През 2023-а отбелязваме 100-годишнината от рождението на видния български музикант Илия Темков - диригент, музиколог, публицист, композитор, обществен деец. Той е много атрактивен популяризатор на класическата музика - със своите беседи обикаля страната дълги години.
Илия Темков е роден на 28 февруари 1923 г. в София. Завърша теоретичния отдел на Държавната музикална академия през 1949 г., но още като студент е музикален ръководител на Детско-юношеския отдел и щатен композитор на БНР - тогава създава и своите детски и хорови песни. По това време е музиколог на Софийската филхармония и организира първите музикални лектории, които стават много популярни.
През 1950 г., по покана на диригента Саша Попов, Темков създава Софийския филхармоничен хор. От 1951 г. е втори диригент на Пловдивската филхармония. След това специализира в Дрезден при прочутия немски диригент Хайнц Бонгарц и изучава история на немската музика в Хумболтовия университет в Берлин. Дирижира концерти в Хале, Берлин, Ваймар, работи с такива оркестри като Дрезденската държавна капела и Лайпцигския Гевандхауз. От 1957 до 1960 г. е диригент на Симфоничния оркестър на Берлинската радио, с който осъществява над 100 записа, включително и на музика от български композитори.
След завръщането си в България е назначен за главен диригент на Русенската филхармония. Известно време е директор на Русенската опера, след това дирижира Шуменската и Разградската филхармония, а от 1972 г. е главен художествен ръководител на Ансамбъла за песни и танци на Българската народна армия. С тези състави е гостувал в Румъния, Унгария, СССР, Полша, ГДР, Австрия.
Темков е неуморим творец - през 1961 г. той създава един от най-престижните фестивали у нас - "Мартенските музикални дни" в Русе, а шест години по-късно и Конкурса за млади български изпълнители. През 80-те години е главен редактор на първия наш музикален вестник „Музикален живот“ и закратко е главен редактор на списанието „Музикални хоризонти“. Илия Темков умира на 7 декември 2002 г.
В Златния фонд на БНР е запазено изказване на нашия голям диригент Константин Илиев за Илия Темков - запис от 1988 г. Чуйте в звуковия файл.
Видях всичко в журналистиката. Това заяви пред БНР журналистът Валерия Велева, която празнува своята 70-та годишнина с представяне на две свои книги – "Рани от власт" и "Ах, тази власт". "Двете книги обхващат периода от падане на власт на Тодор Живков до наши дни. В едната съм събрала интервюта, които съм правила от 1991 година до днес...
" Темата в пиесата е това, заради, което хората идват, за да я гледат, а темата за любовта е точно такава, но аз обичам да правя такива пиеси, в които на зрителят накрая малко надежда да му дам , каза за БНР Йордан Славейков, режисьор, писател, драматург и преподавател. Поводът за срещата ни е най-новото му представление "Прашка" , чиято..
В книгата " Късно завръщане" на Валентин Григоров от София ви докосвам до един позитивен, динамичен и енергичен човек. Тя съдържа лирика, приказки и разкази и от нея лъха ведрият дух на автора. С любимата Венета Терзиева, която преди време съм представяла ,живеят и работят в Берлин, събират българи - писатели в Милано, зареждат хората с..
Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията. С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..
Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..
На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски . Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..
Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..
Проблемите в детското здравеопазване и липсата на лекари не са от вчера, те са от доста години. Недостиг има в общинските и държавните болници,..
Още след изборите от ГЕРБ-СДС заявихме, че основен приоритет е стабилността на страната. Очертахме потенциалните партньори и реализирахме правителство..
ГЕРБ и Пеевски се опитват да запазят максимално контрол върху тази правосъдна система. Това заяви пред БНР а кад. Николай Денков, съпредседател на..