Инспекцията по труда в Ловеч е установила близо 2800 нарушения на трудовото законодателство в областта за първите девет месеца отгодината.
От Инспекцията са извършили 691 проверки в 552 предприятия с общ нает персонал от 13 846 души. Почти 200 от проверките са за осъществяване на последващ контрол по изпълнение на задължителни предписания, а 80 са посигнали за нарушения на трудовото законодателство, като 59 от тях са по сигнали на граждани.
В резултат на извършените проверки са констатирани 2791 нарушения, от които 1627 са свързани с неизпълнение на задължения по осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд, 1117 са по осъществяване на трудовите правоотношения и 47 по Закона за трудовата миграция и трудовата мобилност.
В това отношение най-голям е броят на нарушенията, свързани със заплащане на труда – 283, от които 105 за неизплащане на уговореното трудово възнаграждение. Констатирани са 133 нарушения по неизплащане на допълнителни трудови възнаграждения - за положен нощен труд, извънреден труд, за работа на официални празници и за трудов стаж и професионален опит.
Установено е неизплащане на трудови възнаграждения в 9 предприятия в размер общо на 147 030 лева.
След дадени задължителни предписания са изплатени трудови възнаграждения на обща стойност 40 431 лева.
Констатирани са 43 случая на предоставяне на работна сила без сключен писмен трудов договор, за което са съставени актове и издадени наказателни постановления.
За констатираните през 9-те месеца на 2022 г. нарушения инспекторите от ДИТ – Ловеч, са приложили 2649 принудителни административни мерки. Съставени са 177 акта за установяване на административни нарушения. Издадените наказателни постановления са 137, а влезлите в сила – 123, с общ размер на санкциите 164 040 лева.
С едночасова блокада приключи протестът на Инициатива "Правосъдие за всеки" срещу решението на Прокурорската колегия да остави Борислав Сарафов за изпълняващ функциите главен прокурор и след края на максималния по закон шестмесечен срок. Протестът започна пред Съдебната палата, продължи като шествие до историческата сграда на Народното..
Частично бедствено положение е въведено в община Тополовград поради голям пожар, който засега не може да бъде овладян. Извънредната ситуация е за землището на село Орлов дол. Стихията се разпространява бързо и застрашава земеделски имоти и насаждения, написа във Фейсбук кметът Божин Божинов. Мобилизирани са сили на пожарната, както и доброволно..
Голям пожар пламна на полуостров Пелопонес. Властите задържаха двама причинители на пожара. При температури 43 градуса по Целзий всичко гори и огънят се разпространява бързо, казаха пожарникарите, които гасят във високопланински район в област Коринт на Пелопонес. Първото засегнато село е Фенео със 70 жители, които властите евакуираха...
Пожар край вилна зона Батмиш край Сливен се запали тази вечер около 18.00 часа . Пожарът се разпростря на площ от 400 декара. Той тръгна в посока село Чинтулово, но беше овладян. Няма пострадали хора и къщи. Пожарът е локализиран и овладян. Голям пожар избухна и в района на село Владимирово, община Тополовград. Изгоряла е..
Инициативата „Правосъдие за всеки“ организира протест под надслов „Вън Сарафов, бухалката на Пеевски!“. Той се провежда тази вечер пред Съдебната палата и ще премине в шествие до историческата сграда на Народното събрание и до Орлов мост. Протестът е провокиран от решението на Прокурорската колегия да остави безсрочно Борислав Сарафов начело..
Локализиран е пожарът, който избухна в благоевградското село Марулево, обхвана две постройки и се разпространи към близката смесена гора. Около 200 декара е засегнатата площ. Няма опасност от разрастване на огъна. Евакуираха хора от пожара в село Марулево, горят къщи (обновена) Над четири часа продължиха усилията на пожарникари,..
През следобедните часове се възобнови пожарът край костинбродското село Опицвет, след като пожарникарите почти денонощие е опитваха да угасят огъня и около другите две близки населени места. Детски онкоцентър и помпена станция са в близост до възобновения пожар. На мястото пристигнаха заместник-вътрешният министър Тони Тодоров и директорът на..
"Борисов е заинтересован от съхраняване на правителството. Същевременно той изпраща послания, че няма да стои като заложник заради управлението. ГЕРБ..
Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада. И този път нещата са опрели на кокал, предупреди..
Опитът да се влезе в офиса с взлом беше акция за сплашване, натиск и смачкване на сдружение "Боец" , каза лидерът на сдружението Георги Георгиев в..