Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иван Демерджиев: Обидни са внушенията от Нидерландия, че срещу 50 евро може да се премине границата

Иван Демерджиев
Снимка: БГНЕС

България полага изключителни усилия, за да гарантира сигурността на партньорите си. Това се посочва в позиция на вицепремиера и министър на вътрешните работи Иван Демерджиев по повод обявеното от Нидерландия намерение да гласува срещу присъединяването на страната ни към Шенгенското пространство.

Иван Демерджиев изтъква усилията на страната ни и силите за сигурност по охраната на границата, за да отговори на всички изисквания на европейските си партньори и определя като "изключително обидни внушенията, че срещу 50 евро може да се премине границата".

Министърът припомня още, че България успешно е преминала през две последователни проверки под ръководството на Европейската комисия, които са приключили с доклади, които категорично посочват, че страната ни отговаря на всички изисквания на Шенгенското законодателство.

Цената за членството ни в Шенген, не може да бъде достойнството на българските полицаи! Не сме готови да платим такава цена!", заявява в позицията си вицепремиерът Иван Демерджиев.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кметът на София Васил Терзиев (вляво) и зам.-кметът Иван Василев (в центъра) дават брифинг в Столичната община.

Зам.-кметът на София по финансите: Ще се намери вариант за нормалното събиране на боклука

Заместник-кметът по финансите на Столичната община Иван Василев коментира казуса с извозването на боклука и заявката на фирми, които отговарят за почистването на част от районите в София, че след 19 май може да спрат сметосъбирането, защото не са получи плащания за услугата през тази година. Сметосъбирането в осем столични района може да спре от 19..

публикувано на 15.05.25 в 18:30

Служителите на завод "Терем-Хан Крум" в Търговище ще получат заплатите си за февруари и март

Служителите на военния завод "Терем-Хан Крум"-Търговище ще получат заплатите си за месеците февруари и март. Сумата е преведена от "Терем Холдинг" и най-вероятно в рамките на днешния ден сумите ще бъдат изплатени на работниците на предприятието. Повече от месец служителите на Терем Търговище всеки ден излизат на протест на пътя..

публикувано на 15.05.25 в 18:19

Депутатите избраха заместник-председатели на Комисията за финансов надзор

Трима заместник-председатели на Комисията за финансов надзор, номинирани от наскоро избрания за ръководител на финансовия регулатор Васил Големански, бяха избрани от парламента с гласовете на ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "БСП - Обединена левица" и "Има такъв народ". За заместник-председател, който да ръководи управление "Надзорна инвестиционната..

публикувано на 15.05.25 в 17:49
Кметът на София Васил Терзиев

След 20 ч. ще стане ясно дали блокадата на столичния градски транспорт ще продължи

След 20:00 ч. тази вечер ще стане ясно дали блокадата на градския транспорт в София ще продължи. Това съобщи кметът на София Васил Терзиев на брифинг в Столичната община след края на срещата със синдикатите, която продължи повече от три часа. Протестът в София: Автобуси, тролеи и трамваи - по гаражите, учениците – в клас По думите на кмета..

публикувано на 15.05.25 в 17:49
Проф. Милена Стефанова

Милена Стефанова: Недопустима е липсата на диалог между Терзиев и синдикатите

Кметът на София Васил Терзиев не трябва да позволява да му извиват ръцете протестиращите от градския транспорт, защото след това идват и другите отрасли - появи се информация за сметоизвозването . Това каза пред БНР проф. Милена Стефанова, политолог и университетски преподавател и подчерта, че кризи се предотвратяват, а не се създават и..

публикувано на 15.05.25 в 17:38

Откриха нов младежки център за над 4 млн. лева в Кюстендил

Нов младежки център в над 4 млн. лева беше открит в Кюстендил. Финансирането е по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ), и с национално съфинансиране от 533 хил. лева. Новият комплекс ще се ползва от учениците и младежите на възраст до 29 години. Създадена е подходяща инфраструктура за мултифункционален младежки център, който да..

публикувано на 15.05.25 в 17:22
Павела Митова

Комисията по енергетика одобри общ законопроект за отлагане либерализацията за битовия ток за неопределен срок

Парламентарната Комисия по енергетика одобри общ законопроект за изменения в Закона за енергетиката, предвиждащ отлагане на либерализацията на пазара за битови потребители за неопределен срок . Това стана след две неуспешни заседания на комисията вчера и днес сутринта, които се провалиха поради липса на кворум. "Приехме либерализацията да се отложи..

публикувано на 15.05.25 в 17:14