Украйна ще изпрати допълнителни подкрепления към Бахмут, а руският военен министър определи битката за града като ключова за офанзивата на силите му в Украйна.
Въпреки постоянните спекулации, че руските сили са все по-близо до обграждане на Бахмут, което да наложи евакуация на украинските му защитници, командването в Киев единодушно е подкрепило изпращането на подкрепления. Това стана ясно от вечерно обръщение на президента Володимир Зеленски.
Битката за Бахмут продължава от месеци, като през последните седмици битките вече са по улиците на самия град, който руснаците наричат Артьомовск. Днес военният министър в Москва Сергей Шойгу потвърди поне официално, че населеното място остава основна цел на офанзивата в Украйна:
"Освобождението на Артьомовск продължава. Градът е важен защитен пункт за украинските сили в Донбас. Овладяването му ще позволи бъдещи офанзивни действия дълбоко в украинския тил".
Овладяването му ще позволи продължаване на офанзивата към украинските защитни линии в Донбас, заяви днес руският военен министър Сергей Шойгу.Според Киев само за последните 24 часа Русия е загубила 1600 войници в битките, като тези данни не могат да бъдат независимо потвърдени.
Днес в Киев за третото си посещение от началото на войната пристига генералният секретар на ООН Антониу Гутериш.
Полша обяви, че тази седмица ще изпрати на Украйна още 10 танка "Леопард 2".
В съседния на Украйна Беларус 20 души са били задържани във връзка с нападение срещу руски самолет миналия месец. Според президента Александър Лукашенко става дума за заговор, чийто основен организатор е човек с руско и украинско гражданство.
От беларуската опозиция обявиха, че военният самолет А-50 е бил унищожен от партизани. Според Лукашенко, на летателния съд не са нанесени сериозни поражения.
Американският президент Доналд Тръмп заяви, че украинският държавен глава Володимир Зеленски иска да подпише лично във Вашингтон споразумението със Съединените щати за украинските редки земни елементи, предаде агенция Ройтерс. Сделката е стратегическа в плана на Киев да спечели подкрепата на новото правителство в контекста на усилията на Тръмп да..
Украйна се е съгласила с предложената от Съединените щати сделка за украинските редкоземни минерали. Съответното споразумение може да бъде подписано в петък, предаде Франс прес, като се позова на високопоставен украински представител. "Сега представители на правителството работят над детайлите. Обмисляме посещение във Вашингтон в петък за..
Илон Мъск ще присъства на първото заседание на кабинета за втория мандат на президента Доналд Тръмп в сряда. Най-богатият човек в света и основен дарител на Тръмп, Мъск няма министерски портфейл или официални правомощия за вземане на решения, но има статут на "специален държавен служител" и "старши съветник на президента", оглавяващ Департамента..
В медицинския бюлетин, публикуван от пресслужбата на Светия Престол, се съобщава, че: "Клиничните състояния на Светия отец остават критични, но стабилни. Не са настъпили остри респираторни епизоди и хемодинамичните параметри продължават да бъдат стабилни". Направена е планова компютърна томография за радиологично проследяване на двустранната..
Британският премиер Киър Стармър и френският президент Еманюел Макрон заявиха, че приветстват лидерството на президента на Съединените щати Доналд Тръмп в усилията за постигане на траен мир в Украйна. Това стана ясно след телофонен разговор между Стармър и Макрон. Говорител на офиса на Стармър допълни, че двамата лидери са повторили позицията..
Общинският приют за безстопанствени животни в Добрич апелира за дарения на хранителни продукти. Заради ниските температури през последните седмици дажбата на настанените там кучета е увеличена и храната им е недостатъчна. Необходими са както консерви, така и суха храна на гранули. Около 80 кучета са настанени в момента в Общинския приют за..
В заключителната декларация на конференцията за национален диалог в Сирия, която се проведе днес в Дамаск, се казва, че всички въоръжени групи извън армията на страната се считат за "забранени", предаде АФП. Сирия призова Израел да се изтегли от нейни територии Участниците призовават и за "монопол върху оръжията от страна на..
" Най-уязвимите области в България, с най-високи енергийни нужди и най-много проблеми от гледна точка на социалната уязвимост са София област, Разград,..
Не подкрепяме и трите бюджета, заяви пред БНР инж. Иоанис Партениотис - вицепрезидент на КТ "Подкрепа". На НСТС вчера всички социални партньори..
"Възраждане" фактически загубиха политическия дебат за еврото, но с агресията показаха несъстоятелност и неадекватност. Това каза пред БНР доц...