Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съвместни военни учения на Русия и Беларус

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков отрече Русия да носи отговорност за ракетния удар, при който в девететажен жилищен блок в украинския град Днипро загинаха 36 души. Песков увери, че руската армия не стреля по жилищните сгради и социалната инфраструктура, а само по военни цели. 

Песков посочи, че според някои представители на украинската страна ударът може да е причинен от противовъздушната отбрана на Украйна.  

Ще припомня, че Алексей Арестович, съветник на ръководителя на офиса на украинския президент, заяви в интервю за руския опозиционер и блогър Марк Фейгин, че ракетата е паднала върху жилищната сграда, след като е била свалена от противовъздушната отбрана. 

Песков коментира и решението на Великобритания да предостави на Украйна танкова “Challenger 2” с думите “тези танкова горят и ще горят като всички останали”. Той изрази убеждението си, че западните оръжейни доставки няма да променят ситуацията на бойното поле, а само ще удължат страданията на украинския народ. 

По думите му  министерството на отбраната и частната военна компания “Вагнер” заедно воюват за родината, а конфликтът между тях съществува само в информационното поле благодарение на манипулациите на противниците на Москва. 

Междувременно на територията на Беларус започнаха съвместни летателно-тактически учения с Русия, съобщиха от беларуското военно ведомство. В ученията са задействани авиационни подразделения от състава на руско-беларуската войскова групировка. Основната цел е повишаването на оперативната съвместимост при изпълнението на учебни и бойни задачи. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Празник на еленския бут се провежда в град Елена

За 12-а година възрожденският град Елена посреща хиляди гости за Празника на еленския бут. Още информация от кореспондента ни Здравка Маслянкова. Петима са промишлените производители на Еленския бут във възрожденското градче. Тази година за празника майсторите са подготвили 5000 бута. Мартин Трухчев разказва за кулинарния деликатес от..

публикувано на 25.10.25 в 03:26

В Ямболско започва поредната кампания на инициативата "Бъди човек"

Поредната кампания на доброволците от инициативата „Бъди човек“ започва в Ямболска област.  За коледните празници те ще предоставят хранителни пакети и подаръци на повече от 500 жители в петте общини.   Доброволците от инициативата "Бъди човек" организират кампании в Ямболска област в навечерието на големите християнски празници.  По традиция преди..

публикувано на 25.10.25 в 03:25

Фестивал на кораб се провежда в град Лимасол

За първи път новаторският плаващ фестивал "Art Explora" акостира в Кипър. От днес до 4 ноември крайбрежният град Лимасол е домакин на уникалния му творчески кораб и иновативни културни прояви.  Фестивалните дни ще предложат на жителите и гостите на Лимасол звукови и аудиовизуални инсталации, изложби, концерти, танцови представления,..

публикувано на 25.10.25 в 03:21
Кирил Дмитриев

Кирил Дмитриев: Срещата между Путин и Тръмп ще се състои, но на по-късен етап

Разговорите между Доналд Тръмп и Владимир Путин вероятно ще се състоят, но на по-късен етап, заяви в интервю пред Си Ен Ен руският специален представител по инвестиционното и икономическото сътрудничество Кирил Дмитриев: "Срещата между президентите Путин и Тръмп ще се проведе, но вероятно на по-късна  дата. Мисля, че дипломатическите усилия ще..

публикувано на 25.10.25 в 02:26

Испания започва разговори с Германия за още официални езици в ЕС

Правителствата на Испания и Германия се споразумяха да започнат двустранни разговори за признаването на каталунския, баския и галисийския като официални езици в ЕС. Кабинетът на Фридрих Мерц е основният противник на инициативата. В изявлението на двамата министър-председатели се посочва, че включването на тези езици представлява съществена част от..

публикувано на 25.10.25 в 02:25

Днес е Световният ден за информираност по въпросите на малките хора

Вяка година на 25-и октомври се отбелязва Световният ден за информираност по въпросите на хората с нисък ръст - под 140 см. По данни на Националната организация "Малки български хора" в страната ни става въпрос за около 500 души.  В столицата, на улица "Кирил и Методий" 78 действа специален център за дейности в помощ на тази група според..

публикувано на 25.10.25 в 02:05

"Таймс" за усилията на българските власти да спрат трафика на хора

"На българската граница, където започва битката за спиране на лодките през Ламанша”, под това заглавие вестник „Таймс“ помества обширен материал за това как българските власти полагат усилия, подпомогнати от Великобритания, за справяне с трафика на хора и необходимото оборудване за прехвърлянето им на Острова.  На „портата към Европа“, на 2500..

публикувано на 25.10.25 в 00:36