Целта на ЮНЕСКО е да подкрепи развитието на остров Свети Кирик и Юлита, който е с богато археологическо и културно наследство. Това каза при посещението си на созополския остров помощник генералният директор на световната организация Ернесто Отоне. Високопоставена делегация от ЮНЕСКО е на посещение в Созопол, за да се запознае с възможностите за изграждане на Световен център на изкуствата на малкия красив остров свързан с древния град.
Историята на остров Свети Кирик и Юлита представи пред високопоставените гости директорът на Центъра за подводна археология Найден Прахов:
"Археологическите проучвания разкриха един невероятен, уникален и единствен по рода си обект в България и в Западното Черноморие. Бяха открити къщи, жилищни постройки, квартал с улици, с отводнителна система на първите заселници от края на VII в. пр. Хр. Заселили са се на острова, защото са търсили защитеността от морето. Тук остава свещеният, религиозният, култовият център на града. Тук е открит най-старият гръцки храм в България и единственият от архаичната епоха".
Въпреки лошото състояние на острова и рушащите се сгради там помощник генералният директор на ЮНЕСКО Ернесто Отоне заяви, че световната организация ще подкрепи начина, по който да се намери възможност за запазване на древното културно наследство.
"Тази добра идея да се възстанови и съхрани това, което е открито тук, е добра идея и възможност не само за България, но и за човечеството".
Нощна украинска атака с дронове предизвика пожар в нефтохранилище в Сочи, руския курорт, който беше домакин на Зимните олимпийски игри през 2014 г., на около 400 километра от украинската граница. Кадри на руските медии показаха пламъци и гъсти струи черен дим, издигащи се от петролната база. "В резултат на падащи отломки от дрон, един..
Катастрофа с полицейски автомобил затруднява движението по пътя Плевен - Долни Дъбник след село Ясен. Полицейската кола се е блъснала челно с друг автомобил, като предната част е силно смачкана. На място има полицейски екипи.
Израелският премиер Бенямин Нетаняху заяви, че e "дълбоко шокиран" от видеоклиповете, показващи двама израелски заложници в Ивицата Газа. През последните дни "Хамас" и Ислямски джихад публикуваха три видеоклипа с двама души, отвлечени по време на атаката срещу Израел преди две години. Клиповете предизвикаха силни реакции сред израелците, които..
В Рим приключи Юбилея на младежта, организиран от Ватикана. На голямата поляна край римския квартал Тор Вергата, пред над 1 милион млади хора, богомолци, свещеници и епископи, Папа Лъв XIV изнесе Светата неделна литургия, която е най-голямото събитие от Светата година на католическия Юбилей. В проповедта си Папа Лъв XIV обърна внимание на..
През нощта ще бъде предимно ясно, над западните райони с временни увеличения на облачността, но почти без валежи. Вятърът ще е слаб от изток-югоизток, в много райони и ще стихва. Утре главно над Западна България ще се развива купесто-дъждовна облачност. Ще има краткотрайни валежи, придружени с гръмотевици, като по-интензивни ще са явленията в..
Полша ще удължи до 4 октомври срока на проверките на границата си с Германия, съобщи полският министър на вътрешните работи Марчин Кервински, цитиран от полската новинарска агенция ПАП. Първоначално проверките се планираше да бъдат прекратени на 5 август, но имаше също очаквания, че срокът на граничния контрол може да бъде удължен. Полското..
Два камиона с общо 107 тона дизел се очаква да влязат днес в ивицата Газа след месеци на силно ограничен достъп до хуманитарна помощ и стоки за палестинския анклав. Това съобщава египетската телевизия "Ал Кахера нюз", цитирана от БТА. Все още няма информация дали камионите са минали границата, предаде Ройтерс.. Министерството на..
Управлението на водите ни е наистина безобразно! Това заяви пред БНР инж. Димитър Куманов, сдружение "Балканка", съветник в парламентарната комисия по..
"В тези седем дена в село Гложене, в Илинден и в София и сега, седейки си със слушалки във вашето студио си мисля - какъв ли вид слушалки трябва да си..
Лятото не е само почивка на море, вълни, плажове и коктейли. За някои хора това е скучно и виждането за приятно изкарване е бягство в планината, в..