Повече подробности по темата научихме от Павел Антонов, съосновател на фондацията:
"Разчитахме на представители на гражданското общество с които "БлуЛинк" работи от години да направят своите предложения за номинации", каза той и отбеляза, че тази година са получили 9 предложения, което е най-висок брой номинации досега. Допълни също, че фондацията няма за цел да награждава непременно популярни или разпознаваеми личности.
"Много често млади и динамични инициативи, активисти или журналисти изпъкват в интернет и много често става така, че нашата награда е първата, която достига до тях като признание за усилията им", разкри Павел Антонов.
По думите му и тази година има много хубав микс от разпознаваеми личности. "Но аз не ги деля на разпознаваеми или не толкова, защото значение за нас има преди всичко това, което те правят".
Антонов отбеляза и немаловажното обстоятелство, че Радио София има честта първи да обяви номинациите.
Една от тях е на природозащитника Александър Дунчев. Номинацията му е за изключително активната му работа в интернет, за огласяване на факти свързани с опазването на гората. Един от малкото народни представители, които са оценявали опазването на природата.
Другата разпознаваема номинация е на издателя Манол Пейков. Едва ли има някой, който да не знае какво прави той през последната година по отношение на събиране на дарения, на помощи за Украйна, където се води война, последните две седмици и за пострадалите при земетресението в Турция, посочи още Павел Антонов.
Номинирана е и Лига на младите гласоподаватели, която се състои от 3 младежки организации, които провежда съвместно кампания с това име, в помощ на младите хора, за да имат информиран избор, когато гласуват на избори. Сайтът "Клин-клин" за независима журналистика и главният му редактор Калоян Константинов също са сред номинираните. За него се посочва, че активно в интернет защитава демокрацията, човешките права и малцинствата, което той прави без спонсори и рекламодатели, а със собствени средства.
Фондация "Стража" е петият от деветте номинирани, която дава възможност, чрез електронна платформа, гражданите да следят работата на своите народни представители.
След разговора с Павел Антонов се включи и Александър Дунчев, който говори за незаконната бариера на ЦПШ "Мальовица" и незаконната сеч. По думите му проблемът е световен и е битка на една част от човечеството, която иска да живее в хармония с природата и друга, която иска за извлече колкото се може повече ползи.
"В България тази дилема съществува, но тя се задълбочава от това, че държавността е срината до много ниско ниво и корупцията е пробила всички административни структури, които отговарят освен за здравеопазването и обучението, също така и за опазването на горите", отбеляза Дунчев.
Той добави, че всички проблеми идват от най-високо политическо ниво и призова гражданското общество да се събуди.
Чуйте целия разговор на Антония Каменичка, за да разберете повече и за останалите номинации, както и защо е важна гражданската активност и това да бъдат споменавани добрите примери, които вдъхновяват.
Необходима е спешна реформа в районите за планиране в България . Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по..
Искаме оставките на цялото ръководство на БАБХ за несправяне с проблемите, неовладяване на обстановката и конкретно за казуса с Велинград. Това..