Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Юлиян Караджов: Преработката на индустриален коноп у нас би улеснила бизнеса

Индустриален коноп
Снимка: Алами/Ройтерс

Преработката на индустриален коноп у нас би улеснила бизнеса. Това каза д-р Юлиян Караджов - доктор по биология и експерт по наркотици.

Наскоро комисията по земеделие прие на първо четене промени, които биха позволили мярката.

Сега законно отглежданият у нас коноп се изнася за преработка, а оставането му тук е добавена стойност за икономиката, смята д-р Караджов.

„Хората, които отглеждат индустриален коноп у нас няма да го карат за преработка в Гърция или в Румъния, а ще го преработват тук и добавената стойност ще остане тук. Той се използва за всичко – като се започне от влакна, семена, извличат се разни продукти от шлюпките, от корените“.

България е последната европейска страна, която приема това и затова д-р Караджов се надява да няма още по-строги регулации:

„Ще видим, все пак движението е в нормална посока, което е навсякъде около нас. Щом се произвежда тук и това разнасяне насам-натам отпада, би трябвало да поевтинее. Но зависи от регулациите. Хората може да ги накарат да приемат безумни и безсмислени мерки, които да оскъпят нещата“.

Зам.-министърът на земеделието Тодор Джиков поиска от законодателите министерството да контролира само отглеждането:

„Това е култура с много широко приложение, касае се за регулиране от доста министерства. Желаем подзаконовият нормативен акт, който ще урежда преработката на коноп да е на Министерския съвет“.

Има разлика между индустриалния коноп и марихуаната заради различния им състав, казват депутати, вносители на промените.

Към аргументите за ползите от индустриалния коноп привържениците на идеята добавят и това, че разрешението има общо с прехода към зелена икономика. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мъж е със спукан череп след падане в изкоп

Мъж е със спукан череп, след като е паднал в изкоп на новострояща се сграда в село Петково край Елин Пелин. Това съобщиха от ОД на МВР – София. Инцидентът е станал вчера сутринта. Служители на реда са извършили оглед на мястото. Пострадалият е настанен в болница със спукан в основата череп.

публикувано на 18.02.25 в 11:18
Оператор заснема Fugaku, японски суперкомпютър

Петър Статев: Ако ни одобрят проекта с ИНСАЙТ, в рамките на 2026 г. ще построим фабрика за ИИ

Работим заедно с ИНСАЙТ на Су "Св. Климент Охридски" по обновяването на суперкомпютърът ни "Дискавър" и заедно кандидатствахме за създаване на фабрика за изкуствен интелект, но първо трябва да ни одобрят. Ако ни одобрят, в рамките на 2026 г., ще построим фабриката и ще имаме ресурс със 100 пъти по-голям от досегашния, каза в интервю пред БНР..

публикувано на 18.02.25 в 11:13

В стабилно състояние е медсестрата, ранена при ПТП-то с линейка край Владая

Пострадалата медицинска сестра при инцидента с линейка, която се обърна около 15 ч. вчера при Владая, е в стабилно състояние.  Тя е откарана в "Пирогов", казаха за БНР от болницата в Кюстендил, където тя и шофьорът работят.  Шофьорът е пострадал леко, той не е на болнично лечение.  Колата се прибирала към Кюстендил, след като закарала..

публикувано на 18.02.25 в 11:04

Закъсал тир е причината за затварянето на пътен възел "Петолъчката"

Закъсал тир е причината за затварянето на пътен възел "Петолъчката" в посока пътя Котел - Омуртаг, съобщи директорът на Областно пътно управление Сливен Митко Иванов. Товарният автомобил е закъсал на изкачването след село Мокрен, но вече е изтеглен. От Областна администрация съобщиха за друг закъсал тир в района село Тича. Предприети са..

публикувано на 18.02.25 в 11:02

И в Босилеград отбелязват 152-годишнината от гибелта на Васил Левски

152 години от гибелта на Васил Левски ще бъде отбелязана  в Босилеград на 18 февруари. По традициия на тази дата,за да могат да пристигнат повече почитатели на Апостола от България. Организатори са от Столична община – дирекция "Култура",  Културноинформационния център "Босилеград", Сдружението "ГЛАС" и Гражданският комитет "Западни покрайнини".  От..

публикувано на 18.02.25 в 10:57

ВСС пак отложи произнасянето си по казуса със съдия Мирослав Петров

Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет отново отложи произнасянето си по сигнала на съдията от Софийския районен съд Мирослав Петров, който поиска защита след прокурорска проверка във връзка с отказа му да отнеме автомобила на осъдения за шофиране след употреба на алкохол Ивайло Цветков - Нойзи. Причина за отлагането беше, че Софийската..

публикувано на 18.02.25 в 10:52
Александър Александров

Уроци по летене и живот в “Да бди над нея” на френския писател Жан - Батист Андреа

"Красива история с вкус на носталгия и портокали". Така можем да опишем романа на френския писател, сценарист и режисьор Жан - Батист Андреа - "Да бди над нея" .  През 2023-та историята получава най-високото литературно отличие на Франция - наградата "Гонкур" .  Като майсторска скулптура, Жан Батист вае историята на талантливия си..

публикувано на 18.02.25 в 10:44