Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

КЕВР реши: Газът през ноември поевтинява с 47%

Снимка: БГНЕС

Комисията за енергийно и водно регулиране определи цената на природния газ за ноември, по която общественият доставчик "Булгаргаз" ще продава природен газ. Тя е 123,01 лева за мегаватчас.

За предходния месец октомври утвърдената от регулатора цена беше 233,36 лв./MWh, което означава, че за м. ноември природният газ поевтинява с 47%. Значително по-ниската цена за м. ноември се дължи на конкурентните ценови условия по дългосрочния договор за доставка на природен газ от Азербайджан, посочват от КЕВР.

Регулаторът установи, че общото прогнозно количество за вътрешния пазар е осигурено от три различни източника за доставка.

В ценовия микс е включено цялото договорено количество азерски природен газ, доставян на договорени цени по интерконектора IGB. Тези количества покриват около една трета от потреблението на страната. 

Необходимото количество за ноември е осигурено и с два договора за доставка на втечнен природен газ, сключени от "Булгаргаз" след организирани тръжни процедури. Количествата природен газ, надвишаващи заявките на клиентите за ноември, ще бъдат използвани за нагнетяване в газохранилището "Чирен" и за продажба на свободния пазар.

С осигурените количества природен газ се покриват ангажиментите на обществения доставчик към крайните снабдители и топлофикационните дружества, както и количествата по двустранните договори с индустриални клиенти, по задълженията съгласно Програмата за освобождаване и по Плана за нагнетяване в газовото хранилище "Чирен", посочва от КЕВР.. 

Значително по-ниската цена за м. ноември се дължи на конкурентните ценови условия по дългосрочния договор за доставка на природен газ от Азербайджан. Цената на тези количества е формирана изцяло от котировките на петрола за период от 6 месеца назад и не зависи от динамиката на борсовите цени на европейските газови пазари. Важна роля за по-ниската цена имат конкурентните цени, получени на проведените търгове за доставка на втечнен природен газ и чувствителното намаление на борсовите индекси на международните газови пазари. Спрямо актуалните газови индекси постигнатите от "Булгаргаз" отстъпки варират между 38% и 50%.

Заради поевтиняването на газа КЕВР ще запази сегашните цени на парното и топлата вода и те няма да бъдат променяни от 1-ви януари 2023 г. Освен това утвърдената от регулатора цена на природния газ е почти двойно по-ниска от прага от 250лв. за мегаватчас за природния газ, над който българският бизнес настояваше за получаване на компенсации. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Злосторница: част 2" - малко повече реалност в магията

Има филми, които с премиерата си се превръщат в събития. Такъв беше "Злосторница" миналата година. Вълнуващата музикална история, която е и един от най-популярните мюзикъли на Бродуей, събра над 700 милиона долара в бокс офиса си, а зрителите нямаха търпение да видят продължението. И то е факт.  Новият блокбастър е кръстен "Wicked: For Good" -..

публикувано на 24.11.25 в 20:30
Известният журналист от РСМ Владо Перев, македонски българин, бе нападнат в Скопие. Инцидентът е регистриран в полицията.

Владо Перев, един от най-уважаваните представители на българската общност в РСМ, е бил нападнат в Скопие

Министърът на външните работи Георг Георгиев е разговарял по телефона с публициста Владимир (Владо) Перев - един от най-уважаваните представители на българската общност в Република Северна Македония, който е бил нападнат и удрян днес в Скопие, става ясно от съобщение на Министерството на външните работи. 80-годишният Владимир Перев разказва пред..

публикувано на 24.11.25 в 19:58
Председателят на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация (НОКА) Симеон Караколев.

Среща на премиера и земеделския министър с животновъди

Премиерът Росен Желязков е уверил ръководството на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация, че правителството работи за изплащане до края на годината в пълен размер на компенсациите на собствениците на стопанства, които пострадаха от заболяванията по дребните преживни животни. Това станало по време на работна среща със съпредседателите на..

публикувано на 24.11.25 в 19:45

МС ще осигури средства за ремонта на яз. "Пясъчник", критично важен за напояването в Южна България

Правителството ще осигури средства за ремонта на язовир "Пясъчник" в Пловдивска област, който е критично важен за напояването  в цяла Южна България. Това е договорено на среща днес на премиера Росен Желязков и министъра на земеделието Георги Тахов с представители на Националната асоциация на зърнопроизводителите.  Срещата е проведена по искане..

публикувано на 24.11.25 в 19:30

Първият нов електрически влак "Шкода" пристига у нас през януари, от април ще обслужва пътници

Първият нов електрически влак „Шкода“ ще пристигне в България през януари 2026 г., а от април ще започне да обслужва пътници. До август 2026 г. страната ще получи всички 25 нови влака. Това заяви вицепремиерът и министър на транспорта Гроздан Караджов на посещение в завода на „Шкода“ в Пилзен, Чехия, съобщиха от пресцентъра на министерството,..

публикувано на 24.11.25 в 19:24

Фиксирани минимални заплати за лекарите и сестрите в болниците, Спешната помощ и КОЦ

Управляващото мнозинство потвърди предложението си за минимални заплати с фиксирани размери за лекарите и медицинските сестри, работещи в болниците за активно лечение, Спешната помощ, психиатриите, онкологичните центрове, домовете за медико-социални грижи за деца. Внесените преди второ четене поправки в законопроекта за бюджета на Здравната каса..

публикувано на 24.11.25 в 19:08

"Антихристът" на Йозеф Рот - гневно и пророческо есе, писано през 1937 г.

Йозеф Рот не вижда никаква разлика между Съветска Русия и Америка в обезчовечаването. Преди бих го намерила за еретична мисъл. Този авторитаризъм навсякъде ражда едни същи чудовища. Това сподели в интервю пред БНР проф. Ана Димова, преводач на книгата "Антихристът". "Антихристът" е литературният вик срещу духовния разпад на Европа и..

публикувано на 24.11.25 в 18:53