В рубриката "Помните ли..." се връщаме назад към българското музикално минало:
На 12 ноември 1912 г. е роден големият български хоров диригент Ангел Манолов. Неговото име свързваме преди всичко с Академичния хор при Националния студентски дом - с постиженията на този хоров състав, както и с педагогическата му дейност - той подготвя повече от 250 български музиканти, сред които са едни от най-известните ни оперни певци, направили световна кариера: Борис Христов, Никола Гюзелев, Анна Томова-Синтова, Димитър Узунов, Александрина Милчева. Трудно е да се изброят имената на тези, които получиха началния тласък в кариерата си именно от Ангел Манолов.
Голямата наша прима Анна Томова-Синтова споделя:
Той ме познаваше почти от дете в родния ми град Стара Загора, с който и той беше по някакъв начин свързан. Няма да забравя неговия идеализъм и ентусиазъм, с които запалваше всички нас - студенти не само от Консерваторията, но и от други факултети и различни специалности.
Ангел Манолов е роден в Русе и от юношеските си години проявява интерес към хоровото музициране. Учи в Софийската духовна семинария, след това в Юридическия факултет на Софийския университет. Тогава, през 1933 г., когато е само 21-годишен, създава Академичния студентски хор. Учи и работи с Добри Христов, Асен Димитров, след това със Светослав ОБретенов и Георги Димитров. В последвалите години Ангел Манолов ръководи Миньорския хор в Перник, Смесения хор на здравните работници “Родина“ - София, налага се като безспроен авторитет в областа на хоровото пеене.
Проф. Георги Димитров отбелязва: “Ангел Манолов е един от първите български музиканти, които имаха смелостта да изберат хоровото дирижиране за единствена своя професия, и един от малкото, обрекли изцяло живота си на хоровото изкуство. Диригент по призвание, Ангел Манолов е диригент от висока класа."
Цели 58 години той е на диригентския пулт, посветил силите и творческата си енергия, целия си живот, на българското хорово изкуство. Ангел Манолов умира на 31 декември 1991 г., а след смъртта му Академичният хор прие името на своя създател.
В Златния фонд се съхранява спомен за Ангел Манолов на големия български певец Никола Гюзелев, който е негов възпитаник в Академичния хор. Записът от 2002 г. можете да чуете в звуковия файл, където има и изпълнение на Академичния хор под диригентството на Манолов.
На 24 март изявената българска пианистка Донка Ангъчева представи своята поредна забележителна музикална инициатива. За втора година тя организира с успех галавечер, посветена на личността на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът бе в рамките на създадения от нея в Австрия артистичен проект „Изкуството продължава да живее“ и се..
Марина Александрова - художник и преподавател в катедра "Визуални изкуства" на Софийския университет "Св. Климент Охридски", откри своята самостоятелна живописна изложба "На сянка" в най-голямата Ботаническа градина в Югоизточна Полша. Преди 2 години и половина тя е участвала в художествен проект в тази градина и са я впечатлили цялостният..
Първата репетиция на Детския радиохор, под ръководството на неговия основател, художествен ръководител и главен диригент до смъртта си през 2013 г. акад. Христо Недялков, се състои на 21 март 1960 г. Точно на 21-и март беше и празничният пролетен концерт на емблематичният състав, изнесъл през годините над 2 000 концерта в Ню Йорк, Вашингтон,..
На 12 април от 19.00 часа в зала 9 на Национален дворец на културата ще бъде открито четвъртото издание на Международния фестивал за класическа музика и изкуства “Артис” . Концертът “Фолклор и съвремие” е с участието на Ирина Георгиева – пиано, Милена Андреева – сопран и Георги Андреев – гъдулка - блестящи изпълнители, чиято артистична..
В събота - 12 април, от 20 часа българско време ще се състои световната премиера на документалния филм "Кентаврите". Това е 62-рата документална лента на режисьора Стилиян Иванов. Филмът е със субтитри на английски език и ще бъде достъпен за безплатно гледане в You tube канала на "Додо филм". "Той е продължение на поредицата за..
Не е често явление филхармония да получи званието почетен доктор от висше музикално училище? Това ще се случи през месец май в Тел Авив. Новината съобщиха на юбилейния двайсети гала форум на Висшето училище за музика "Бухман-Мета" при Телавивския университет. Нашите кореспондентки в Израел Феня и Искра Декало присъстваха на концерта под..
Фестивалите често дават шанс на публиката за незабравими преживявания. На 14 април в зала „България“, в рамките на 25-ото издание на Европейския музикален фестивал, срещата е с Камерния оркестър на Баварското радио, сформиран през 2000 г. от концертмайстора на прочутия Симфоничен оркестър в Мюнхен - Радослав Шулц. След дебюта си миналата година..
В Плевен тържествено отбелязват 160 години от създаването на Университетската болница "Д-р Георги Странски". Лечебното заведение е второ по големина и..
Зад тежките пътни инциденти, които правителството ще се опитва да ограничи, стоят човешки съдби . Учителката по информатика в математическата..