 14-и февруари. В първия му час в букети от оперни наздравици са вплетени музикални новини и репортажи. Вторият час е посветен на любовта, но не на романтичната, а на добротворческата...
Музейната експозиция "Изповедта на Апостола", разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, предстои да бъде премахната, предупреди Васил Василев - председател на Управителния съвет на Общобългарския комитет "Васил Левски". Двугодишният договор изтича на 19 февруари и няма да бъда продължен, каза Василев: "Това е подигравка с..
Продукцията "Конклав", дефинирана като политически трилър и фокусираща се върху процеса за избор на папа и всичко задкулисно, с което той е свързан, спечели наградата за най-добър филм на церемонията по връчване на отличията БАФТА на Британската академия за кино и телевизия, предаде Ройтерс. Режисьор на филма е Едвард Бергер. Филмът е..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..
Цените в хипермаркетите могат да се регулират с контрол, първо на действащите регулатори. Истината е, че в тези търговски вериги е удобно да..
Незрящи от съюзи на слепите от областите Монтана и Видин участваха в кулинарен конкурс. Той премина под мотото "И ние можем" . Така хората със зрителни..