БСП обмисля да сезира Конституционния съд по въпроса на решението на парламента, относно споразумението за изпращане на оръжие за Украйна. Това обяви в Сливен заместник-председателят на Народното събрание и заместник-председател на социалистическата партия Кристиян Вигенин. Според него това решение е противоконституционно, защото дава възможност Министерски съвет да взема решения без знанието на парламента, заради алинея в споразумението, в която се казва, че изменението на споразумението не се счита за промяна.
Вигенин призова още веднъж президента Румен Радев да наложи вето върху споразумението за военна помощ за Украйна, макар да изрази увереност, че то няма да бъде преодоляно, защото цитирам „коалицията на войната“ е много устойчива.
"Ние не можем да ги спрем, очевидно, но бихме искали поне да правят нещата пред хората, открито, да се знае какво се прави и да бъде всичко законно и конституционно".
Що се отнася до възможността да се състави правителство с мандата на "Продължаваме промяната", Вигенин коментира, че вероятно няма да се случи, предвид на това, че ГЕРБ, ДПС и "Възраждане" имат мнозинство.
"Т.е., това мен ме навежда на мисълта, че въпреки конструктивния подход също няма да се събере мнозинство с втория мандат. Но, ако "Продължаваме промяната" успеят поне така да представят, така както заявиха като намерение една политическа декларация с приоритетите, това би било някакъв плюс, на който да стъпи вече носителят на третия мандат".
"Не на всяка цена трябва да се прави правителство с третия мандат", каза още Вигенин.
Стотици граждани от цялата страна посетиха АЕЦ "Козлодуй” в деня на отворените врати в централата видяха къде се произвежда над една трета от електроенергията в България. В информационния център бяха показани тематични филми и бяха осигурени печатни материали за дейността на атомната централа. Посетителите имаха възможност да разгледат командните и..
Военни от цялата страна пристигнаха в Атина и участват в голяма протестна демонстрация пред министерството на отбраната. Те протестират срещу проектозакона за мащабна реформа на въоръжените сили. Премиерът Мицотакис коментира предложените мерки, като каза, че са насочени в "абсолютно правилна насока“. Променя се заплащането на военните..
Джорджа Мелони ще присъства в понеделник на церемонията по подписването на мирното споразумение между Израел и палестинската страна, която ще се състои в понеделник в Египет. Това каза в предаване по РАИ 3 външният министър на Италия Антонио Таяни. Джорджа Мелони е в готовност да бъде в Египет за споразумението за примирие в Газа В..
С намаляващ брой донорски ситуации и извършени трансплантации България се включва в отбелязването на Европейския ден на донорството. По този повод тази вечер фасадите на 40 обществени сгради у нас ще бъдат осветени в зелен цвят. За да популяризира донорството, през 2024 година агенция Медицински надзор е похарчила 460 хиляди лева за концерти,..
Семейството на загиналата при инцидента с АТВ в Слънчев бряг 35-годишна жена заявява готовност за протести, ако обвиняемият излезе на свобода. В декларация близките на Христина Здравкова изразяват възмущение от искането на обвиняемия Никола Бургазлиев делото да започне отначало, като то, според текста, е входирано вчера, предава БНТ...
Противовъздушната отбрана на Украйна и руските удари по енергийната система на страната са били обсъдени по време на телефонния разговор между президентите на двете страни Володимир Зеленски и Доналд Тръмп. Това стана ясно от съобщение на Зеленски в платформата ѝ Зеленски обясни, че са обсъдени конкретни споразумения за укрепване на..
Над 200 деца от Кюстендил днес бяха прегледани от водеци медицински специалисти от столицата. Инициативата е по програмата "Детско здраве", която за период от около 13 години е дала възможност за достъп до специалисти на близо 31 хиляди деца. Прегледите правят водещи специалисти от столични клиники по уши, нос и гърло (УНГ), травматолози,..
"Трудно се прави бизнес в България, даже бих казал много трудно" . Това заяви пред БНР бизнесменът Пламен Бобоков : "Няма да обяснявам защо...
Вярвам, че е възможно да има мир между палестинците и гражданите на Израел. Това заяви пред БНР Васил Димитров, наш сънародник, който беше сред..
Във Великобритания вече има случаи министерството на вътрешните работи (Хоум офис) да отнема временен статут за пребиваване на чужденци. Потърпевши са..