Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

10 милиона украинци са без ток заради руските удари

Първи сняг върху жилищни сгради в Киев, обхванати от режим на тока, 17 ноември 2022 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

10 милиона украинци са без ток заради продължаващите масирани въздушни удари на Русия срещу енергийната инфраструктура на Украйна. Това провокира Международната агенция за атомна енергия да поиска от Русия да прекрати всички свои действия на територията на украинските ядрени обекти.

Повече от 10 милиона украинци са без електричество, съобщи президентът на Украйна Володимир Зеленски. Особено тежко е положението в Киев, подчерта той.

Националният енергиен оператор "Укренерго" обяви удължаване на прекъсванията на тока поради влошаване на ситуацията.

Русия продължи и вчера да обстрелва енергийни обекти в Киев, Харков, Днипро и Одеса, а украинската армия е успяла да свали шест ракети и пет дрона, подчерта Зеленски.

Кремъл обоснова продължаващите ракетни удари с нежеланието на Киев да започне мирни преговори с Москва.

Говорителят Дмитрий Песков отхвърли идеята за публични мирни преговори и допълни, че при добро желание Съединените щати могат да окажат влияние върху Киев да стане по-сговорчив.

Украинският президент Зеленски коментира и присъдите за свалянето на малайзийския самолет над Украйна през 2014 година, когато загинаха близо 300 души. Двама руснаци и един украинец бяха осъдени задочно на доживотен затвор по делото.

"Това не е решение просто за трима убийци. Русия лъга много за тази катастрофа, но въпреки това основните факти бяха установени. Сега са осъдени изпълнителните и е поставена основата за осъждане на виновните и на по-високо ниво. Тези, които носят пълната лична отговорност за престъплението на агресия срещу Украйна - първоначалното престъпление, породило всички останали, извършени от руснаците от 2014 година насам. Това е нещото, без което е невъзможно да предпазим света от повторението на войните като руската агресия срещу страната ни."

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Кипър започва нова програма за доброволно връщане на сирийци в родината им

Кипър започва да изпълнява нов план за доброволно връщане на сирийски семейства в родината им, предлагайки им финансови стимули до 2000 евро.  От понеделник властите ще приемат заявления от желаещите да участват в него, като срокът за подаването им е до края на август. Новата програма е израз на „целенасочена, хуманна и реалистична политика“ и има за..

публикувано на 01.06.25 в 04:23
Електрически тротинетки

Кипър затяга режима за движение на електрическите тротинетки

Със законови промени Кипър затяга режима за движение на електрическите тротинетки заради неконтролираната им употреба и рисковете, които създават на пътя, съобщиха от транспортното министерство. Общините започват засилени проверки за спазването на действащите разпоредби.   Кипър има един от най-строгите закони в ЕС за електрическите скутери, т. нар...

публикувано на 01.06.25 в 03:31
Църквата

Обновяват най-стария храм в Свищов

Започна обновяването на най-стария православен храм в община Свищов, който носи името на свети Димитър.  Инициативата е съвместна между общината и  Великотърновската митрополия.   Със средствата, осигурени от Община Свищов и Великотърновската митрополия започна ремонтът на покрива и камбанарията, ще бъдат направени нови водостоци и..

публикувано на 01.06.25 в 02:16
Българо-гръцки събор на Манастирските възвишения

Традиционният българо-гръцки събор се провежда в Ямболско

В местността „Църквичката“ край ямболското село Голям манастир за 16 –та поредна година днес ще се проведе традиционният българо-гръцки събор.  Организатори са община Тунджа и изселници от селата Голям манастир и Генерал Инзово. Българо-гръцкият събор на Манастирските възвишения се е провеждал още в началото на XX век, когато в..

публикувано на 01.06.25 в 01:41
Мост падна върху влак в Брянска област

Мост падна върху влак в руската Брянска област, седем души са загинали

Броят на загиналите при рухването на мост в руската Брянска област нарасна на 7, а други 30 са пострадали, между които и две деца, съобщи губернаторът Александър Богомаз.  Двама от ранените, сред които и дете, са в тежко състояние. По-рано от Министерството на извънредните ситуации информираха за три жертви и 33-ма пострадали, 28 от които са настанени в..

публикувано на 01.06.25 в 01:25

Подписка за доизграждане на път, свързващ с. Селча с границата на община Батак

Стартира подписка за доизграждане на пътната отсечка с дължина 4,5 км, свързваща девинското село Селча с границата на пазарджишката община Батак. За инициативата информира в социалните мрежи общинският съветник от ПП ГЕРБ в ОбС-Девин Владимир Бустов. "Предвид ситуацията с главен път III-866 Михалково – Кричим, сега е моментът да се привлече..

публикувано на 31.05.25 в 22:01
Президентът Румен Радев

Радев и Ердоган оцениха високо двустранното партньорство в сферата на сигурността

Президентът Румен Радев и турския му колега Реджеп Тайип Ердоган оцениха високо двустранното партньорство в сферата на сигурността, включително в борбата с нелегалната миграция. В проведения между двамата телефонен разговор Радев е подчертал съвместните усилия за намаляване на миграционния натиск към страната ни. Двамата се обсъдили разширяването на..

публикувано на 31.05.25 в 21:56