Министерският съвет няма задължение да определи параметрите на параваните за гласуване, коментира в началото на днешното правителствено заседание премиерът Гълъб Донев. Той обяви, че не разбира аргументите на районните избирателни комисии, които искат от него указания какви паравани да осигурят за изборите на 2 април.
Проблемът с параваните възникна от промените в Изборния кодекс, тъй като те заменят т.нар. тъмни стаички. ЦИК препраща към Министерския съвет всички питания на Районни избирателни комисии и областни управители за това как трябва да изглеждат те, тъй като по закон това е институцията, която отговаря за техническата организация на вота.
А днес премиерът Донев обясни, че т.нар. тъмна стаичка никога досега не предизвиквала смут за разлика от паравана и допълни:
"Тъмната стаичка, въпреки че нито е тъмна, нито е стаичка, никога не е обърквала ЦИК, РИК, СИК, ОИК при естественото тълкуване на единственото ѝ предназначение – избирателят да направи своя избор в пространство, защитено от чужди очи. Параванът е мобилната версия на тъмната стаичка и с него нещата стоят по същия начин".
"Стандартизацията в случая може само да ограничи общинските избирателни комисии и да ги лиши от възможността да се съобразят с размерите на помещението за гласуване и разположението на масите, урните и машините. В този смисъл разбираме отказа на ЦИК да упражни ролята си на орган, даващ методически указания във връзка с изборния процес".
Донев подчерта, че на вота през октомври комуникацията с ЦИК е била на високо ниво:
"Разчитаме да бъде запазено постигнатото добро взаимодействие".
Нови арести и разследвания след безредиците в град Торе Пачеко в Югоизточна Испания. Задържаните по различни обвинения вече са 13 души. Сблъсъците между членове на крайнодесни групи и жители на Торе Пачеко започнаха след нападението миналата седмица срещу 68-годишен мъж, в което са замесени трима млади мъже от северноафрикански произход. Те..
Страните членки на Европейския съюз санкционираха седем души и три дружества за дестабилизиране, подкопаване и заплашване на суверенитета, независимостта, демокрацията, върховенството на закона и стабилността в Молдова. Наказани са близки съратници на олигарха Илан Шор, който вече е в санкционния списък на ЕС, заради участието му в незаконното..
България пое 3,2 милиарда евро нов външен дълг от международните пазари. Това е първата емисия, след като страната ни получи зелена светлина за членство в еврозоната и получи повишение на кредитния рейтинг. България вече е член на еврозоната, сменяме лева с евро Новата емисия е структурирана в два транша - от 10- и 20-годишни книжа,..
Русия обвини Европа за решението на американския президент Доналд Тръмп да подпомогне Украйна с допълнително оръжие, предаде Ройтерс. Външният министър Сергей Лавров заяви, че все още се опитва да разбере мотивите на Тръмп: "Ясно е, че се намира под огромния и, бих казал, неприличен натиск от Европейския съюз и настоящото ръководство на..
В позиция до медиите по повод внесения обвинителен акт срещу шестима души заради хулиганските действия пред сградата на ЕК и ЕП в София лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов заявява, че властта у нас налага диктатура и се закани, че "фашистите ще бъдат съдени за държавна измяна". Прокуратурата внесе обвинителен акт за хулиганство пред..
Има опити протестите срещу еврото да се превърнат в социални протести и срещу евентуалното повишаване на цените. Това каза вицепремиерът и председател на БСП Атанас Зафиров. Прокуратурата внесе обвинителен акт за хулиганство пред сградата на ЕК и ЕП в София "От протести срещу еврото постепенно се прави опит те да бъдат превърнати в..
Дания и Нидерландия потвърдиха желанието си да участват в плана за въоръжаване на Украйна, изложен вчера от президента на Съединените щати Доналд Тръмп, съобщават Ройтерс и Франс прес. Планът предвижда доставки на американски зенитни системи, ракети и боеприпаси, заплащани "на 100 процента" от натовските съюзници и според "Уолстрийт джърнъл",..
" Не знам колко струват колите. Те не са наши . Дадени са от човек, който също е ощетен от това управление и каза, че понеже продава бизнеса си, продава..
Обществената поръчка за десет нови автобуса до Витоша е провалена. Явили са се двама участници, като единият е бил отстранен по формални причини...
В "Нощен Хоризонт" гости по темата за отпуските на учителите, как почиват през лятото учителите - това коментират Дора Терзиева - старши учител в ДГ..