Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кипър иска от ЕК специален план за спиране на трафика на мигранти от Турция

Снимка: Pixabay

Кипър поиска от Европейската комисия специален план за действие за Източното Средиземноморие за спиране на трафика на мигранти от Турция. Вътрешният министър на страната Никос Нурис очаква той да бъде обсъден на провеждащото се днес в Брюксел заседание на Съвета на министрите на вътрешните работи от страните-членки.

Целта на плана, за който настоява Никозия, е да се предприемат конкретни ефективни мерки на европейско ниво за блокиране на мигрантските маршрути от Турция.

За Кипър проблемът е методичното и системно насочване от Анкара на незаконни мигранти през разделящата го „зелена линия“, подчерта министър Никос Нурис.

По канала от Турция, с полети или по море до северната част на острова и оттам към зоните под контрола на правителството в Никозия, минават 95% от влизащите незаконно в страната, по данни на вътрешното министерство.

Източното Средиземноморие е път, който предизвиква голямо безпокойство, според еврокомисаря по вътрешните работи Илва Йохансон.

Еврокомисията следи много внимателно ситуацията в региона и непропорционалния натиск, пред който Кипър е изправен поради спецификата на „зелената линия“, каза заместник-председателят й Маргаритис Схинас тази седмица.

Той посочи, че комисията вече е направила поредица от стъпки към Турция, изисквайки от нея спазване на споразумението с Евросъюза за мигрантите, както и отслабване на натиска към Кипър.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Борислав Сарафов

Сарафов разпореди ускоряване на работата по делата със смъртни случаи при ПТП

Ускоряване на работата по делата със смъртни случаи при катастрофи, разпореди изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов. До края на май той очаква от апелативните прокуратури информация за причините, довели до спиране на разследвания, неприключени дела преди повече от две години и досъдебни производства за пътни инциденти,..

публикувано на 17.04.25 в 10:25
Министър-председателят Росен Желязков и европейският комисар за разширяването Марта Кос направиха съвместно изявление

Росен Желязков и Марта Кос със съвместно изявление

"Без интеграция на Западните Балкани европейският проект няма да бъде завършен", заяви премиерът Росен Желязков след среща с еврокомисаря по разширяването Марта Кос.  Еврокомисарят по разширяването на работно посещение у нас "Това е не просто възможност, но и отговорност за нас”, заяви Желязков, като подчерта индивидуалния подход към всяка от..

публикувано на 17.04.25 в 10:09

Изясняват причините за пожара край Алдомировското блато

Продължава изясняването на причините за пожара в сухи треви, храсти и папур, избухнал снощи в района на Алдомировското блато.  Пожар гори в Алдомировското блато Пожарът е загасен. Унищожени са между 500 и 600 декара сухи треви и храсти. В района остава един противопожарен автомобил. От пожарната уточниха за БНР, че е спасена помпена станция..

публикувано на 17.04.25 в 10:00

Нови точки за днешното пленарно заседание

Депутатите промениха програмата си и включиха нови точки за днешното пленарно заседание. Отхвърлено бе искането на ПП-ДБ  за изслушване на вътрешния министър Даниел Митов и осем полицаи от сектор "Борба с организираната престъпност" в Пловдив.  Първа точка предвижда на първо гласуване да бъдат гласувани законопроекти за промени в Закона за..

публикувано на 17.04.25 в 09:58

Организират нова среща със земеделските производители от Кюстендилско

Нова среща със земеделските производители от Кюстендилско заради измръзналите от студа овощия е насрочена за днес, каза кметът на общината инж. Огнян Атанасов.  От 10 часа в залата на Общинския съвет на плодопроизводителите, чиито овощни масиви на места са измръзнали на 100%, ще бъдат разяснени условията и начините за кандидатстване за..

публикувано на 17.04.25 в 09:47
Палестински деца играят до разрушена къща в Рафах, южната част на Ивицата Газа, 28 януари 2024 г.

Най-голямата организация на евреите в Обединеното кралство осъди Израел

Десетки членове на най-голямата организация, представляваща евреите в Обединеното кралство, осъдиха правителството на Израел за войната в Газа, а лекар на място заяви след извършена аутопсия на загинали при израелско нападение парамедици, че повечето от тях най-вероятно са екзукетирани.  Британският външен министър призова Израел да спре атаките..

публикувано на 17.04.25 в 09:29

Проф. Светослав Малинов: Нови избори след влизането ни в еврозоната

" Няма да има нужда от голяма обществена енергия. Политическата логика води към предсрочни избори следващата година след обявяване на влизането в еврозоната . Различните партии ще се опитат да обявят това за свой успех, след което мисля, че най-разумният изход е ново мнозинство - много по-стабилно, много по-здраво и много по-приемливо за избирателите..

публикувано на 17.04.25 в 09:01