Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Под наем за срок от една година

Най-рано през юни България може да въведе в експлоатация първия медицински хеликоптер

Снимка: БГНЕС

Най-рано в средата на юни България може да въведе в експлоатация първия медицински хеликоптер, който ще бъде под наем за срок от една година. Това ще се случи, ако дружеството "Хели Мед Сървисис" не бъде закрито и ако доведе до край обявената обществена поръчка за наемане на въздушна линейка, съобщи неговият директор Георги Гвоздейков.

Фирми от Словакия и Белгия са подали оферти да осигурят под наем медицински хеликоптер, който да се въведе в експлоатация от дружеството "Хели Мед Сървисис". Според Георги Гвоздейков предстоят документални процедури и в срок до 17-ти февруари трябва да има избран изпълнител. След това ще бъдат нужни още четири месеца за лицензиране на дружеството като оператор на такъв хеликоптер и въвеждането на машината в експлоатация. На нея ще бъдат обучавани екипите, които ще извършват медицинско спасяване, а при нужда хеликоптерът ще изпълнява и спасителни мисии под ръководството на Планинската спасителна служба.

Ако служебното правителство разгледа и приеме подготвеното проекторешение за закриване на "Хели Мед Сървисис" в близките дни, процедурата по наемане на хеликоптера започва от начало, обясни Георги Гвоздейков.

Колкото до другата процедура, по която Здравното министерство ще купи шест медицински хеликоптера за нуждите на спешната помощ, днес изтича срокът за директно договаряне с италианската компания "Леонардо", каквато процедура обявиха от ведомството преди две седмици.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Филмът "Шампиони в Златната долина" печели голямата награда на "Банско филм фест"

Филмът "Шампиони в Златната долина" печели голямата награда на "Банско филм фест". Копродукцията на Афганистан, Германия и САЩ с режисьор Бен Стъргулевски печели голямата награда на 24-ото издание на международния фестивал. Лентата разказва за млад афганистанец, на когото съвсем малко не достига, за да се превърне в първия скиор олимпиец на..

публикувано на 22.11.25 в 19:30

Пациентски организации искат премахване на ограничението в биомаркерната диагностика за онкоболни

Новата амбулаторна процедура за специализирано изследване на гени при онкопациенти дискриминира хората, които са били в ремисия и заболяването се е върнало, както и тези с поставена диагноза и назначено лечение, на които не е правена биомаркерна диагностика. Това посочват пациентски организации в писмо до Здравната каса и здравното министерство. И..

публикувано на 22.11.25 в 19:05

ГЕРБ: Нашите представители в ОИК-Варна ще гласуват против свалянето на Благомир Коцев

Изпълнителната комисия на ГЕРБ, след консултация с лидера Бойко Борисов, е взела решение да помоли своите представители във варненската Общинска избирателна комисия (ОИК) да гласуват против отстраняването на Благомир Коцев от кметския пост. Борисов е поискал представители на ГЕРБ във Варна да гласуват против свалянето на Коцев Това..

публикувано на 22.11.25 в 18:30

Строителите с най-високото увеличение на заплатите във Великотърновска област

Строителите са получили най-високото увеличение на заплатите във Великотърновска област. В сектора възнагражденията са увеличени с 11 процента. С толкова за третото тримесечие са намалели средните заплати на заетите в енергетиката в региона. Всеки четвърти във Великотърновска област работи в преработващата промишленост или в търговията,..

публикувано на 22.11.25 в 17:32
Специалният пратеник на Белия дом Стив Уиткоф.

Представители на Украйна и САЩ обсъждат плана за мир на Тръмп в Женева

Американско-украински разговори по предлагания от Доналд Тръмп нов план за край на войната в Украйна ще се проведат утре в Женева, предаде агенция Ройтерс, цитирайки представител на САЩ. В срещата от американска страна ще участват специалният пратеник на президента Тръмп Стив Уиткоф и държавния секретар на САЩ Марко Рубио. По-рано..

публикувано на 22.11.25 в 17:17

С изложба в Пловдив започна кампанията "Шофирай със сърце и разум"

С изложба и демонстрации за отговорно и безопасно поведение на пътя, в Пловдив започна кампанията "Шофирай със сърце и разум". В събитието,  организирано от Фондация "Ани и Явор", се включиха младежи от пловдивски училища и много родители с децата им. Участник в игрите, разпределени на няколко щанда в центъра на града, беше и 9-годишният..

публикувано на 22.11.25 в 16:59
Сражения в Украйна

Западни лидери със съвместно изявление за американския мирен план за Украйна

Западни лидери разпространиха съвместно изявление по повод оповестения американски мирен план за Украйна. В него се казва, че те категорично се придържат към принципа границите да не могат да бъдат променяни със сила. Украйна и САЩ започват разговори в Швейцария по мирния план на Тръмп "Категорично се придържаме към принципа, че..

публикувано на 22.11.25 в 16:50