Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кристершон заяви, че се предвижда приемането на пакет със законодателни актове, с който да бъде поета отговорност за присъединяването на двете страни към пространството за свободно движение

Шведският премиер: Подкрепяме членството на България и Румъния в Шенген, балканските страни играят много важна роля

Шведският премиер Улф Кристершон по време на представянето на програмата на шведското председателство в Европейския парламент в Страсбург, Франция, 17 януари 2023 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

"Подкрепяме членството на България и Румъния в Шенген, защото балканските страни играят много важна роля за нас", каза пред пленарната зала на Европейския парламент шведският премиер Улф Кристершон, чиято страна в момента председателства ЕС. Той обаче не отговори пряко на въпроси на евродепутати от двете страни дали този въпрос ще бъде приоритет за шведското председателство. 

Две теми не намират място в шведското председателство - бъдещето на Шенген и интеграцията на Западните Балкани, подчерта в изказването си евродепутатът от "Обнови Европа" Илхан Кючюк:

"Господин министър-председател, две теми не намират място в шведското председателство. Едната тема е бъдещето на Шенген – България и Румъния най-накрая трябва да бъдат част от Шенгенското пространство. Защо това не е част от дневния ред на шведското председателство? Как да спечелим сърцата и умовете на европейските граждани? Как през 2024 г. европейският проект да бъде онзи проект, който е за демокрация, върховенство на правото, високи демократични стандарти и прогрес в бъдещето? Как да се осъществи всичко това? Не е възможно, ако България и Румъния не влязат в Шенген." 


И още: "Темата с интеграцията на Западните Балкани е изключително важна. Ще направи ли шведското председателство така, че да бъда доброто продължение на политиките на предишното, на чешкото и на всички онези председателства, които поставиха темата за Западните Балкани в центъра на своята политика", попита Кючюк.


Румънецът от същата група Драгош Тудораке подчерта, че Австрия и Нидерландия, които наложиха вето на присъединяването на двете страни към Шенген, просто не са искали да се намери решение на въпроса:

"Просто някои страни казаха "не", те не приеха доказателства, факти или аргументи, пренебрегнаха всички усилия на председателството, Комисията и останалите страни-членки, които се опитваха да намерят решение. Всъщност, те не искаха решение. И това нежелание компрометира председателство и ерозира единството на Съвета, като кара гражданите да губят доверие в начина, по който Европа им служи. Сега трябва да работите като председателство, за да обърнете това и колкото по-скоро, толкова по-добре".


Призив този въпрос да стане приоритет на шведското председателство отправи и неговият сънародник Зигфрид Мурешан от Европейската народна партия:


"Господин премиер, нека държим този въпрос на челно място в дневния ред, за да сме сигурни, че ще изпълним този ангажимент. Така както присъединяването на Швеция и Финландия към НАТО ще ни направи по-сигурно място, така и приемането на България и Румъния в Шенген ще ни даде повече безопасност".
Премиерът на Швеция заяви, че се предвижда приемането на пакет със законодателни актове, с който да бъде поета отговорност за присъединяването на двете страни към пространството за свободно движение, без да уточни какво ще съдържа той. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Плевен и редица населени места в областта ще са на воден режим и през деня

Режим на водата се въвежда и през деня в Плевен, Долна Митрополия и други населени места от областта,  съобщават от местното ВиК-дружество. От   "Водоснабдяване и канализация" ЕООД - Плевен (ВиК)  допълват, че се налага въвеждане на график за водоподаване в нощните и дневните часове, считано от утре, 7 август. За градовете Долна Митрополия,..

публикувано на 06.08.25 в 20:14

Пеевски иска спешна проверка на "Лукойл"

За спешна проверка на “Лукойл Нефтохим Бургас" и "Лукойл-България се обяви лидерът на ДПС Делян Пеевски. Той ще сезира НАП, Агенция “Митници”, КЗК и ДАНС. Проверката трябва да установи дали компанията не създава умишлено  дефицит на пазара на горива, подчертават от ДПС.  "Недопустимо е българските граждани и бизнес да попадат под диктата и..

публикувано на 06.08.25 в 19:54

В Хирошима отбелязаха 80-ата годишнина от бомбардировката

В Хирошима се проведе възпоменателна церемония по случай 80-тата годишнина от атомната бомбардировка на Хирошима от САЩ. Около 55 000 участници, включително международни гости от рекордните 120 страни и региони, запазиха минута мълчание в 8:15 ч. местно време (2:15 ч българско), точно в часа, в който американците хвърлят бомбата.  На 6 август..

обновено на 06.08.25 в 19:53

Пожарът в Харманлийско навлезе и в община Любимец

Пожарът в Харманлийско навлезе и в община Любимец, в посока село Йерусалимово, където е обявено частично бедствено положение, съобщи БТА. Областният управител на Хасково Стефка Здравкова каза, че няма опасност за селото и засега не се налага задействането на системата BG-Alert за евентуална евакуация, като увери, че в момента е на място и следи..

публикувано на 06.08.25 в 19:51
Италианският вицепремиер и министър на транспорта Матео Салвини даде пресконференция, след като беше одобрен проектът за висящия мост през Месинския проток, свързващ континенталната част на Италия със Сицилия, Рим, 6 август 2025 г.

В Италия ще строят най-дългия висящ мост в света - на Месинския проток

Междуведомственият комитет за икономическо планиране и устойчиво развитие на Италия (CIPESS), е одобрил  oкончателния проект за моста на Месинския проток, който ще свързва страната от крайбрежието на Реджо Калабрия с остров Сицилия. Мостът ще е дълъг 3300 метра и както отбеляза министърът на транспорта Матео Салвини: "Това ще е най-дългият висящ..

публикувано на 06.08.25 в 19:40

Мечът на Дарт Вейдър ще бъде продаден на търг в САЩ

Светлинният меч на Дарт Вейдър, използван за отрязване на ръката на Люк Скайуокър в класиката от "Междузвездни войни" - "Империята отвръща на удара", бе изложен в Лондон, преди да бъде продаден на търг в САЩ следващия месец. Реквизитът е описан като "Свещеният Граал" за феновете на "Междузвездни войни", като милиони са готови да свършат като..

публикувано на 06.08.25 в 19:35

Възраждане за “Магазини за хората”: Правителството бърза да отпусне пари на Пеевски

Очевидно предстоят парламентарни избори, щом евроатлантическото правителство бърза да отпусне пари на Пеевски, с които той ще купува гласове. Това пишат от "Възраждане" в позиция, разпространена на сайта на партията. Неяснотите покрай този проект са толкова много, че е съвсем очевидно, че това са пари за закрепване на властта след идните избори...

публикувано на 06.08.25 в 19:12