Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за диригента Илия Темков

През 2023-а отбелязваме 100-годишнината от рождението на видния български музикант Илия Темков - диригент, музиколог, публицист, композитор, обществен деец. Той е много атрактивен популяризатор на класическата музика - със своите беседи обикаля страната дълги години.  

Илия Темков е роден на 28 февруари 1923 г. в София. Завърша теоретичния отдел на Държавната музикална академия през 1949 г., но още като студент е музикален ръководител на Детско-юношеския отдел и щатен композитор на БНР - тогава създава и своите детски и хорови песни. По това време е музиколог на Софийската филхармония и организира първите музикални лектории, които стават много популярни. 

През 1950 г., по покана на диригента Саша Попов, Темков създава Софийския филхармоничен хор. От 1951 г. е втори диригент на Пловдивската филхармония. След това специализира в Дрезден при прочутия немски диригент Хайнц Бонгарц и изучава история на немската музика в Хумболтовия университет в Берлин. Дирижира концерти в Хале, Берлин, Ваймар, работи с такива оркестри като Дрезденската държавна капела и Лайпцигския Гевандхауз. От 1957 до 1960 г. е диригент на Симфоничния оркестър на Берлинската радио, с който осъществява над 100 записа, включително и на музика от български композитори.

След завръщането си в България е назначен за главен диригент на Русенската филхармония. Известно време е директор на Русенската опера, след това дирижира Шуменската и Разградската филхармония, а от 1972 г. е главен художествен ръководител на Ансамбъла за песни и танци на Българската народна армия. С тези състави е гостувал в Румъния, Унгария, СССР, Полша, ГДР, Австрия.

Темков е неуморим творец - през 1961 г. той създава един от най-престижните фестивали у нас - "Мартенските музикални дни" в Русе, а шест години по-късно и Конкурса за млади български изпълнители. През 80-те години е главен редактор на първия наш музикален вестник „Музикален живот“ и закратко е главен редактор на списанието „Музикални хоризонти“. Илия Темков умира на 7 декември 2002 г.

В Златния фонд на БНР е запазено изказване на нашия голям диригент Константин Илиев за Илия Темков - запис от 1988 г. Чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Валерия Велева

Валерия Велева: Видях всичко в журналистиката

Видях всичко в журналистиката. Това заяви пред БНР журналистът Валерия Велева, която празнува своята 70-та годишнина с представяне на две свои книги – "Рани от власт" и "Ах, тази власт". "Двете книги обхващат периода от падане на власт на Тодор Живков до наши дни.  В едната съм събрала интервюта, които съм правила от 1991 година до днес...

публикувано на 20.01.25 в 17:53
Йордан Славейков

Йордан Славейков: Обичам да правя пиеси, в които на зрителя накрая и малко надежда да му дам!

" Темата в пиесата е това, заради, което хората идват, за да я гледат, а темата за любовта е точно такава, но аз обичам да правя такива пиеси, в които на зрителят накрая малко надежда да му дам , каза за БНР Йордан Славейков, режисьор, писател, драматург и преподавател.  Поводът за срещата ни е най-новото му представление "Прашка" , чиято..

публикувано на 20.01.25 в 12:43

Валентин Григоров - поет, писател, певец и бард

В книгата " Късно завръщане" на Валентин Григоров от София ви докосвам до един позитивен, динамичен и енергичен човек. Тя съдържа лирика, приказки и разкази и от нея лъха ведрият дух на автора. С любимата Венета Терзиева, която преди време съм представяла ,живеят и работят в Берлин, събират българи - писатели в Милано, зареждат хората с..

публикувано на 20.01.25 в 11:43
Мария Тодорова

Експозиция от 38 икони в Художествената галерия на Русе

Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията.  С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..

публикувано на 19.01.25 в 06:30
Филмов фестивал МЕНАР

Започва филмовият фестивал МЕНАР

Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..

публикувано на 17.01.25 в 12:06

Премиера на "2084. RЕХ. Или последният цар на света" в Пловдив

На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски .  Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..

публикувано на 16.01.25 в 14:50
Woomb

Българският дует Woomb излиза на сцената на фестивала "Евросоник" в Грьонинген

Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..

публикувано на 16.01.25 в 08:23