Украински военни са започнали обучение в САЩ за използване на ракети за отбрана „Пейтриът“. Новината бе потвърдена от Пентагона.
Според американското военно министерство около 100 украински военни са в базата Форт Сил в Оклахома, където се очаква обучението им за използване на ракетите Пейтриът да продължи няколко месеца.
През декември президентът Джо Байдън реши да изпрати системата за отбрана в Украйна. Подобен ангажимент поеха Германия и Нидерландия. „Пейтриът“ е най-модерната система земя-въздух, която до момента Западът е давал на Украйна с цел отблъскване на руски въздушни нападения.
Местни медии коментираха, че решението на Киев да изпрати военни от бойното поле на обучение отвъд Атлантика е необичайно, въпреки че Украйна е изпращала свои сили на кратки тренировки в европейски бази.
„Вашингтон пост“ посочва, че американските военни обикновено преминават едногодишен курс на обучение на „Пейтриът“ преди да я използват, но от Пентагона са работили над варианти за намаляване на времето за обучението на украинските сили като се има предвид спешната нужда от тях в страната им, допълва изданието.
Към момента Пентагона няма планове за провеждане на курсове за украинци за други отбранителни системи, но не се изключва това да стане при нужда.
Подготовката на украински военни в Съединените щати за управление на американските зенитно-ракетни системи „Пейтриът“ ще продължи 10 седмици, съобщи междувременно украинският министър на отбраната Олексий Резников.
Той отбеляза, че американските партньори са се ангажирали с този срок, въпреки че нормалната продължителност на подготовката е 10 месеца.
Германия се готви за политическа промяна: председателят на ХДС Фридрих Мерц вероятно ще бъде избран за нов федерален канцлер на 6 май. Според информации от няколко германски медии, подготовката за гласуването за канцлер в Бундестага вече е в напреднала фаза. Все още обаче не е получено официалното одобрение на коалиционния договор между..
Радиолокационна система за сваляне на дронове ще бъде закупена за нуждите на "Гранична полиция". Това обяви във Враца министърът на вътрешните работи Даниел Митов. По думите му, с наближаване на лятото се очаква засилване на миграционния натиск, а справянето с нелегалната миграция е един от приоритетите на вътрешното министерство. Митов..
Испанската обществена телевизия RTVE поиска да се обсъди участието на Израел в конкурса "Евровизия". В отворено писмо медията призовава Европейския съюз за радио и телевизия за дебат по темата. В писмото си директорът на RTVE Хосе Пабло Лопес посочва, че различни групи в гражданското общество в Испания са изразили загриженост за..
Прессекретарят на Белия дом Керълайн Левит заяви на брифинг, че утрешните преговори между САЩ и Иран в Оман ще бъдат преки. "Това ще бъдат преки преговори с иранците и искам да го заявя много ясно", каза Левит по време на пресконференцията, отбелязвайки, че е говорила с президента на САЩ Доналд Тръмп за неговите цели за преговорите...
Телефонен разговор между руския президент Владимир Путин и президента на САЩ Доналд Тръмп е „теоретично възможен“ след днешната среща на Путин със специалния пратеник Стив Уиткоф е "теоретично възможен", съобщи агенция Интерфакс, цитирайки говорителят на Кремъл Дмитрий Песков. Песков не посочи възможен час или дата за подобен разговор...
Здравният министър на САЩ Робърт Ф. Кенеди-младши заяви на среща с президента Доналд Тръмп, че министерството стартира мащабни изследвания за заболяванията от аутизъм и до септември месец трябва да има резултати . Приблизително 1 на 36 деца в САЩ са с диагноза аутизъм. За последните 25 години заболяването се среща все по-често, а причините за..
Хазартнозависими от специалните списъци могат да играят в онлайн платформи, регистрирани в чужбина. За това предупреди Цветеслава Гълъбова, директор на психиатричната болница в Курило. По време на дискусия за хазарта стана ясно, че се мисли за законодателни промени. Броят на зависимите расте и хазартът е новата пандемия, каза психиатърът..
Зад тежките пътни инциденти, които правителството ще се опитва да ограничи, стоят човешки съдби . Учителката по информатика в математическата..
В Плевен тържествено отбелязват 160 години от създаването на Университетската болница "Д-р Георги Странски". Лечебното заведение е второ по големина и..