Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Технологичните компании съкращават десетки хиляди работни места

Снимка: ЕПА/БГНЕС

От "Майкрософт" заявяват,че тази година ще уволнят 10 000 служители  За водещия доставчик на софтуер и услуги в областта на информационните технологии работят около 221 000 работници по целия свят. Съкращенията ще засегната близо 5% от хората им.

Спадът в технологичната индустрия води  до съкращения на работни места в целия сектор, включително и в други големи фирми като "Амазон" и "Мета", компанията майка на социалната мрежа "Фейсбук".

"Майкрософт" обяви съкращенията  си в  деня, когато от "Амазон" също обявиха,че отново подновяват продължаващата вече месеци вълна от уволнения, която ще остави 18 000 служители без работа. 

Изпълнителният директор на "Амазон" Анди Джаси посочва, че основната причина за намаляване броя на работниците  е “несигурната икономика" 

Мнението на експертите е, че постоянните страхове от рецесия, нарастващите лихвени проценти и връщането към начина на живот отпреди пандемията притискат сериозно индустрията.

През последната година големите технологични компании съкратиха стотици, хиляди работни места.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Министър-председателят Росен Желязков (вдясно) и вицепремиерът Томислав Дончев по време на заседанието на МС на 20 август 2025 г.

Желязков отмени заседанието на Министерския съвет утре

Министър-председателят Росен Желязков отменя насроченото за сряда, 15 октомври, заседание на Министерския съвет. Това съобщиха от правителствения пресцентър. По-рано днес лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов направи заявление, в което заяви: Борисов: Няма да счупим коалицията, но и няма да стоим тук по този начин

публикувано на 14.10.25 в 17:56
Министърът на правосъдието Георги Георгиев

Министърът на правосъдието иска наказания за четирима нотариуси

Предложения за дисциплинарни наказания "лишаване от правоспособност за срок от една година" на трима нотариуси и едно предупреждение за лишаване от правоспособност на четвърти нотариус изпрати министърът на правосъдието Георги Георгиев до Нотариалната камара. Това съобщиха от Министерството на правосъдието. Дисциплинарните производства са в резултат..

публикувано на 14.10.25 в 17:51
Себастиан Льокорню

Френският премиер обяви отлагане на пенсионната реформа "до президентските избори" през 2027 г.

Френският премиер Себастиан Льокорню обяви днес, че ще предложи на парламента отлагане на пенсионната реформа,   предаде АФП. Ще успее ли новият кабинет във Франция избегне вот на недоверие и да внесе проектобюджет в срок? Преназначеният френски премиер обяви отлагането на пенсионната реформа "до президентските избори" през 2027 г.: "Още..

публикувано на 14.10.25 в 17:20

На комисия: Глобата за каране без винетка да е 194 лв.

Парламентарната Комисия по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление прие на първо четене с 14 гласа "за", 1 "против" и без "въздържал се" Законопроекта за изменение на Закона за движението по пътищата, внесен от Министерския съвет на 2 юли. 194 лв. става глобата за шофьорите на леки автомобили, ако карат без винетка. Глобата..

публикувано на 14.10.25 в 17:01
Регионалният министър Иван Иванов

Парадокс: Община Несебър е издала разрешителни за строеж върху незаконно съоръжение в "Елените"

Вратичка в закона е позволила законното строителството на хотел върху установения като незаконен колектор за вода в курорта "Елените". Това каза регионалният министър Иван Иванов. Близо две седмици след наводнението, при което загинаха четирима души, властите нямат отговор как е възможно да се допусне това. В Свети Влас раздават вода от..

публикувано на 14.10.25 в 16:54
Снимката е илюстративна

ГДБОП задържа няколко души за манипулиране на резултати от спортни състезания

Няколко души са задържани в България при съвместява операция на ГДБОП и френските власти срещу манипулиране на резултатите от спортни състезания. За тях е имало европейски заповеди за арест. Разследването е проведено във Франция БНР научи от източници, близки до разследването, че то е за черно тото в няколко вида спорт, сред които и тенис,..

публикувано на 14.10.25 в 16:36
Илюстративно изображение.

Ще изследват в психиатрия мъжа, хвърлил бомбичка в двора на полицията в Дупница

62-годишният мъж, който хвърли бомбичка в двора на полицията в Дупница в неделя вечерта, ще бъде пратен и настанен за изследване в психиатрично заведение, съобщиха от Районна прокуратура в Кюстендил.  Такова становище дал медицински специалист, извършил преглед на обвиняемия. Наблюдаващият прокурор ще внесе в съда искане за вземане спрямо него..

публикувано на 14.10.25 в 16:27