Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Град Бахмут остава епицентър на сраженията в Източна Украйна

Автор:
Украински войници стрелят от позиция близо до Бахмут, Донецка област, 4 февруари 2023
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Град Бахмут остава епицентър на сраженията в Източна Украйна, съобщи командващият на сухопътните сили на страната генерал Олександър Сирски. По думите му, руското командване хвърля всичките си налични сили в настъпление по няколко направления и крайна цел - обкръжаване на града и защитниците му.

Според британското военно разузнаване в хода на боевете в самия Бахмут руснаците са успели да преминат реката, която разделя града на две части, но украинците все още се държат в западната част.

Руските сили и силите на групата "Вагнер" са навлезли в град Бахмут в Източна Украйна, където бруталните боеве продължават от месеци, пише британското министерство на отбраната в ежедневната си актуализация на данните от разузнаването.

"През последните дни руските сили и силите на групата 'Вагнер" се укрепиха западно от река Бахмутка в центъра на оспорвания град Бахмут в Донбас. През изминалата седмица реката бе маркирала фронтовата линия. Украинските въоръжени сили продължават да защитават западната част на града“, написа министерството в Twitter.

Добавя се, че "в по-широк план по фронтовата линия, Русия провежда едни от най-ниските нива на локални настъпателни действия, които са наблюдавани поне от януари 2023 г.".

Това вероятно е така, защото "руските сили временно са изчерпали бойната мощ на разгърнатите формирования до такава степен, че дори локалните настъпателни действия в момента не са устойчиви" и руските лидери "вероятно ще се стремят да възстановят нападателния потенциал на силите, след като персоналът и запасите от боеприпаси се попълнят", посочва още британското военно разузнаване.



По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Британският крал Чарлз III

Крал Чарз Втори показа на премиера Стармър свой екологичен жилищен проект

Британският крал Чарлз Втори организира рядко по характера си посещение с екскурзовод на министър-председателя Киър Стармър и вицепремиера Анджела Рейнър в неговия екологичен, жилищен проект в графство Корнуол, съобщи Би Би Си. Кралят искаше да покаже на премиера и Анджела Рейнър, която също е министър на жилищното настаняване, този проект, който е..

публикувано на 11.02.25 в 03:56

В Кипър разкриха канал за контрабанда на цигари

Властите в Кипър разкриха най-мащабния за последните години случай на контрабанден износ на цигари, които са били предназначени за Израел. Петима израелци бяха задържани в ареста за 4 дни с решение на окръжния съд в Ларнака в понеделник.    Четирима мъже и една жена, на възраст от 31 до 39 години, са арестувани при проведената координирана операция с..

публикувано на 11.02.25 в 03:45
Ямбол - Общинска администрация

Планове в Ямбол и Сливен за облекчаване на трафика между двата града

Регионални институции настояват за мерки за облекчаване на движението между Ямбол и Сливен. Това е най-натовареният участък от републиканската пътна мрежа на територията на Ямболска област.  Възможност за разтоварване на трафика е той да стане четирилентов, както и да се изгради кръгово кръстовище на входа на Ямбол.    Пътят между двата областни центъра..

публикувано на 11.02.25 в 03:17

Подготвят нов закон срещу имиграцията във Великобритания на фона на акции срещу незаконния труд

В Обединеното кралство стотици мигранти са били арестувани от началото на тази година като част от мерките срещу незаконния труд, съобщи правителството. Много мигранти са привлечени от фалшиви обещания за възможност да живеят и работят на Острова, което ги кара да рискуват живота си, пресичайки Ламанша.  Екипи на правоприлагащите органи са нахлули в..

публикувано на 11.02.25 в 02:55
Президентът на САЩ Доналд Тръмп

Британският посланик в САЩ оцени критиките си към Тръмп като погрешни

Обединеното кралство трябва да уважава „силния и ясен мандат за промяна“ на президента Доналд Тръмп, заяви новият посланик на Обединеното кралство в САЩ пред Би Би Си по време на първия си ден в новата си роля.  Лорд Питър Манделсън каза, че не е задължително Обединеното кралство да се съгласи с всеки детайл от дневния ред на Тръмп, но добави: „Трябва..

публикувано на 11.02.25 в 02:43

Стотици трактори блокираха Уестминстър в Лондон

Стотици трактори блокираха Уестминстър, след като фермери от цяла Великобритания се отправиха към Лондон, за да протестират срещу промените в данъка върху наследството. През октомври правителството обяви, че за първи път ще наложи 20% данък наследството върху селскостопански активи на стойност над 1 милион паунда. Промяната предизвика ожесточена..

публикувано на 10.02.25 в 22:07

Втори депутат от Лейбъристката партия на Великобритания е отстранен заради обидни коментари

Втори депутат на управляващата в Обединеното кралство Лейбъристка партия беше отстранен от парламентарната група в рамките на два дни заради членство в чат-група в WhatsApp, разменяла си обидни и подигравателни съобщения за свои съпартийци и пенсионери. Преди да бъде остранен, депутатът от Бърнли Оливър Райън беше извикан днес на среща с..

публикувано на 10.02.25 в 21:58