По установена през годините традиция в първия вторник от Новата година екипът на предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" обяви началото на националната анкета сред слушателите на БНР за избор на „Музикант на годината 2022“ в класическите жанрове.
Освен голямата награда "Музикант на годината" - уникална бронзова статуетка на скулптора Христо Илиев, според броя на гласовете се определят и призове в няколко други категории, сред които "Активна творческа дейност", "Ансамбъл нагодината", "Музикален проект на годината", "Премиера", „Юбилей“, „Млад музикант на годината“ и др.
За 32-ри пореден път анкетата сред слушателите на БНР стартира с установения вече регламент:
Всеки участник в анкетата има право на едно предложение, а победител е музикантът, събрал най-много гласове. Състави от двама и повече изпълнители, както и музикални проекти се състезават в отделни категории: "Ансамбъл на годината" и "Музикален проект на годината".
Всеки слушател може да подкрепи само една кандидатура (не се гласува поотделно за различните категории).
Гласуването е еднократно в интернет на адрес muzikant.bnr.bg, или по време на предаването - всеки вторник от 21.10 до 23.00 часа по програма "Хоризонт" на БНР. Срок - до края на месец февруари.
Внимание! Гласът се зачита само с изписани две имена и актуален телефон за връзка.
* * *
Екипът на предаването "Алегро виваче" представи своите номинации (имената са изписани по азбучен ред):
- Александър Мутафчийски - оперетен артист и режисьор
- Веселина Кацарова - оперна певица
- Виви Василева - перкусионистка
- Деляна Лазарова - диригентка
- Емануил Иванов - пианист
- Ина Кънчева - оперна певица
- Красимира Стоянова - оперна певица
- Лия Петрова - цигуларка
- Любомира Александрова - хорова диригентка
- Надежда Цанова - пианистка
- Светлина Стоянова - оперна певица
- Стоян Караиванов - бандонеонист
Пълния актуален списък на предложените музиканти, ансамбли и проекти можете да видите в групата Allegro Vivace по Хоризонт във Facebook.
Гласуването продължава до края на месец февруари 2023 г.
Когато нещо е добро и работи, то не трябва да се променя . Това каза пред БНР Хилда Казасян, която заедно с Васил Петров, Теодосий Спасов, джазбенд и оркестъра на Плевенската филхармония продължават концертите си с филмова музика в цяла България. И двете програми - "Да послушаме кино" и "Световното кино в музика" - са се превърнали в истински..
"В Брюксел продължаваме да работим по различни културни и поетични събития, освен фестивала, който е концентриран в два дни и половина, през останалото време в годината организираме български литературни събития", каза в "Понеделник вечер" Рада Ганкова, преводач и програмния директор на Петия фестивал на българската книга в Брюксел . Пети фестивал..
Малко са оригиналните сюжети, които си пробиват път до големия екран, без да са свързани с източник като книга, поредица или друг тип известна марка. Да погледнем към най-успешните филми това лято , например. „Барби“ е посветен на популярната кукла. „Опенхаймер“ пък е базиран на биографията на създателя на атомната бомба „Американският..
"Тази книга по принцип е нова, но има и доста неща, които са писани в по-ранни години, исках да бъде не точно любовна или интимна лирика, но да бъде поезия , която да бъде изчистена от тези проблеми на деня, които непрекъснато се стоварват върху нас, да се погледне малко по-нашироко и по-надълбоко в човешкия живот, разказа в "Нощен Хоризонт"..
На музикалния пазар в края на месец август тази година в дигитален формат излезе албум, озаглавен „Мария Мартинова свири Бах, Шимановски и Шопен“. Той с ъдържа Италианския концерт от Йохан Себастиан Бах, Прелюдии, опус 1, от Карол Шимановски и Полонез-фантазия от Фредерик Шопен. Мария Мартинова е възпитаничка на Националното училище по..
Няколко сюжета не ми даваха мира и напираха да бъдат написани, ходеха ми по нервите, но като написах всички разкази в сборника, видях, че те общуват помежду си по друга формула , представяща как животът ни обяснява думите и как ние обясняваме думите на живота. Това каза пред БНР Веселина Седларска при представянето на новата си книга "Животът е..
На празника на музиката трупата на Софийската национална опера създаде истински музикален празник на фестивала "Кьонигсвинкел". Това е името на областта около стария баварски град Фюсен, която обхваща общините Пфронтен и Швангау. В тях се намират няколко двореца, възстановени или построени от династията Вителсбах, най-прочутият от които..
Истинският проблем на България е все по-малкият професионален капацитет на работещите в службите. Това мнение изказа пред БНР Татяна Дончева,..
Териториалните планове преразглеждат решения на парламента. С това твърдение започна коментара си пред БНР Диана Дамянова, комуникационен специалист..
Семейство от Русе е принудено да плати на Александровска болница близо 27 000 лева, за да получи тялото на покойната си дъщеря . На 27 януари 2020..