Българският лекарски съюз няма да подпише гласуваното от Надзорния съвет на Здравната каса увеличение на цените на клиничните пътеки с 8 процента и излиза от преговорите. На извънреден брифинг от ръководството на съсловната организация поискаха оставките на управителя на касата проф. Петко Салчев и на председателя на Надзорния съвет д-р Александър Златанов. От Здравната каса отговориха, че така одобреното решение е съобразено с възможностите на бюджета.
Преди няколко седмици от Лекарския съюз заявиха, че ще настояват за допълнително увеличение на цените на клиничните пътеки с 18%, считано от 1-ви септември. На заседанието на Надзорния съвет на Здравната каса вчера е взето решение увеличението да бъде с 8%. За диагностични дейности е заложен по-голям ръст - 18%. Председателят на съсловната организация д-р Иван Маджаров отказва да подпише такъв анекс към Рамковия договор:
"Не ги интересува какво се случва в болниците, какво се случва в медицинските центрове, не ги интересува изобщо какво се случва в българската система на здравеопазването. Просто както се казва: "ядеш сега или гориш"".
От Лекарския съюз настояват за оставките на управителя на Здравната каса проф.Петко Салчев и на председателя на Надзорния съвет д-р Александър Златанов заради опит за прикриване на средства за здраве, саботиране на преговорите, нежелание за решаване на проблеми в сектора. Д-р Александър Златанов отхвърли тези аргументи и посочи, че оставката му може да се иска за недобро ръководене на Надзорния орган, каквото обаче няма и допълни: "Аз я давам, стига да намерим начин с моята оставка да се увиличи бюджета на Касата с една сума и тя да отиде за здравноосигурените, веднага".
В своя позиция от Здравната каса заявиха, че промяната в цените на клиничните пътеки не е еднолично решение и трябва да бъде одобрено от Управителния съвет на Лекарския съюз, както и че преди няколко месеца тези цени са били вдигнати с 25%, а от Лекарския съюз предупредиха, че сред медиците назрява протестна готовност и топката е в ръцете на правителството и парламента.
Санитерните власти на Гърция откриха шарка по овцете в три префектури северната част на страната, които са близо до границата с България. Засегнати са ферми до град Кавала в област Родопи и на остров Самотраки. Причината е неспазване от страна на фермерите на санитарните мерки. От областната санитарна служба съобщават, че стадата с..
Международната рейтингова агенция "Фич" (Fitch) потвърждава дългосрочния кредитен рейтинг на България на ниво "BBB" с положителна перспектива. Рейтингът на България е подкрепен от силния външен баланс и баланс на публичните финанси спрямо държавите със същия рейтинг и надеждната политическа рамка, подкрепени от членството в ЕС и дългогодишния..
Протести под наслов "България няма деца за убиване" се организират днес пред съдебни палати в различни градове на страната. Демонстрацията в София е пред сградата на Министерския съвет. Искането на всички протестиращи е да се осигури безопасност на пътя и да има по-строги мерки срещу нарушенията. Недоволството идва след катастрофата..
Американският пратеник Стив Уиткоф се срещна с руския президент Владимир Путин в Санкт Петербург. А във Вашингтон американски и украински представители преговарят по ново американско проектоспоразумение за достъп на Съединените щати до украинските редки метали и минерали. Келог: Украйна може да бъде разделена подобно на Берлин след Втората..
Проф. Юлиана Матеева: Г-н Ганев, според правилника, за да говорите от място, трябва да имате физически увреждания, не умствени. *** Драги слушатели, скъпи мои незаменими съучастници, хайде да се хванем за ръце и колективно да осъдим недопустимата грубиянска употреба на българския език в Народното събрание. Днес, разбира се, има..
Защо точно Марин льо Пен и защо точно сега - тези въпроси постави от ефира на БНР проф. Здравко Попов, президент на Института за публична политика. В предаването "Събота 150" той коментира присъдата на председателката на парламентарната група на крайнодясната партия "Национален сбор" Марин льо Пен за присвояване на евросредства и наложената ѝ..
Преди около 100 години, в навечерието на Втората световна война, започва емиграция на учени - евреи, от Германия в посока САЩ, най-известният подобен случай е на физика Алберт Айнщайн. И до наши дни най-желана дестинация за учените е САЩ, поне допреди около месец, когато тази тенденция изглежда започва да се обръща. Университети в Европа..
Зад тежките пътни инциденти, които правителството ще се опитва да ограничи, стоят човешки съдби . Учителката по информатика в математическата..
Изпълнителната агенция "Медицински надзор" може да проверява дали са спазени правата на пациентите, дали е оказана качествена и навременна медицинска..
"България няма деца за убиване" и "Стига смърт на пътя". Това високо и ясно ще заявят всички, които ще участват в протестите, провокирани от смъртта..