Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мадрид и Париж с договор за приятелство, веднъж годишно ще провеждат среща на върха

Френският президент Макрон и испанският премиер Санчес (вдясно) позират, след като подписаха споразумения в рамките на двустранната среща на върха между Испания и Франция в Националния музей на изкуствата на Каталуния в Барселона, 19 януари 2023 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Премиерът на Испания Педро Санчес и президента на Франция Еманюел Макрон подписаха в Барселона Договор за приятелство между двете страни. Такъв досега не съществуваше въпреки близките двустранни отношения. Договорът има за цел да повиши сътрудничеството във всички области и най-вече в отбраната.
Срещата на върха се провежда на фона на протести на каталунските сепаратисти, които искат провеждането на референдум за независимост, а във Франция на протести срещу вдигането на възрастта за пенсиониране.
Испания досега имаше такъв договор само с Португалия, а Франция с Германия и Италия. Сегашният носи името на каталунската столица Барселона и дава правна рамка на двустранните отношения, която се стреми да укрепи няколко области, като отбраната, правосъдието и насърчаването на взаимовръзките.

Така за първи път ще бъде създаден Двустранен съвет за отбрана и сигурност, сформиран от министрите на външните работи и отбраната, който ще заседава ежегодно. Двете страни се задължават да "предоставят помощ в случай на въоръжена агресия на тяхна територия". Ще се създаде и работна група на вътрешните работи по въпросите на миграцията.

Обмисля се и повторното отваряне на осем от граничните пунктове между двете държави, затворени през януари 2021 година. Ежегодно ще се организира двустранен икономически и бизнес форум, веднъж годишно ще се провежда среща на върха, а министрите на двете страни ще посещават заседанията на правителствата веднъж на три месеца на ротационен принцип.

Ще се насърчава културния и образователния обмен и редовно ще се провеждат консултации преди вземането на важни европейски решения по въпроси от общ интерес. В областта на спорта те ще търсят съвместни кандидатури за организиране на международни спортни събития. Ще продължи и развитието на междусистемните газови връзки между двете страни, включително проекта за пренос на зелен водород между Барселона и Марсилия.
Обсъдени са и приоритетите на испанското председателство на ЕС през втората половина на тази година, индустриалните рискове от ангажимента към зеления преход на Съединените щати, както и последиците от войната в Украйна.

По публикацията работи: Мария Йорданова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Гръцкият министър-председател Кириакос Мицотакис (вляво) и президентът на Украйна Володомир Зеленски - снимка от Одеса, 5 март 2024

Зеленски и Мицотакис разговаряха по телефона

Последните събития в Украйна, с оглед на предстоящия Европейски съвет на ЕС в Брюксел на 23 и 24 октомври, бяха обсъдени по време на телефонен разговор между гръцкия премиер Кириакос Мицотакис и украинския президент Володимир Зеленски, съобщи гръцката обществена телевизия ЕРТ. От своя страна Зеленски обяви, че е обсъдил с Мицотакис и възможността САЩ..

публикувано на 15.10.25 в 22:34

Арест за двама гърци, предупреждавали шофьорите за полицейски проверки

Арестуваха двама гърци, че информирали шофьорите за полицейски проверки.  Двамата арестувани гърци са организирали две интернет платформи, в които предупреждавали шофьорите за полицейските проверки в районите на Атина, Солун и Крит. До тази информация са имали достъп само членове на платформите. Едната е с активност от 200 хиляди души, а другата е с..

публикувано на 15.10.25 в 22:32
Министърът на отбраната на САЩ Пийт Хегсет.

Самолетът на Пийт Хегсет е кацнал непланирано във Великобритания

Самолетът на американския министър на отбраната Пийт Хегсет е извършил непланирано кацане във Великобритания по време на обратен полет за САЩ, съобщи Би Би Си, позовавайки се на информация от Пентагона в социалната мрежа "Екс".  Самолетът, превозващ Хегсет на връщане от срещата на министрите на отбраната на НАТО в Белгия, е имал „пукнатина в предното..

публикувано на 15.10.25 в 22:15

Върховенството на закона в България влиза в програмата на ЕП

Европейският парламент ще обсъжда продължаващите посегателства срещу демократичните институции и върховенството на закона в България, става ясно от окончателната програма на пленарната сесия в Страсбург следващата седмица. Дебатът е насрочен за следобед на 22 октомври. Той е свикан по искане на  „Обнови Европа“ заради ареста на варненския кмет..

публикувано на 15.10.25 в 22:06
Кая Калас

Калас: Няма дублиране на ролята на ЕС и НАТО по отношение защитата от дронове

Върховният представител по външната политика и сигурност Кая Калас отрече да има дублиране на ролята на ЕС и НАТО по отношение на защитата от дронове на пространството на ЕС.  Инициативата за дронове на европейско ниво е за страните-членки. Какво трябва да направим - сензорите, които са ни необходими, прихващачите на дронове, как всичко това..

публикувано на 15.10.25 в 21:35

Вицепрезидентът удостои с орден "Св. св. Кирил и Методий" китайския българист проф. Ма Сипу

Вицепрезидентът Илияна Йотова, която е на посещение в Китай, разговаря със студенти в Пекинския университет за чужди езици.  Над 60 години във висшето учебно заведение се изучава специалност "Българистика". Йотова e подарила на университетската библиотека книги с българска класика.  В Пекински университет за чужди езици се преподават 101 езика,..

публикувано на 15.10.25 в 21:27

Активираха BG-Alert и в района на Свети Влас и ваканционното селище Елените

Системата BG-Alert в района на Свети Влас и ваканционното селище Елените беше активирана по разпореждането на областния управител на Бургас. Причината са очаквани интензивни валежи на територията на Общината. Съобщението има информационен характер и цели да предупреди жителите.  "Поради очаквани интензивни валежи по Южното Черноморие,..

публикувано на 15.10.25 в 21:20