Европейският съюз е най-предпочитаната сила за партньор сред българите – и в икономическата сфера (42%), и в сферата на сигурността (40%). Стойностите на България са над средните за света, като я подреждат и сред водещите проевропейски страни на Балканите. Това показва проучване на общественото мнение, проведено от световната Асоциация „Галъп интернешънъл" в 64 страни, обхващащо над две трети от световното население и повече от 90% от онези страни, в които има свобода да се провеждат и да бъдат публикувани проучвания на общественото мнение.
Запад/Изток
Колективният Запад (ЕС и САЩ) остава по-привлекателен и като икономически партньор (58% от предпочитанията по света), и като партньор в сигурността (59%). За сравнение - Китай и Русия заедно, получават съответно 29% и 26%. Важно е да се отбележи, че това съотношение две към едно е валидно, но без гласа на Китай – където изследователското съдържание е ограничено, както и без някои значими арабски и африкански държави – отново по същата причина. Като се имат предвид тези специфики, най-вероятно действителното деление по света е равно между Запад и Изток, сочат данните.
Четирите сили
Европейският съюз е най-привлекателният партньор в областта на икономиката с 31%, докато САЩ запазват позицията на най-предпочитан съюзник в сигурността - 33%. Както вече беше споменато обаче, тези числа са валидни само за изследваната част от света и не включват китайското обществено мнение.
Според проучването, докато Русия е на последно място сред четирите сили като партньор в сферата на икономиката, тя отбелязва по-добър резултат по въпросите на партньорството в областта на сигурността и се позиционира пред Китай.
Пакетни предпочитания или не
За повечето от изследваните общества икономиката и сигурността вървят ръка за ръка и мнозинствата търсят и двете от един и същи блок - ЕС/САЩ или Русия/Китай, но има и малки изключения, които са от съществено значение. Например, докато Китай изглежда най-предпочитаният икономически партньор за мнозинствата в Йемен, Пакистан, Русия, Палестина, Ирак и Етиопия, оказва се, че в нито една от изследваните страни, икономическото партньорство с Русия не може да събере одобрителни мнения в мнозинство.
Що се отнася до предпочитанията за партньорство в сигурността - Русия се възприема за най-предпочитан потенциален партньор в дузина страни, докато Китай само в две – Русия и Пакистан, сочат още данните.
Разделени мнения в някои страни
В друга дузина страни общественото мнение е разделено между четирите суперсили в предпочитанията си за икономически партньор – Афганистан, Камерун, Гърция, Индонезия, Кот д'Ивоар, Казахстан, Либия, Северна Македония, Перу, Сирия. В областта на сигурността пък, примери за сериозно разделена общественост са Афганистан, Аржентина, Босна и Херцеговина, Гърция, Либия, Северна Македония, Перу, Виетнам, Йемен и ОАЕ. Общественото мнение във Великобритания пък е дълбоко разединено в оценката си за САЩ и ЕС като предпочитани партньори и в двете области – и в икономиката, и в сигурността, показва проучването.
Къде е България?
ЕС е най-предпочитаната сила за партньор сред българите – и в икономическата сфера, според 42% от анкетираните, и в сферата на сигурността - 40%. Стойностите на България са над средните за света, като я подреждат и сред водещите проевропейски страни на Балканите. Русия се нарежда на второ място сред предпочитанията на българите за партньорска сила – съответно с 20% за икономиката и 24% за сигурността. Китай получава одобрение от българите като партньор в сферата на икономиката в 11% от отговорите, а САЩ – в 9% от отговорите. Общо 12% у нас приемат като партньор в сигурността САЩ, а Китай – 3%, сочат данните.
„Големият въпрос не е дали ще има нов многополюсен световен ред, а дали изобщо ще има глобален ред. Както беше посочено по-горе, глобализацията се разпадна на регионализация, основана на възприемането за общо бъдеще – икономическо, политическо, военно. Но тези нови региони все още не са добре дефинирани и установени – такъв е само т. нар. колективен Запад. Истинското предизвикателство е не само как да се осъществи регионализацията мирно, но и как да избегнем по-голяма война", коментира проучването президентът на световната Асоциация „Галъп интернешънъл" Кънчо Стойчев.
Проучването и проведено в 64-те държави през периода август-октомври 2022 г., като е интервюирана представителна извадка по метода „лице в лице", по телефона или онлайн. Статистическата грешка в изследването е в диапазон ±3-5% при доверителен интервал – 95%.
37-годишен водач на таксиметров автомобил е задържан след гонка и полицейска стрелба по улиците в Кюстендил. Случаят е от неделя следобед. Мъжът противозаконно е опитал да попречи на служителите да изпълнят задълженията си. Не се е подчинил на подаден сигнал за спиране за проверка, направил е маневра и е насочил автомобила към другия служител...
Упойващи вещества са били открити в автомобила на 25-годишния шофьор, който предизвика катастрофа снощи в София. Той не е спрял за проверка от полицейски патрул и се е опитал да избяга. При последвалото преследване е ударил друг автомобил на булевард "Тодор Александров". По-късно е задържан. Пробите му за алкохол и наркотици са положителни...
Бюджетите на Здравната каса, държавното обществено осигуряване и държавния бюджет, са изчислени при дефицит от 3% от БВП. Това е максимално допустимият размер по критериите за въвеждане на еврото. За 16.00 ч. е насрочено правителственото заседание, на което се очаква да бъде приет Държавният бюджет . Той беше разгледан от социалните партньори...
ЕС може скоро да започне отново да внася суров петрол и нефтопродукти от Сирия. Това става ясно от днешното решение на страните членки да прекратят санкциите срещу Сирия в някои икономически сектори. Съветът отменя секторните санкции срещу енергийния сектор, по-специално върху петрола, газа и електроенергията, както и в транспорта...
"Украйна ще трябва да предефинира отношението си към днешна Америка. Това е нова реалност. Тръмп е бизнесмен". Такава равносметка направи Андрей Курков, рускоговорящ украински писател. "Аз съм много притеснен, както и мнозинството украинци. Емоционално преживяхме много трудни времена, откакто се проведоха американските избори през ноември..
"През 11-те изминали години, откакто стартира руската агресия срещу Украйна, украинската дипломация се доказа като модерен инструмент в борбата срещу тази агресия ". Това заяви пред БНР Анна Тертична, доктор по история и част от дипломатическата мисия на Украйна у нас. Тя подчерта, че става дума за война, а не за конфликт. "Украйна не..
Нов бойкот на търговските вериги, който този път да обхване и банките, предвиждат на 27 февруари организаторите, които вече два пъти изразиха недоволството си срещу високите цени на хранителните стоки. Те призоваха този четвъртък, освен да бойкотират хипермаркетите, хората да не плащат с банкови карти. Този път, освен големите хранителни..
" Тези, които трябва да се извинят и да понесат съдебна отговорност, са хората, които в момента насилствено, и с фалшиви данни, вкарват България в..
Приключва международната система, която бе учредена в края на Втората световна война, чийто резултат беше ядреният чадър, който Америка осигуряваше на..
Цялото интервю на Явор Стаматов с Делян Добрев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.