Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо фалира SVB?

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Silicon Valley Bank (SVB) – това може би е една от най-зле управляваните банки за това десетилетие, заяви в новия брой на подкаста „На всяка цена“ Ивайло Чаушев, главен пазарен анализатор в „Делтасток“. „Има два основни фактора за срива на банката – агресивното покачване на лихвите от страна на Федералния резерв и изключително некомпетентния мениджмънт на SVB“, коментира Чаушев. Той посочи, че в управата на банката е бившият финансов директор на Lehman Brothers, както и един от мениджърите в Deutsche Bank през 2007 година. 

SVB – А отборът от миналата финансова криза пак се прояви 

Те са събрали „А отбора“ от миналата финансова криза, посочи Чаушев, като обърна внимание, че в банката е имало много лошо управление на риска. „Те са подсигурявали депозити със американски държавни облигации и ипотечни ценни книжа. Това портфолио е около 65 % при средно за пазара 24 %, коментира пазарният анализатор и определи подобно решение като „новобранско“.Рискът не е бил хеджиран (бел.ред – застрахован срещу загуба), допълни Чаушев.  

С агресивното покачване на лихвите от ФЕД в опит да овладее инфлацията, подобни ценни книжа рязко се обезценяват, което е довело и до проблемите в 16-та по големина банка в Съединените щати. 

Федералният резерв

ФЕД – между чука и наковалнята 

SVB постави началото на банковите сътресения в Съединените щати, доста бързо последвана и от Signature Bank. First Republic Bank също бележи сериозни спадове, следователно – не е изключено да последва съдбата на първите две. Според Ивайло Чаушев за нея е много трудно да се възползва от новия инструмент на ФЕД, с който той се опитва да овладее ситуацията. „Този инструмент представлява количествено улеснение“, коментира Чаушев. Това обаче е в противовес на рестриктивната политика на лихвени покачвания и количествено затягане, водена с цел овладяване на инфлацията.  

По думите на експерта Федералният резерв е „между чука и наковалнята“ в опит да овладее инфлацията, но и да предотврати по-сериозна банкова криза.

Ще платят данъкоплатците

Според Ивайло Чаушев въпреки че посланието на американския президент Джо Байдън, че данъкоплатците няма да платят и цент заради фалита на банките в Съединените щати, се случва точно обратното. Именно заради това експертът е на мнение, че все пак банките, които не са управлявани достатъчно благоразумно, трябва да бъдат оставени да фалират. В противен случай „моралното“ послание към останалите ще бъде сгрешено, а именно – дори и да стъпят на криво, ФЕД ще се намеси и няма да има пострадали. 

Каква бе новобранската грешка на управата на SVB, ще сработи ли новият инструмент на ФЕД, какво ще се случи с Credit Suisse? А лихвената политика? Това са само част от въпросите, чийто отговори ще намерите в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Питър Хоръкс към медиите в България: Продължавайте да се борите

Медийната среда в България се е подобрила, но продължава да е подложена на натиск отвън, както и на кампании с дезинформация. Това заяви в интервю за БНР Питър Хоръкс , бивш ръководител на Световната служба на Би Би Си ( BBC World Service ), както и на новинарския център на британската медийна корпорация. Как се справя Българското национално..

публикувано на 02.04.25 в 21:33

Владимир Ненов: При всяко издевателство над деца наказанията да бъдат удвоявани!

Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан.  На  Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..

публикувано на 02.04.25 в 09:45

Диагноза аутизъм се поставя средно на 4 години. Специалисти: Следете за ранни признаци!

Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..

публикувано на 01.04.25 в 09:41
Михаил Екимджиев

Михаил Екимджиев: Петьо Еврото беше само посредник между политиците и съдебната власт

От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..

публикувано на 01.04.25 в 09:17

Ще има ли скоро Център за иновации в отбраната у нас?

Дали и колко скоро в България ще има Център за иновации в отбраната. Тази идея беше лансирана, след като ЕС обяви плановете да дава стотици милиарди за отбрана . В България обаче има Център за иновации в рамките на Министерството на отбраната. В момента се търси юридически вариант за вписването му в бъдещата структура, но засега няма яснота как..

публикувано на 31.03.25 в 09:50

Второто висше да е платено от държавата – какви ще са ефектите?

Държавата да може да финансира второ и следващо висше образование или образователна степен - идеята е на просветния министър Красимир Вълчев.  Според изпълнителния директор на Институт "Отворено общество" Георги Стойчев ако идеята се реализира, част от хората, които ще се възползват от нея, частично или напълно ще трябва да се оттеглят..

публикувано на 27.03.25 в 11:15

Vihra AI - чатботът, който помага за перфектното CV и връзката с работодателите

Може ли изкуственият интелект да направи по-лесна връзката между младите хора и бъдещия им работодател? Решения предлага компанията JobTiger, която следи от близо тенденциите на българския пазар на труда, но също и съпоставя нуждите на бизнеса и нагласите на новото поколение кандидати за работа.   Инициативата тръгва от статистика, според която..

публикувано на 27.03.25 в 10:17