От Европейската агенция за киберсигурност предупреждават, че все по-често QR кодове биват използвани за кражба на данни чрез електронните пощи.
Тенденцията от миналата година QR кодът да се вгражда във фалшиви фишинг имейли продължава, предупреждава Ифигения Леа, автор на доклада на Европейската агенция по киберсигурност за опасностите в мрежата.
"Знаете, в един такъв имейл, ако ползвате интернет адрес, по-лесно бихте забелязали, че има нещо нередно. С QR кодовете това не е така. И така самият код би ви навредил със сканирането му. Броят на фалшивите бизнес имейли също се е повишил".
Фалшиви QR кодове идват уж от големи европейски банки. При сканиране на кода потребителите се насочват към уебсайтове с реалистично изглеждащи страници. QR кодът може да ви свърже с незащитена wi-fi мрежа, да ви изпрати в уебсайтове, които автоматично да заредят зловреден софтуер.
Публичните QR кодове също могат да причинят a проблем, тъй като киберпрестъпниците могат да ги разменят, като заменят собствените си QR кодове с оригинални.
Европейската агенция за киберсигурност още не е публикувала доклада си за 2022 година, но Ифигения Леа посочва, че заплахите в киберпространството сега са обвързани повече с конфликта в Украйна. За дезинформацията се използва дори и изкуствен интелект, отчита Ифигения Леа и допълва:
"Нашият извод е, че не всяка организация иска да се знае за това, че е била пробита сигурността. И по този начин е трудно да бъде обобщен. Установихме, че от май 2021 до юни 2022 общият брой на тези атаки е около 3640. Анализирахме малък процент от тях около 600 атаки. И от този анализ заключихме, че от тях около 10 терабайта данни са изтекли за месец. Как е започнало искането на откуп е известно само за 29 от тези около 600 случая. Вариантите са или, че не се знае как е започнало всичко. Или не искат да споделят. За зла беда можем да кажем, дори е имало плащане на откуп в около 6 процента от случаите".
Блицконтролът в парламента се провежда без участието на премиера Росен Желязков. Причината е спешното свикване на Съвета по сигурност към Министерския съвет във връзка с посочване и предложения до правителството за избор на особен търговски управител на "Лукойл" Бургас. Това обяви в пленарната зала председателят на Народното събрание Рая..
САЩ включиха две гръцки крайнолеви групировки в списъка си с терористични организации. Според информация на гръцките медии американската администрация ги обвинява в участие в глобален тероризъм, а Държавният департамент подчертава, че усилията са насочени към неутрализиране на международни екстремистки мрежи. Едната организация -..
В кулоарите на парламента лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов обяви, че още днес България може да получи дерогация за 6 месеца. Отговорът му дойде след въпрос дали се обмисля закупуването на "Лукойл" от Българския енергиен холдинг: "Има много време, нека назначат особен управител. Виждате колко са динамични събитията в света. Вече се..
" Често институциите виждат младите хора като проблем, а не като ресурс, който могат да използват за разрешаването на проблеми. Не се търси гласа и подкрепата на младите хора". Това коментира пред БНР Атанас Радев - председател на Националния младежки форум. "По-скоро ние сме тези, които търсим политиците. Когато започнат да се правят..
Румънският премиер Илие Боложан заяви, че без търговско решение дейността на "Лукойл" в северната ни съседка ще стане изключително трудна след влизането в сила на американските санкции на 21 ноември. В интервю за "Евронюз Румъния" Боложан подчерта, че всяка компания, работеща с "Лукойл", рискува да попадне под санкции, ако финансовите потоци..
В петиция на родителите на деца с диабет тип 1 и на пациенти с това заболяване се призовава НЗОК да плаща напълно за инсулинови помпи като съвременен метод за контрол върху диабета. Достъпът до тези инсулинови помпи трябва да бъде изцяло реимбурсиран от Здравната каса , смята Мариета Котова, председател на Асоциацията на децата с диабет...
Украинският президент Володимир Зеленски ще пристигне в неделя в Атина, където ще отправи призив за увеличаване на военната помощ за Киев. Зеленски пристига в Атина с две основни цели - да подсигури газа за Украйна през зимата и да договори допълнителна военна помощ от Гърция. Това коментират политически наблюдатели преди посещението на..
От 5 януари зоните за платено паркиране в София ще бъдат разширени и ще поскъпнат двойно. Това прие Общинският съвет с 35 гласа "за" и 12 "против"...
Възможностите на тази партия, която ще се учреди в събота – Алианс за права и свободи (АПС), са ограничени, заяви в интервю пред БНР Гюнер..
Този бюджет е прахоснически, нереформаторски и изпуска възможности да приведе държавните финанси в ред , от което има нужда. Това каза пред БНР Милен..