Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Канцлерът на Австрия защити оградите по границите на ЕС

Карл Нехамер - канцлер на Австрия
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Канцлерът на Австрия Карл Нехамер, който наложи вето срещу приемането на България и Румъния в Шенгенското пространство за свободно движение, защити укрепването на оградите по границите на Европейския съюз, предаде БТА.

"Оградите имат възпиращо действие и са ефикасни. Чрез тях може да се канализира нелегалната миграция, да се контролира по-строго и по този начин да се предотвратяват нелегалните трансфери", аргументира се Нехамер в интервю за "Кроне" в неделя. В същото време той обаче подчертава, че "оградите имат нужда от наблюдение, служители и техническо оборудване".

Австрийският канцлер дава за пример гръцко-турската граница в района на река Марица, където, по думите му, е видно, че оградите имат смисъл.

Според Нехамер дискусията по тези проблеми е важна и "за да може да се окаже подкрепа по границите на България, Румъния, Сърбия и Унгария, тъй като всички тези страни са подложени на висок миграционен натиск".

Според проучване на общественото мнение, проведено от австрийската осведомителна агенция АПА  и тв АТФ 52%процента от австрийците одобряват наложеното от Нехамер вето срещу приемането на България и Австрия в Шенгенското пространство. Против са се обявили 34 на сто. Най-много са поддръжниците на ветото от средите на Австрийската народна партия и Австрийската партия на свободата.

Ветото на Австрия срещу присъединяването на Румъния към зоната за свободно движение "остава неоправдано в една Европа на принципите и добросъвестното сътрудничество", заяви румънският външен министър Богдан Ауреску в интервю за агенция Аджерпрес.

Ауреску каза, че промяната в отношението на страни като Германия, Франция, Нидерландия и Финландия, които бяха известни с резервираната си позиция в миналото, "беше мотивирана и от твърдия и незабавен отговор на Румъния по отношение на ситуацията в Украйна, както и от усилията, които Румъния предприе в този период, за да докаже, че мястото ѝ е в Шенген".

"Рязката смяна на позицията на Австрия по този въпрос на 18 ноември, само два дни след декларацията от форума в Залцбург, не само, че не можеше да се очаква, но и изненада всички европейски партньори и дори коалиционните партньори в Австрия. Нямаше преди това никакъв сигнал за противопоставяне на Австрия", отбеляза той.

По публикацията работи: Николай Петров

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Поредна вълна с горещо време във Великобритания

Температурите във Великобритания продължават да се покачват и се очаква четвърта гореща вълна за лятото на някои места.   Агенцията за здравна сигурност на Обединеното кралство вече издаде предупреждения за горещини за цяла Англия - от днес сутринта до края на утрешния ден.  В понеделник пет в области на Англия предупредителният код от жълт..

публикувано на 12.08.25 в 05:14
Пожарникари работят по потушаването на горски пожар в Понтеведра, Испания, 6 август 2025 г.

Продължава борбата с пожарите в Испания, над 2000 души евакуирани в Андалусия

Вълната от горски пожари, засегнали Иберийския полуостров, достигна Кадис.  Огънят, който избухна в района на Тарифа, наложи евакуацията на над 2000 души от плажове, хотели и жилища близо до плажа Атлантера.   Евакуацията е била затруднена от инфраструктурата, обясни Антонио Санс от регионалното правителство на Андалусия.  По думите му, извеждането на..

публикувано на 12.08.25 в 04:47

Над 70 нови пожара са избухнали в Гърция за денонощие

Общо 70 пожара се запалиха за денонощие в Гърция, като над 20 избухнаха само за четири часа. В сила са строги мерки по забрана за влизане в гори и паркове, високите температури допълнително затрудняват работата на пожарникарите.   Отново температури от 42 градуса бяха отчетени през последното денонощие. Изключително топлото време, съчетано със силен вятър..

публикувано на 12.08.25 в 02:29
Киър Стармър и Доналд Тръмп, Вашингтон, февруари 2025 г.

Лондон предупреди Тръмп да не вярва на Путин

Британското правителство предупреди американския президент Доналд Тръмп да не се доверява на руския президент Владимир Путин, че ще се придържа към евентуално споразумение за прекратяване на огъня в Украйна, докато западните лидери се надпреварват да помогнат на Киев да се подготви за среща на върха в петък, съобщи вестник “Таймс”.   В декларация..

публикувано на 12.08.25 в 02:18
Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш.

Генералният секретар на ООН осъди убийството на шестима журналисти в Газа

Смъртта при израелски обстрел на шестима медийни работници в град Газа предизвика нова вълна от международни критики срещу Израел, след като премиерът Бенямин Нетаняху потвърди решимостта си градът да бъде окупиран. Австралия се присъедини към Франция, Великобритания и Канада, които обявиха намерение да признаят палестинска държава. Генералният..

публикувано на 11.08.25 в 21:08
Подготвя се транспортирането на ранен военнослужещ към ВМА - София.

Военнослужещ е загинал в катастрофата при разклона за с. Маломирово, Елховско

Военнослужещ на 52 години е загинал в катастрофата при разклона за село Маломирово до Елхово. Той е починал в линейката на път за областната болница "Св. Пантелеймон" в Ямбол, съобщи БТА, като цитира заместник-директора на лечебното заведение д-р Валентин Вълчев. Сигналът за тежкия пътен с трима ранени, от които двама военнослужещи, е получен към..

публикувано на 11.08.25 в 20:56
Кая Калас

Кая Калас: ЕС подкрепя стъпките на САЩ към "справедлив мир" в Украйна

Върховният представител на Европейския съюз по външните работи и политиката на сигурност Кая Калас заяви, че министрите на външните работи от ЕС подкрепят действията на Съединените щати към "справедлив мир" в Украйна, предаде Ройтерс. Освен това Калас сподели, че блокът ще продължи да работи по допълнителни санкции срещу Русия, по военна..

публикувано на 11.08.25 в 20:50