Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Медици на протест в защита на директора на столична болница

Директорът на УМБАЛ "Св. Иван Рилски" д-р Дечо Дечев остава на поста си

| обновено на 30.01.23 в 12:02
Снимка: БГНЕС

"Днес в телефонен разговор, получих уверението на министъра на здравеопазването д-р Меджидиев, че няма да приеме подадената от мен молба за напускане“. Това съобщи в прессъобщение до медиите д-р Дечо Дечев, изпълнителен директор на УМБАЛ "Свети Иван Рилски".

От здравното министерство потвърдиха, че министърът на здравеопазването д-р Асен Меджидиев не е приел подадената от д-р Дечо Дечев оставка и подкрепя настоящото ръководство на болницата.

В разговор между двамата са били обсъдени наболели въпроси. Предстоят срещи между ръководството на болницата и Министерството на здравеопазването, на които ще бъдат обсъдени причините за проблемите, възможностите за тяхното разрешаване и бъдещото развитие на лечебното заведение.

Тази сутрин медици от университетската болница Св. Иван Рилски“ протестираха в подкрепа на директора д-р Дечо Дечев и с искане за оттегляне на внесената от него молба за напускане на поста.

Цветанка Горанова работи в клиниката по неврохирургия, а в болницата е от 16 години. През 14 от тях управител на лечебното заведение е д-р Дечо Дечев, припомни самият той пред събралите се в негова подкрепа лекари, сестри и санитари. Самият д-р Дечев припомни по-рано, че е изпратил 11 искания до здравния министър, свързани с дейността на лечебното заведение, и настоява за тяхното изпълнение.

“Държи ни здраво дисциплината. Много работим, но и получаваме. Достойно заплащане получаваме“, казва Горанова. 

През ноември Дечев изпраща писмо до здравния министър, в което поставя въпроси, изискващи спешно съдействие от страна на принципала. Сред тях е липсата на капиталови субсидии, въпреки подадени проекти, след прехвърлянето на служителите на белодробната болница към университетската и случилото се увеличение на заплатите на новите медици с 30 процента.

В самия край на събирането при медиците влезе д-р Дечев, който ги призова да се върнат по работните си местаЗасега той няма да оттегли подадената оставка.

Днес Дечо Дечев допусна, че някой иска да е управител на болница, която е с минимални проблеми спрямо други болници. Не посочи конкретна личност:

"Натискът по-скоро са някакви лични интереси на хора, които не са на ниво министър".

Ако не бъдат изпълнени тези искания, за да бъде оттеглена оставката на д-р Дечев, от синдикат "Защита" са категорични, че ще продължат с демонстрациите и ще преминат към блокиране на кръстовища в София.

снимка: БГНЕС
По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започва изплащането на пенсиите

Изплащането на пенсиите в пощенските станции започва днес  и ще завърши на 20 май.   Преводите на сумите по банков път също ще бъдат извършени през деня. Датата за изплащане на обезщетенията за безработица през този месец е 15 май.

публикувано на 07.05.25 в 09:29

Православната църква отбелязва паметта на св. мчк Акакий и св. Авив, епископ Некрески

На 7 май Православната църква отбелязва паметта на св. мчк Акакий и св. Авив, еп. Некрески. Свети мъченик Акакий е роден в Кападокия, живял през III век и бил стотник в мартисийския полк. При преследването на християните от император Максимиан (305 – 310) изтърпява затвор, заточение, мъчения, но не отстъпва от вярата си, а..

публикувано на 07.05.25 в 09:21

Летищата в Кипър с нов рекорд: Пътническият трафик през април надхвърли прага от 1 млн. души

Летищата в Кипър поставиха нов рекорд, като за първи път в историята им пътническият трафик през април надхвърли прага от 1 млн. души. Тяхната модернизация навлезе във втората си фаза, съобщиха от транспортното министерство. Двете международни летища на Кипър са обслужили през април над 1,150 млн. пътници, което представлява увеличение с 21% в..

публикувано на 07.05.25 в 09:18

Първата визита на новия гръцки президент - в Кипър

Укрепването на връзките между Кипър и Гърция и подкрепата на Атина за решаването на Кипърския въпрос ще бъдат подчертани по време на тридневното официално посещение на президента на Гърция Константинос Тасулас в Никозия, което започва днес. Това е първата му визита в чужбина след встъпването му в длъжност. Първата среща на президента на Гърция..

публикувано на 07.05.25 в 09:14

21 сигнала за паднали дървета след дъждовете и силния вятър

21 сигнала за паднали дървета в следствие на дъжда и вятъра са подадени в пожарната вчера. Най много са сигналите в района на Шумен - 6. От пожарната допълват, че сигнали са получени в общо осем области на страната.

публикувано на 07.05.25 в 08:41
доц. Милен Иванов

Доц. Милен Иванов: В МВР можете да назначите всеки навсякъде

В МВР не се случва нищо ново. Наяве се вадят неща, които са се случвали извън обществения интерес. Проблемът е от най-високото ниво до последния полицай, който влиза без мотивация в системата , а подборът позволява това. Мнението е на доц. Милен Иванов, експерт по национална сигурност, бивш заместник-ректор на Академията на МВР...

публикувано на 07.05.25 в 08:36
Ваня Григорова - синдикалист

Ваня Григорова: Ако не решим демографския проблем, дори перфектен капиталов стълб няма да ни спаси

Ако не решим демографския проблем, дори капиталов стълб, който функционира перфектно, няма как да ни спаси. Това е мнението на Ваня Григорова - синдикалист и общински съветник в София. " Проблемът е в това, че няма достатъчно приходи в системата, за да се изплащат пенсиите . Има затруднение и по отношение на изплащането на майчинството и..

публикувано на 07.05.25 в 08:27