Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Украинците празнуват връщането на ключовия град Херсон

Жители на Киев празнуват руското изтегляне от Херсон и влизането на украински войници в ключовия южен град, 11 ноември 2022 г.
Снимка: Ройтерс

Украинските войници бяха посрещнати в Херсон от ликуващи жители, след като Русия заяви, че се е изтеглила напълно от ключовия южен град. Видео кадри показаха местни хора по улиците, развяващи националния флаг на Украйна и скандиращи при пристигането на войските на Киев.

Херсон е "нашият град", обяви украинският президент Володимир Зеленски.

"Днес е исторически ден!", "Връщаме си южните райони на страната, връщаме си Херсон!". Това заяви украинският президент Володимир Зеленски в традиционното си вечерно видеообръщение. Вчера следобед украинската армия обяви, че е влязла в Херсон.

Зеленски уточни, че в града са навлезли специалните части и призова руските войници в района да се предадат в плен, защото това е единственият им шанс за спасение:

"Искам специално да се обърна към онези руски войници, наемници и колаборационисти, които бяха изоставени в Херсон и други южни градове. Единственият ви шанс за спасение е да се предадете в украински плен. Гарантираме, че ще се отнесем към вас в съответствие със закона и международните норми. А на тези руски войници, които са се преоблекли в цивилни дрехи и са се скрили някъде, искам да кажа  - в това няма смисъл. Не протакайте! Така или иначе, ще ви намерим. Доброволното предаване в украински плен е единствената възможност за всички окупатори!"

Действията по разминиране на местата, напуснати от руските сили, ще започнат възможно най-скоро, каза още украинският президент.

От Кремъл обявиха, че въпреки изтеглянето на войските юридическият статут на Херсонска област не се променя.

Административна столица на Херсонска област временно става град Геническ, съобщи Александър Фомин, говорител на заместник-председателя на руските власти в областта. Градът се намира в южната ѝ част на брега на Азовско море.

През септември руските окупационни власти организираха референдум за отделянето на областта от Украйна и присъединяването ѝ към Русия. А през октомври президентът Владимир Путин подписа указ, с който Херсонска област беше обявена за субект на Руската федерация.

Съединените щати приветстваха отвоюването на град Херсон от руските окупатори.

„Изглежда, че украинците току-що са спечелили изключителна победа, при която единствената регионална столица, която Русия беше завзела в тази война, сега е отново под украински флаг - и това е доста забележително нещо“, каза съветникът по националната сигурност Джейк Съливан.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доналд Тръмп

Тръмп нарече "отвратителни" действията на Русия срещу Украйна, траур в Киев

Ден на траур е обявен днес в Киев в памет на жертвите на вчерашните масирани руски атаки. Загинали са 16 души, сред които две деца. Президентът Володимир Зеленски заяви, че украинската столица е била атакувана с повече от 300 дрона и осем ракети. "Светът за пореден път видя отговора на Русия на нашето желание за мир", допълни Зеленски. Руското..

публикувано на 01.08.25 в 03:48
Туристи в района на Атина, юли 2025 г.

Силни дъждове наводниха пътища в Гърция

В Гърция горещините преминаха в силни дъждове, които доведоха до наводнения по пътищата. След горещата върна от миналата седмица и екстремни температури времето рязко се промени. Цялата страна е обхваната от проливни дъждове, бури, градушки и силен вятър. Трудна е обстановката в Северна Гърция, като тази част на страната е най-силно засегната. В Солун..

публикувано на 01.08.25 в 02:22
Министърът на културата Мариан Бачев (вляво) отговори на въпроси на депутати в Комисията по културата и медиите в Народното събрание - 31 юли 2025 г.

Министър Бачев: До месец ще се обявят конкурси за директори на опери и театри

До месец ще бъдат обявени конкурсни процедури за директори за Софийската опера и балет, Държавната операта в Стара Загора, Драматичния театър „Стоян Бъчваров“ във Варна и Музикално-драматичния театър "Константин Кисимов" във Велико Търново. Това каза министърът на културата Мариан Бачев по време на последното заседание на Комисията по културата и..

публикувано на 31.07.25 в 21:16

Лесничеите настояват за повишаване на заплатите и финансово стабилизиране на горските и ловни стопанства

От Национална федерация "Земеделие и горско стопанство" към КТ "Подкрепа" предупредиха, че има криза в горския сектор и расте напрежението сред горските служители. Основното искане е държавата да предприеме спешни мерки за увеличение на работните заплати и за финансово стабилизиране на държавните горски и ловни стопанства. Служителите изразяват..

публикувано на 31.07.25 в 20:59

Билбордове в община Смолян ще предупреждават за опасните зависимости

Билбордове, които предупреждават за опасните зависимости от хазарт, алкохол, цигари и наркотици ще бъдат поставени по улици и пътища в община Смолян. Това реши на днешното си заседание Общинският съвет, след като одобри предложението на съветника от "Нашият Смолян" Стефан Сабрутев. Неговото предложение предвижда на информационните табели да се..

публикувано на 31.07.25 в 20:58
Израелски войници стоят до израелско знаме от ливанската страна на границата, близо до южното ливанско село Марун ал-Рас, 26 ноември 2024 г., на фона на трансгранични военни действия между

Израел удари обекти в Ливан, използвани от "Хизбула" за производство на ракети

Израелските власти оповестиха, че военните сили на страната са нанесли удари по обекти в Ливан, използвани от "Хизбула" за производство и съхранение на ракети. Държавната информационна агенция на Ливан потвърди за въздушни нападения в долината Бекаа и в южната част на страната.  Израелският министър на отбраната Израел Кац обвини "Хизбула" в опит да..

публикувано на 31.07.25 в 20:43

НС прие промените в Закона за държавната собственост на фона на скандал

Последното пленарно заседание за този политически сезон завърши със скандал. Гласуването на второ четене на промените в Закона за държавната собственост ще бъде оспорено от опозицията заради спорен кворум.  Как се стигна до тази ситуация Малко след 17:00 часа, след ожесточен многочасов дебат по промените в Закона за държавната собственост и много..

публикувано на 31.07.25 в 19:58