Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Керанка Костова: Шест години нямах диагноза!

Филмът - „Керанка – глад за живот“ - вдъхновяваща история за битката с множествената склероза

Ирина Иванова
Снимка: Иван Русланов

Среща в "Понеделник вечер" с историята на Керанка Костова – жена, преборила се с множествената склероза.

"Всеки филм е продукт от работата на много хора, нашият екип е малък, но преживяването го споделихме всички, като за мен това беше дебют за работа на терен, така че преживях нещата за първи път от другата страна", разказа в "Понеделник вечер" Ирина Иванова, кинокритик и журналист, сега и режисьор на филма - „Керанка – глад за живот“.

Премиерата на филма е на 1-ви март, от 19.00 часа в Дома на киното. Ирина Иванова посвещава режисьорския си дебют на вдъхновяващата история на Керанка Костова.

Това е история на млада жена, която 23 години се бори с диагноза „Множествена склероза“.

"Работихме с хора, които не са заставали пред камера, само Керанка, която е изпълнител на народни песни, все пак има някакъв сценичен опит, което помогна, за да няма този стрес от филмовото снимане...Предизвикателството беше този човек да те допусне в дома си, снима се по-дълго време, за да се проследи живота на този човек, защото става дума за документален филм.

За мен това беше нещо незабравимо, един урок, който ми показа, че никога не е късно да започнеш нещо ново, да осъществиш своя мечта. Да разбереш, че можеш да се справиш и че няма връщане назад...Риск е, но аз съм нямала колебания...

Истроията на Керанка е интересна с това, че  получава диагнозата, когато е много млада, когато е бременна. Губи зрението си, получава парализа...и на практика не може да живее без чужда помощ. Чака дълго, докато получи диагнозата си.

Това, което следва е една голяма битка!", разказа още Ирина Иванова.

Срещата й с доктор Людмила Емилова обаче променя живота й и помага отново да повярва в чудото наречено живот.

"Керанка е крехка, но с много силна воля. Всичко започва с лечение чрез глад, по-късно чрез плодолечение, което го прави 4 пъти в годината, под надзора на лекаря си", допълни режисьорката.

И добавя, че най-страшнтото е също, че това е една диагноза до живот и трябва да смениш вътрешната си матрица, за да продължиш със строгата диета и начин на живот, сега дори е студентка  по "Хореография", а е на 42 години. Това говори за нейната вътрешна устойчивост!

Керанка Костова
"Много ми харесва това, че вече съм студентка по Хореография, дълги години съм била певица на народни песни, а сега вече ще правя всичко, което обичам, аз водя и народни танци", сподели пред БНР Керанка Костова.

"На 19 години започна всичко с множествената склероза...Загубих зрението си, бях студентка още, освен това съм била с "цветна бременност", не съм знаела, че съм бременна, имах мигренозни пристъпи, съветваха ме да направя аборт, но аз не се съгласих. Имам прекрасна дъщеря. Аз съм вярваща и знаех, че нищо не се става случайно...Оказа че, бременността провокира заболяването и след това разбрах, че не мога да имам повече деца...

По-късно зрението ми се възвърна, макар, че не изцяло...През годините имаше много съмнения какво точно ми е. 6 години нямах диагноза. Чрез магнитен резонанс беше поставена диагнозата в София, аз съм от Бургас. Даваха ми страшни перспективи  - трябваше до две години да съм парализирана и в инвалидна количка...

Но аз намерих своето решение. Всичко започна с книгата на Лидия Ковачева за гладолечението като начин на изцеление. След това се срещнах с д-р Людмила Емилова. Промених си нагласата, бях убедена, че това забаляване се лекува, спрях да ям месо.

На хората като мен обяснявам, че всичко могат да постигнат. Човек трябва да направи жертва, ако иска да бъде здрав", категорична е Керанка Костова за БНР.


Историята  на Керанка Костова тепърва ще вдъхновява хората да продължават да се борят, въпреки трудностите и да си проправят път там, където привидно няма.



Премиерата на филма „Керанка – глад за живот“ е тази сряда - 1 март, от 19 часа в Дома на киното.


Още по темата в звуковите файлове.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Есенна поредица събития в афиша на "Софийски музикални седмици" 2024

Тази година Международният фестивал "Софийски музикални седмици" има продължение и през есента. Между 13 и 30 септември организаторите предвиждат богат афиш от концерти, срещи и съпътстващи събития като майсторски класове, представяния на книги и албуми.  Проф. Момчил Георгиев очерта акцентите в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" - чуйте в..

публикувано на 20.09.24 в 19:16

Дачо Господинов е оригинален поет и прекрасен приятел

Дачо Господинов е оригинален поет и прекрасен приятел. Така го характеризират познаващите го от Северозапада и не само там. Роден на 18 февруари 1968 г. в Разград, където и живее до момента. Завършва българска филология във ВТУ " Свети Свети Кирил и Методий" и специализира Библиотекознание в НБУ, София Настоящата книга не е първа на..

публикувано на 19.09.24 в 13:45

Звездни солисти за откриването на сезона на Софийската филхармония

На 19 септември в зала "България" Софийската филхармония ще открие новия си творчески сезон с концерт под диригентството на Найден Тодоров, който в момента е служебен министър на културата. Солистите, поканени да изпълнят Двойния концерт от Йоханес Брамс са двама от най-търсените музиканти в света - цигуларят Аугустин Хаделих и виолончелистът Готие..

публикувано на 19.09.24 в 09:25
Асен Найденов

Спомен за диригента Асен Найденов

На 12 септември 1899 г. е роден големият български диригент Асен Найденов. Наричаха го стълб на операта, патриарх, доайен на българските диригенти през 70-те и 80-те години на отминалия век. И с пълно право - Асен Найденов беше на диригентския пулт 71 години, постави над 100 оперни и балетни спектакъла, дирижира 1318 оперни представления и към..

публикувано на 18.09.24 в 18:30
Татяна Робева, Нели Трошева и БХК

Улица в София беше кръстена на диригента Георги Робев

В Деня на София на столичната карта се появи улица, която от 17 септември 2024 г. нататък ще носи името на забележителния български хоров диригент и педагог - проф. Георги Робев. Мястото е в квартал "Дружба", в близост до Дома на културата "Искър". Инициативата е на дъщерята на видния музикант - Татяна Робева, и на Българската хорова капела "Георги..

публикувано на 18.09.24 в 17:50

Есенните "Дни на музиката в Балабановата къща" започват в Пловдив

На 18 септември в Епископската базилика на Филипопол от 18:30 ч. ще бъде първият концерт от есенното издание на фестивала "Дни на музиката в Балабановата къща". Откриването е поверено на духовия квинтет "Пилекадоне", а солисти са оперната певица Светлина Стоянова и джаз пианистът Константин Костов - и двамата с успешна международна кариера. Мотото на..

публикувано на 18.09.24 в 16:54

Радиооркестърът отбелязва с концерт Деня на независимостта на България

На 18 септември в Софийската национална опера и балет от 19:00 ч. ще се състои празничен концерт в чест на Деня на независимостта на България. Поканата за него е от Българското национално радио и сдружение „Реформ Юнион Клуб“, които отбелязват празника за втора поредна година, а на сцената ще бъде Радиооркестърът със своя главен диригент Константин..

публикувано на 18.09.24 в 15:27