Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От 2 декември служители от МВнР започват ефективни стачни действия

Снимка: mfa.bg

В петък - 2 декември - служители от Министерството на външните работи започват ефективни стачни действия, ако не бъдат изпълнени исканията им за увеличаване на заплащането. 

Днес 200 служители на ведомството протестираха един час предупредително и хвърляха жълти стотинки в знак на несъгласие с ниските заплати във ведомството.

Преди заседанието на парламентарната Комисия по външна политика, където в момента изслушват проблемите на стачкуващите, ръководителят на Професионалното обединение на държавните служители от дипломатическата служба Мартин Колев обясни пред "Хоризонт": 

"От петък ефективните стачни действия ще включват преустановяване на работния процес като единствен наш възможен законен натиск да бъдат уважени нашите стачни искания. Стачката е в централно управление на Министерството на външните работи и не засяга задграничните представителства и консулските  служби, имаме готовност при липса на резултати да включим и тях. Към момента имаме подкрепата от над 50% от служителите, така че нашата стачка е законна и тя продължава по обявения план". 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ЦИК работи по разпореденото от КС преизчисляване на изборните резултати

Централната избирателна комисия работи по разпореденото от Конституционния съд преизчисляване на изборните резултати от парламентарния вот през октомври миналата година.  От сутринта ЦИК започна с проверка на данните, предоставени от "Информационно обслужване" от първото и второто въвеждане на протоколите. Процедурата изисква да се отстранят..

публикувано на 12.03.25 в 14:56

Прокурорската колегия на ВСС откри процедура по избор на ръководител на СГП

Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет даде началото на процедурата за избор на административен ръководител на Софийската градска прокуратура (СГП), съобщава специализираният сайт lex.bg. Мандатът на сегашния шеф на СГП Илиана Кирилова предстои да изтече. През месец май Кирилова навършва 65 години и няма как да участва в процедурата за..

публикувано на 12.03.25 в 14:35

ЕК: България е сред страните членки, в които ще има фабрика за изкуствен интелект

България е една от шестте страни членки, където ще има завод за изкуствен интелект, съобщиха от Европейската комисия.  Страната ни е била избрана от Съвместното предприятие за европейски високопроизводителни изчислителни технологии за място, където ще има допълнителни заводи.  Другите държави са Германия, Австрия, Франция, Полша и Словения...

публикувано на 12.03.25 в 14:34

Община Смолян издава карти за безплатен достъп на децата до ски пистите в Пампорово

От днес община Смолян започва издаването на карти за безплатен достъп на децата до ски пистите в курорта Пампорово. За поредна година стартира инициативата "Спортът - начин на живот", която се осъществява от Община Смолян в партньорство с Пампорово-АД. Според подписаното споразумение от Пампорово предоставят безвъзмездно, ползването на..

публикувано на 12.03.25 в 13:59

Работодателите в туризма в Бургаско отчитат 10% увеличение на заплатите

С 10% са увеличени заплатите в сферата на туризма. Това каза директорът на "Бюрото по труда“ в Бургас Татяна Николова. 30 работодатели участват в специализираната трудова борса за предстоящия летен сезон, която се провежда в морския град.  Събитието преминава при засилен интерес. 800 работни места за предстоящия туристически сезон са..

публикувано на 12.03.25 в 13:59

ЕК иска България да транспонира правилно директивата за достъп до информация в наказателното производство

Комисията изпрати допълнително мотивирано становище до България, в което поиска страната ни да транспонира правилно в националното си законодателство директивата за правото на достъп до информация в наказателното производство. Тя трябва да гарантира, че на заподозрените или обвиняеми лица в рамките на наказателно производство или за които е..

публикувано на 12.03.25 в 13:46

Бизнесът е против идеите за национализирането на личните партиди в частните пенсионни фондове

Бизнесът се обяви против идеите за национализирането на личните партиди в частните пенсионни фондове, предлагано от "Възраждане". Това е част от множеството предложения на политическата партия, направени между първо и второ четене на бюджета.  По данни на Комисията за финансов надзор към края на третото тримесечие на миналата година в..

публикувано на 12.03.25 в 13:41