Американският президент Джо Байдън приема днес в Белия дом френския си колега Еманюел Макрон. Вероятни теми в разговорите са войната в Украйна, възходът на Китай, конфликтът в Близкия изток, а също и икономически въпроси. Очаква се и съвместна пресконференция.
В навечерието на срещата – остър тон от Макрон, който заяви, че американските субсидии за определени индустрии са "суперагресивни" спрямо френските бизнеси.
Макрон говори пред американски законодатели и бизнес лидери. Думите му бяха за една от ключовите политики на Байдън, която подкрепя американски бизнеси като налива милиарди долари в природосъобразни индустрии. За Европейския съюз политиката под името Закон за намаляване на инфлацията е заплаха за тяхната зелена индустрия.
Макрон обаче подчерта, че американско-френските отношения остават солидни.
Въпреки критичния коментар от Белия дом настояват, че визитата е за "топлите отношения" между двамата президенти.
Конкретно на забележката, че Законът на намаляване на инфлацията пречи на европейските бизнеси пресекретарят Карин Жан-Пиер каза, че успехите на САЩ в сектора за чиста енергия ще помогнат и на европейците.
Това е първата официална държавна визита във Вашингтон на чуждестранен лидер откакто Байдън стана президент преди около 2 години.
Темата за Украйна, според официални лица, цитирани от "Вашингтон пост", ще е централна.

Още двама заподозрени, мъж и жена, арестувани тази седмица във връзка с кражбата на бижута от Лувъра, бяха обвинени днес и оставени в ареста, съобщиха от френската прокуратура. С това броят на обвинените за грандиозната кражба става четирима. Последните обвинени, 38-годишна жена и 37-годишен мъж, бяха арестувани в сряда, заедно с други трима..
Засилване на участието на жените в преговорния процес по Кипърския въпрос е сред основните цели на плана. Действията и политиките по новия национален план са обединени в пет основни групи, съобщи комисарят по въпросите на равенството между половете Джоузи Христодулу, откривайки обществения диалог за него. Предложенията целят да се..
Няколко дрона са били забелязани над белгийската военна база "Клайне Брьохел", която се ползва от НАТО, предаде ДПА. "Системата за прехващане работи", написа белгийският министър на отбраната Тео Франкен в "Екс". "В момента текат разследвания." Министърът допълни, че следващата седмица ще се срещне с полицията, за да анализират заплахата и..
При проверка в Национален парк "Пирин“ е открит мъж, който преди години бил обявен първоначално за изчезнал, а впоследствие - за починал, съобщиха от парковата дирекция. Нейни служители са открили и незаконно бивакуване на територията на парка, както и извършителя на нарушението. При опит на служителите да го проверят и да му поискат лични..
Новият американски посланик в Атина Кимбърли Гилфойл днес пристигна в гръцката столица. Тя заяви, че е горда от това, че е първата жена на този пост в Гърция. Тя откри официалното тържество по повод 250 години от създаването на Морската пехота на САЩ. На тържеството присъстваха и дипломати от европейските страни, гръцки депутати и..
Тази вечер в София бяха връчени Годишните награди "Кристална лира 2025". Българското национално радио получи три отличия: В категория "Джаз" : Биг бенда на БНР – за концерта от поредицата "Нова европейска музика" на 24 октомври 2024 г. в Първо студио на БНР с проекта "Декагон" – авторска музика на пианиста, композитор и продуцент..
Украйна е разположила специални сили в обсадения източен град Покровск, където Русия провежда интензивни атаки. Покровск, в източната част на Донецка област, се намира на важен маршрут за снабдяване на украинската армия и е в полезрението на Москва от повече от година, предаде Ройтерс. DeepState, онлайн карта на бойното поле, свързана с..
Никой не може да ми каже с кого да играя и с кого - не! Това заяви в предаването "РадиоТочка" шампионът по бокс Кубрат Пулев, който ще играе..
Изумен съм от настървението срещу църквата и то от майки и бащи, родители, каза в интервю пред БНР актьорът и режисьор Мариус Куркински за..
България е държавата в ЕС, която отделя най-много средства от БВП за правосъдие. Тя е номер едно по разходи за прокурори и прокурорска администрация, а..