Въвеждане на позиция "особен търговски управител", който да действа от името на правителството в казуси като този на рафинерията "Лукойл Нефтохим", и забрана за износа на суров нефт и нефтени продукти с произход Русия ще обсъжда днес парламентът.
Предложението за създаване на фигурата "особен търговски управител" е на "Демократична България" (ДБ).
В промените в Закона за административно регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход, не е записано изрично името на рафинерията, но тя влиза в обхвата на стратегическите обекти и дейности, които са от значение за националната сигурност и са част от критичната инфраструктура в сектор "Енергетика".
В мотивите към законопроекта изрично се посочва, че предложението е във връзка с ограничителните мерки срещу Руската федерация заради войната в Украйна.
Предвижда се особения търговски управител да бъде назначаван от правителството за срок от 6 месеца, като мандатът му може да бъде удължаван само веднъж, а целта е да бъде защитен държавният интерес, когато има опасност от засягане на националната сигурност или нарушаване на ограничителни мерки от международни организации, задължителни за България.
В дневния ред е включено и второ гласуване на предложената от ДПС забрана за износ на суров нефт и нефтопродукти, които са обект на дерогация, както и въвеждане на режим за облагане по ДДС и акцизи, с които да се компенсират високите цени на горивата.
Депутатите избират състав на постоянни делегации в международни организации и ще решат дали да възложат на министъра на културата да предприеме стъпки за създаване на Български културно-информационен център в Тараклия.
Пет министри ще отговарят на общо 25 въпроса на народни представители, половината от тях са зададени към служебния министър на околната среда и водите Росица Карамфилова.
Европейската комисия започна наказателна процедура срещу Испания заради облагането на чужденците, които притежават имоти в страната. Според Брюксел прилаганите практики дискриминира тези, които не са данъчни резиденти в Испания. Местното законодателство постановява, че лицата, които притежават имот в Испания – и не го отдават под наем или..
Във Венеция протестират срещу провеждането на сватбата на един от най-богатите хора в света – Джеф Безос, основател на американската мултинационална компания за електронна търговия "Амазон“ с американската журналистка Лорън Санчес. Венеция ще бъде домакин на сватбата на Джеф Безос и Лорън Санчес Под лозунга "Няма място за Безос“..
Израелската армия заяви тази вечер, че е засякла нови изстрелвания на ракети от Иран, предаде АФП. Израелските въоръжени сили призоваха хората в Централен Израел да се укрият в бомбоубежищата. "Защитните системи са задействани за прехващане на заплахата", се казва в изявление на израелските сили. Израелската армия поясни, че предупреждението важи..
Арестуваха българка в град Катерини в Гърция. Изнудвала хора по телефона. Разследването потвърди, че арестуваната българка е участвала в три телефонни измами на възръстни хора в районите на Пиерия, Превеза и Кастория. Размерите на измамата са 17 хиляди евро и 52 златни монети, чиято стойност е 40 хиляди евро, съобщиха полицаите. Престъпленията..
Испанският мрежов оператор отхвърли изводите от доклада за спирането на тока на 28 април. Ръководителите на RedEléctrica хвърлиха цялата вина на традиционните производители на електроенергия. Испанските власти обявиха резултатите от разследването за масовото прекъсване на тока през април Оперативният директор на компанията Конча Санчес обяви, че..
Цените на петрола се понижиха след като коментарите на американския президент Доналд Тръмп намалиха опасенията за предстояща намеса на Вашингтон в конфликта между Израел и Иран. Тръмп за възможни американски удари по Иран: Може и да го направя, може и не Цените на петрола първоначално се повишиха, след като върховният лидер на Иран Али Хаменей..
Предложението за промяна в Правилника за организацията и дейността на Народно събрание, засягаща имената на парламентарните групи, беше одобрено от Комисията по конституционни и правни въпроси. Предложението беше внесено от председателя на парламента Наталия Киселова на 12 юни. То предвижда наименованието или абревиатурата на парламентарна..
Националната спортна академия "Васил Левски" ще приема студенти в специалността "Медицинска сестра" за трета поредна година . Интересът към тази..
Продължават сигналите за неприятен мирис и вкус на водата в някои части на София. След покана от "Хоризонт" към РЗИ-София беше получен писмен..
Нямаме сигурност, че ще влезем в еврозоната от 1-ви януари 2026 г. с настоящото правителство, аз подозирам, че може "да се хвърли кърпата" и за тях е..