Унгария ще наложи вето, ако Европейският съюз реши да въведе санкции срещу Русия в областта на ядрената енергия. Това обяви унгарският премиер Виктор Орбан. Отговорът му идва след призивите на Украйна руската държавна компания "Росатом" също да попадне под ударите на европейските санкции.
"Няма да позволим планът за включване на ядрената енергия в санкциите да бъде приложен", заяви Виктор Орбан в радио интервю.
По начало Унгария многократно критикува санкциите на ЕС срещу Русия заради руската инвазия в Украйна, заявявайки, че ограниченията не са успели да отслабят значително Русия, но рискуват да унищожат европейската икономика.
Особено неодобрение от страна на Будапеща срещат призивите на Украйна за включване на руската държавна компания за ядрена енергетика "Росатом" в европейския санкционния списък.
В Унгария има построена от Русия атомна електроцентрала, която Будапеща планира да разшири с помощта на "Росатом". Централата Пакш разполага с четири малки руски реактора с общ капацитет от 2 хил. Мегавата, които работят от 80-те години на миналия век. Тя произвежда близо половината от електроенергията в Унгария и получава ядреното си гориво от Русия.
Според подписаното с Русия споразумение от 2014 г., Унгария цели да разшири централата в Пакш с още два руски реактора, всеки от тях с капацитет от 1,2 гигавата.
България отдавна избра своя европейски път на развитие, като пое валидно задължение за участие в паричния съюз с ратификацията на Договора за присъединяване и влизането му в сила, пише в своя позиция министър-председателят Росен Желязков по повод искането на президента Румен Радев до НС за референдум за еврото. Президентът внася в НС искане..
"Опитът на Радев да всява омраза и разединение сред българите е недостойна интрига, търсеща само ползи за неговото его и политическо бъдеще" - това казват в общо изявление българските евродепутати от Европейската народна партия Андрей Ковачев, Емил Радев, Ева Майдел, Андрей Новаков, Радан Кънев и Илия Лазаров по повод обявеното решение на..
Лидерът на „Величие“ Ивелин Михайлов поздрави президентът Румен Радев за смелостта да предложи референдум за и против въвеждане на еврото. Президентът внася в НС искане за референдум ЗА или ПРОТИВ приемане на еврото през 2026 г. Той призова депутатите, които не подкрепят допитването, да подадат оставки от НС и обеща по-решителни..
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте е предложил на 32-те страни от Алианса да отделят най-малко 5% от своя БВП за военни разходи и разходи за сигурността до 2032 г., заяви нидерландският премиер Дик Схоф, цитиран от Франс прес. Марк Рюте очаква, че по време на срещата на върха на НАТО през юни в Хага целта за достигане през 2032 г. ще..
Президентът ще инициира референдум за приемането на еврото. Това е негово законно право по Конституция, написа във Фейсбук лидерът на "Има такъв народ“ Слави Трифонов. Президентът внася в НС искане за референдум ЗА или ПРОТИВ приемане на еврото през 2026 г. "Аз съм абсолютен поддръжник и подкрепям провеждането на референдуми, в които да..
"Изказването на Радев от 19.00 часа в Деня на Европа е толкова несъстоятелно, че заради институцията, не заради персоната с неосъществени мераци, трябва снизходително да се престорим, че не се е случило", се посочва в съобщение до медиите на Делян Пеевски, лидер на ДПС - Ново начало. Президентът внася в НС искане за референдум ЗА или ПРОТИВ..
Конституционният съд вече се произнасял по искане за произвеждане на референдум за въвеждането на еврото в България. През февруари миналата година съдът окончателно потвърди, че национално допитване за запазване на лева като парична единица, няма да се произвежда след искане на партия "Възраждане" да се обяви за противоконституционно решение..
Фермери от Банско алармираха миналата седмица в ефира на "Хоризонт" за масово нарушаване на забраната за придвижване и изискванията за паша на..
Със затоплянето на времето трябва да прилагаме забравени неща, за които педиатрите не говорят – децата да се закаляват , да свикнат от ранна възраст..
Гост на "Нощен Хоризонт" е Николай Милчев – поет и писател и чест гост на БНР. Той дълги години бе учител по Български език и литература в..