Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Надзорният съвет на НЗОК обсъжда предложението на БЛС за допълнителни разходи за медицинска дейност

Снимка: БНР

Седмица след като ръководството на Българския лекарски съюз заяви, че излиза от преговорите със Здравната каса, Надзорният съвет на обществения фонд ще обсъди предложението на съсловната организация за допълнителни разходи за медицинска дейност до края на годината. 

Според предварителния дневен ред, на заседанието ще бъде разгледан и график за провеждане на преговори по новия Национален рамков договор за следващите три години.  

Миналия вторник надзорният съвет на Здравната каса одобри решение за допълнително увеличение на цените на клиничните пътеки с 8 процента, считано от 1 септември до края на годината. Ръст има и в цените на медицинските изследвания. 

От Лекарския съюз отказаха да подпишат анекс с така разписаното предложение за разпределяне на излишъка от бюджета на касата. Д-р Иван Маджаров обясни защо. 

„Опитват да ни принудят да се съгласим на минимално увеличение, което да бъде използвано за отговори: „Това е подписано от Лекарския съюз“.

Преди няколко седмици от Лекарския съюз предложиха ръст от 18%  за цените на клиничните пътеки до края на годината. До надзорния съвет на Здравната каса е изпратен и проект на методика за разпределение на допълнителните средства от бюджета на касата. Председателят на надзора д-р Александър Златанов обясни преди дни, че е поискал писмена обосновка. 

„Да аргументират какво предлагат да се заложи и какви дейности да бъдат подкрепени“.

На днешното заседание ще се обсъдят и резултатите от проведените експертни разговори за следващия Национален рамков договор. Очаква се да стане ясно ще продължат ли те като преговори с Лекарския съюз.  


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Заместник градският прокурор на София Вихър Михайлов на брифинга във връзка с инцидента с трамвай на столичния градски транспорт - 3 септември 2025 г.

Мъжът, задвижил дерайлиралия трамвай в София, действал "по пиянски подбуди"

22-годишен мъж с условна присъда за кражба е обвинен и задържан за вчерашния инцидент с дерайлиралия трамвай от софийската линия 22.  Той е обяснил пред разследващите, че го е направил "по пиянски подбуди". Започва ремонт на подлеза, в който се вряза дерайлиралият трамвай Криминално проявен е задържан за инцидента с трамвай в София..

публикувано на 03.09.25 в 17:57
Владимир Путин

Путин: Готов съм да се срещна със Зеленски, ако дойде в Москва

Преди да отпътува от Пекин, руският президент Владимир Путин заяви не за първи път, че е готов да разговаря с украинския президент Володимир Зеленски, предаде Ройтерс. "Никога не съм отказвал среща с него", каза Путин, като повтори условието за среща и обясни, защо днес отново заговори за това: "Ако тази среща бъде добре подготвена и има..

публикувано на 03.09.25 в 17:56

Крайнодесен израелски министър иска анексиране на над 80% от Западния бряг

Крайнодесният израелски министър на финансите Бецалел Смотрич каза, че иска Израел да анексира 82% от окупирания Западен бряг, предаде ДПА. Смотрич представи днес своя спорен план пред журналисти. Според него палестинците първоначално трябва да останат под управлението на Палестинската автономия в оставащите 18% от територията, каза той...

публикувано на 03.09.25 в 17:39
Археолози напълно разкриха главната църква на манастира на Свети Теодосий Търновски

Археолози напълно разкриха главната църква на манастира на Свети Теодосий Търновски

Великотърновските археолози професор Хитко Вачев и Илиян Петракиев напълно разкриха главната църква на манастира на Свети Теодосий Търновски. Светата обител е построена след 1360 година с ктиторството и личното участие на цар Иван Александър. Комплексът е в горите на великотърновското село Самоводене и след втория археологически сезон вече е..

публикувано на 03.09.25 в 17:32
Зам.-министърът на труда и социалната политика Румяна Петкова, министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов и депутатът от

Доходите на близо 600 хил. души ще се увеличат с вдигането на МРЗ догодина

Доходите на близо 600 000 души ще бъдат увеличени във връзка с предвиденото вдигане на минималната работна заплата за догодина, заяви социалният министър Борислав Гуцанов пред депутатите от ресорната парламентарна комисия. Той припомни, че вече е публикуван за обществено обсъждане проектът на правителствено постановление, който предвижда от 1 януари..

публикувано на 03.09.25 в 17:21

МС освободи държавни резерви от питейна вода заради безводието в Плевен

Правителството освободи държавни резерви от питейна вода заради безводието в Плевен, съобщиха от пресслужбата на кабинета. По искане на кмета на община Стражица и областния управител на Плевен се осигуряват резерви за нуждите на населени места в общините Плевен, Стражица и Долна Митрополия. Питейната вода е за нуждите на населението в..

публикувано на 03.09.25 в 17:19

Подменят 2,5 км магистрален водопровод в Монтана

В Монтана подменят 2,5 км магистрален водопровод с 1 185 000 лева от Общинската инвестиционна програма.  Строителството трябва да приключи за 8 месеца В следващите 240 дни строителят трябва да постави нови тръби през три парка. В момента тръбите са от етернит, каза кметът на Монтана Златко Живков, който направи първа копка.  В парк "Огоста" ще..

публикувано на 03.09.25 в 17:12