Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Печатницата на БНБ отпечатва за изборите 7 млн. хартиени бюлетини и 25 хил. ролки за машините

Снимка: БГНЕС

7 милиона броя хартиени бюлетини ще отпечата прогнозно Печатницата на БНБ за изборите на втори април, като ще достави и 25 хиляди ролки със специализирана  хартия за гласуването с машините. Това е  записано в обявената обществена поръчка одобрена от ЦИК. С последните поправки в Изборния кодекс бе решено, че освен да печата хартиени бюлетини на Печатницата на БНБ се вменява и доставката на ролките за устройствата.

Максималната стойност за една хартиена бюлетина е 26 стотинки. За 7 милиона броя това ще струва 1,820 милиона лева, като в поръчката печатницата на БНБ трябва да достави със собствен транспорт бюлетините в кочан по 100 броя с поредни номера до областните управи. Бюлетините са полиграфски защитени. За всяка РИК те са различни, както и тази за гласуването зад граница.

За доставката на една ролка хартия за машините определената максимална цена е почти 14 лева без ДДС, като тази хартия също е с допълнителна защита, утвърдена от ЦИК. Графикът на доставката изисква първите 2000 ролки с дължина 80 метра всяка, да са налични до 12-ти март. Те ще са за МВнР за машинния вот зад граница. До 27-ми март трябва да се доставят други 18 000 броя и до 30-ти март - още 5000.

От ЦИК вече обявиха, че над 10 000 ще са машините, които ще се използват на вота в страната и зад граница, като за всяко устройство трябва да има по две ролки.


По публикацията работи: Явор Римски


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Алваро Гарсия Ортис

Главният прокурор на Испания подаде оставка

Главният прокурор на Испания Алваро Гарсия Ортис подаде оставка. Оттеглянето му идва няколко дни след като Върховният съд го призна за виновен по дело за изтичане на поверителна информация.   В безпрецедентния за Испания процес Алваро Гарсия Ортис беше подведен под отговорност за разкриване на поверителни данни във връзка с изтичането на имейл с..

публикувано на 24.11.25 в 22:09
Тинеке Стрик

Евродепутати настояват за пълно замразяване на европейското финансиране за Унгария

Докладчикът за Унгария - евродепутатката от групата на Зелените/Европейски свободен алианс Тинеке Стрик, призова Еврокомисията да замрази до 100 процента от европейското финансиране на Унгария. Тя говори пред пленарната сесия на Европарламента в Страсбург по време на дебат за върховенството на закона в страната. "В продължение на 7 години от..

публикувано на 24.11.25 в 22:06

Как да откажем децата от прекалената употреба на технологии

Учене на децата на безопасно боравене с технологиите . Нов пласт от така или иначе комплицираното понятие "възпитание".   Трудна задача,  след като самите ние не можем да отговорим на въпроса колко часа на ден е нормално да се стои пред екран  било то телефонен или на таблет. Как се справят в Америка с това предизвикателство е темата в новия..

публикувано на 24.11.25 в 21:30
По стълбите във входа на Камарата на лордовете в Уестминстърския дворец.

Двама благородници ще бъдат отстранени от Камарата на лордовете във Великобритания

Във Великобритания двама благородници ще бъдат отстранени от Камарата на лордовете за нарушаване на правилата, включително предоставяне на парламентарни услуги срещу "плащане или възнаграждение", съобщи Би Би Си.  Бившият командващ британската армия лорд Ричард Данат и бизнесменът лорд Дейвид Еванс от Уотфорд вероятно ще бъдат отстранени за четири или..

публикувано на 24.11.25 в 21:25

100 години от създаването на Висшия адвокатски съвет

С тържествен концерт адвокатурата отбеляза 100 години от обявяването ѝ за независима професия. По повод годишнината награди за заслуги за утвърждаването ѝ получиха десетки адвокати. В приветствието си в столичната зала "България" министърът на правосъдието Георги Георгиев нарече адвокатите "лекари на обществените отношения", а конституционният..

публикувано на 24.11.25 в 21:05

"Злосторница: част 2" - малко повече реалност в магията

Има филми, които с премиерата си се превръщат в събития. Такъв беше "Злосторница" миналата година. Вълнуващата музикална история, която е и един от най-популярните мюзикъли на Бродуей, събра над 700 милиона долара в бокс офиса си, а зрителите нямаха търпение да видят продължението. И то е факт.  Новият блокбастър е кръстен "Wicked: For Good" -..

публикувано на 24.11.25 в 20:30
Известният журналист от РСМ Владо Перев, македонски българин, бе нападнат в Скопие. Инцидентът е регистриран в полицията.

Владо Перев, един от най-уважаваните представители на българската общност в РСМ, е бил нападнат в Скопие

Министърът на външните работи Георг Георгиев е разговарял по телефона с публициста Владимир (Владо) Перев - един от най-уважаваните представители на българската общност в Република Северна Македония, който е бил нападнат и удрян днес в Скопие, става ясно от съобщение на Министерството на външните работи. 80-годишният Владимир Перев разказва пред..

публикувано на 24.11.25 в 19:58