48-ото Народно събрание е вече в историята. То беше разпуснато с издадения днес президентски указ, с който Румен Радев насрочва петите по ред парламентарни избори за период от две години.
Централната избирателна комисия преразпредели броя на мандатите в избирателните райони на основата на данните от последното преброяване на населението, приет е и график за подготовката на предсрочния парламентарен вот на 2 април.
ЦИК одобри и проект на правителствено постановление за приемане на план-сметката за изборите. Очаква се то да бъде издадено утре на първото заседание на но новото служебно правителство. С Министерския съвет се съгласува осигуряването на видеонаблюдението в изборния ден и доставката на параваните в секциите, след като т. нар. "тъмни стаички" бяха премахнати от законодателя с поправките в Изборния кодекс.
След като президентът Румен Радев обяви състава на служебното правителство, парламентарно представените формации излязоха с коментар за очакванията и опасенията си.
Любен Дилов от ГЕРБ коментира единствената промяна в новия-стар служебен кабинет така:
"Според мен, нещата са се случили така: Радев ги е събрал и е казал: "Всички министри - крачка напред. Минеков, ти къде бе?!. Така е станало, според мен, защото той няма основание да е недоволен от повечето си министри. Ние също нямаме. Вършеха добре работата си в тези тежки условия, които има. Не забравяйте, че все пак те работиха с 1/12 от миналогодишния бюджет".
Именно отказът да бъде внесен нов бюджет за 2023-та е основният упрек на БСП към служебния кабинет. Георги Гьоков:
"В социалната сфера не е много висока оценката. Очаквам да работи новия кабинет на по-големи обороти в полза на хората, но служебните кабинети не са добро нещо за България".
Три са задачите пред служебното правителство, посочи съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков:
“Най-важното нещо, което новият кабинет трябва да направи, е да направи така, че изборите да са честни. Това предизвикателство сега става много по-голямо с хартиената бюлетина. Разбира се, държавата да функционира без сътресения. И третото нещо, което е важно, е да предоставят неутрален терен. Да няма министри, които да взимат страна в политическата дискусия“.
Съпредседателят на "Демократична България" Атанас Атанасов очаква "още от същото":
"Какво друго можем да очакваме?! Да се надяваме да не направят някакви поразии в периода на изборите. Разбира се, ние ще следим тяхното поведение и ще се опитаме да ги коригираме там, където си позволяват волности. Да се надяваме, че няма да променят и външнополитическия курс на страната по отношение на войната, това е изключително важно".
Лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов няма очаквания от новия служебен кабинет, но има въпроси:
"Защо през цялото време се опитваше да форсира процеса на вкарване на България в еврозоната, при условие че нито има мандат за това, нито пък има някакви обективни финансови и икономически причини да го прави. Още повече, че говорим за служебно правителство".
ДПС даде висока оценка за служебния кабинет. Депутатът Йордан Цонев категорично отхвърли твърденията, че рокадата на служебния министър на културата Велислав Минеков е свързана с напрежението в Народния театър:
"Няма нищо общо със скандала. Аз не намирам Минеков да е свършил нещо полезно".
От "Български възход" също не очакват промяна в политиката на служебния кабинет, но Виолета Комитова му препоръча да иска помощ от Европа за справяне с последствията от войната в Украйна, която освен енергийни проблеми създава и екологични, сравними според нея с тези от Чернобилската авария:
"И сега да очакваме солидарна помощ от ЕС при справянето с тези проблеми."
Затруднено е движението при третия км на АМ "Тракия" в посока София. На мястото е катастрофирал моторист, съобщи БТА. Мъжът е откаран в тежко състояние в болница "Н. И. Пирогов". От Агенция "Пътна инфраструктура" съобщиха, че движението е само в активната и аварийната лента.
Кметът на Белово Стойко Стефанов обяви бедствено положение в село Дъбравите. След като снощи пожарът там бе потушен, над селото е преминала силна буря, която е разрушила покрива на местното читалище. Нанесени са и щети по инфраструктурата. Половин час, след като пожарът между селата Габровица и Дъбравите бе потушен, в района се е разразила..
Двама души загинаха в автомобила си, десетки са ранени, а стотици са евакуирани заради голям горски пожар в южен Кипър. Огънят е обхванал близо 100 километра територии във винарски район, изгорели са къщи, а пламъците се разрастват на няколко фронта, съобщава Ройтерс Противопожарен самолет е включен в гасенето.
Пътнически самолет с около 50 души на борда е паднал в руската Амурска област, Далечния изток, предаде Интерфакс. По предварителни данни на мястото на падането на самолета Ан-24, който е пътувал по маршрут Хабаровск-Благовещенск-Тинда, е възникнал пожар, а оцелели няма, посочва ТАСС. От аварийните служби уточняват, че самолетът не е успял..
Жена с онкологично заболяване се връща на работа след осем месеца болнични. След няколко седмици влиза в болница за друга операция, която не е свързана със заболяването. И на излизане се оказва, че лекарите не могат да й издадат болничен лист, защото трябва да мине през ТЕЛК. Досещате се, че това означава да чака на опашка за подаване на..
Гръцките власти предупреждават за опасност от пожари в цялата страна заради високите температури. В сила е забрана за влизане в горски райони. Днес и утре се очакват пикови стойности на температурите, които на места достигат до 45 градуса на сянка, предупреждават от Гражданска защита. Увеличиха броя на дежурните болници в цялата страна,..
В Кюстендил повече от 30 часа без вода останаха в кв. "Герена", водоподаването беше нарушено тази нощ и в други квартали в града. Безводието се удължава и от планирани ремонти. Причина за безводието са ремонтни дейности на главен водопровод от южна индустриална зона (ЮИЗ) първи подем до южна индустриална зона (ЮИЗ) втори подем, уточняват от..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална..
Въвеждането на еврото ще се отрази върху цените на имотите у нас , сочат прогнозите на представители на бранша. Част от тях стигат и до конкретика -..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..