Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Всички германски компании, правещи бизнес в България, биха инвестирали отново в страната ни

Никола Стоянов, икономически министър
Снимка: БГНЕС

Сто процента от германските компании, които развиват бизнес в България, заявяват, че биха инвестирали отново в страната ни. Това стана ясно по време на среща на министъра на икономиката и индустрията Никола Стоянов с представители на германския бизнес у нас, която е част от инициативата "закуска с инвеститори".

На срещата участваха представители от над 25 водещи компании от Германия.

Над половината от германските компании в България оценяват състоянието си в момента като добро, сочат данните от редовно проучване, което германско-българската индустриално-търговска камара провежда сред свои членове.

Министър Никола Стоянова посочи:

"До момента немските инвестиции в България с натрупване са вече близо 4 милиарда евро. В момента преговаряме с компании за над 200 милиона лева нови инвестиции. Буквално до дни очакваме потвърждение от някои от тях. 35 000 работни места са открили. Сами разбирате, че немският бизнес има много сериозно присъствие тук и те са нашият партньор №1 в чужбина".

Стокообменът ни с Германия нараства с устойчиви темпове, като за миналата година достига 9,9 милиарда евро, а българският износ вече надхвърля  5 милиарда евро на година, каза още министър Никола Стоянов.

Той посочи, че интересът на Германия за инвестиции у нас е висок в секторите машиностроене,  автомобилна, индустрия, електроника, електротехника.

"Идеята е да получаваме обратна връзка именно от фирмите, които вече са тук в България най-вече за проблемите. Не е идеята да се хвалим, а къде те виждат възможностите България да се подобри като дестинация за правене на бизнес", заключи министър Стоянов.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Премиерът: Правителството следва своята програма

Правителството има амбициозни теми и няма да се занимава с "дребнотемие" и "злободневие" на политически сили и институции, които "подгряват" за есенния сезон. С това послание премиерът Росен Желязков откри заседанието на Министерския съвет.  Министър–председателят подчерта, че правителството е подкрепено от стабилно парламентарно мнозинство и..

публикувано на 13.08.25 в 11:11

Дантелени рози от цял свят посрещат гостите на празника на калоферската дантела

Арка от дантелени рози, изработени от майстори от цял свят, ще украси празника на калоферската дантела, който ще се проведе от 15 до 18 август в Калофер и Карлово. Тазгодишното 26-то издание на фестивала е специално, защото за първи път в страната ни ще се проведе международен конгрес на дантелиерите.  Домакинството на подобно събитие е..

публикувано на 13.08.25 в 10:59

Издирват Културиста, Йожи и Релето от "Наглите"

Полицията издирва Прокопи Прокопиев - Културиста, Ивайло Евтимов - Йожи и Даниел Димитров - Релето. Т римата са в неизвестност от ден, като сигналът е подаден от техни близки.  Със случая се занимава СДВР.  Тримата мъже бяха част от групата на "Наглите", която беше задържана от полицията преди години за отвличания и рекет.  Йожи, Гребеца и..

публикувано на 13.08.25 в 10:58

Засилен противопожарен контрол в района на Рилския манастир за празниците

Засилен ще е контролъг по спазването на противопожарните правила и забрани в района на Рилския манастир за празниците Голяма Богородица (15 август) и Успението на св.Иван Рилски (18 август), съобщават от Природен парк "Рилски манастир". Тогава се очакват хиляди посетители към Светата обител, както и туристи в района.  Палене на открит огън..

публикувано на 13.08.25 в 10:55

На прага на традиционния панаир на занаятите в Орешак

Орешак е в очакване на най-големия в Северна България традиционен панаир на занаятите . Той се провежда в дните около Голяма Богородица - 15 август, когато е и празникът и на Троянския манастир, и ще продължи до неделя, 17 август. Панаирът води началото си още от 18 век . Тогава занаятчии от региона са се събирали около стените на..

публикувано на 13.08.25 в 10:42

В Широка лъка започнаха честванията за Голяма Богородица

В родопското село Широка лъка вече започнаха честванията по повод християнския празник Голяма Богородица. В автентичното село между къщите по калдъръмените улички край малкия площад снощи самодейците от читалище "Екзарх Стефан" представиха битовата пиеса "Овчарска идилия" .  В миналото овчарството е било единственият поминък на населението..

публикувано на 13.08.25 в 10:32
Снимката е илюстративна

Вандализъм на мода в Сливен: Крадат кранчета на чешми, трошат пейки, заключват в тоалетни

Обществените чешми в Сливен са обект на непрекъснати кражби и вандализъм, алармират от общинското предприятие "Озеленяване и гробищни паркове". Кранчетата на чешмите се чупят или се крадат, тръбите се запълват с пясък или фасове , ремонтират се и отново стават обект на хулигански атаки. Вандализмът върху общинската собственост не засяга..

публикувано на 13.08.25 в 09:59