Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кръстаич: След Черна гора бяхме физически и емоционално изчерпани

Младен Кръстаич
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Селекционерът на националния ни футболен отбор Младен Кръстаич обясни причините за втората загуба в европейските квалификации. България претърпя поражение с 0:3 от тима на Унгария пред повече от 60 хиляди зрители в Будапеща, само три дни след 0:1 от Черна гора в Разград. 

"Нямаме този лукс да имаме играчи в големи клубове и големи първенства, имаме една нова генерация. И преди мача имахме проблеми с контузии – Петко Христов и Християн Петров в последния момент излезе. Рокадите бяха принудителни и необходими. На полувремето искахме и да променим - и лошата енергия да извадя с трите смени, а и някои смени", започна Кръстаич.

"Някои причини, които не можем да ги контролираме в отбора ни също оказаха влияние - футболистите нямат висок ритъм. След Черна гора отборът физически и емоционално беше изчерпан. Повечето играчи не са свикнали с този висок ритъм".

След това очерта и чисто футболните проблеми. "Причините за загубата? Трябват динамични играчи, които да отговорят на високо-скоростния футбол. Играчите си имат качества, но не могат да се справят срещу съперници от много висока класа. Имаме доста млади и талантливи, но не опитни футболисти. Някои играят в клубовете си, други не играят. Това са играчите, с които разполагаме. Те имат своето бъдеще".

"Европейската общественост знае какво представлява Унгария и какво имат техните играчи, някои от които играят в големи клубове. Знаем за какъв отбор става дума. Това не е Унгария от преди 10 или 15 години. Сега е качествен отбор, който може да се противопостави на Италия и Англия. Сърбия и Унгария са фаворитите в групата ни – това е суровата реалност. Унгария трябва да бъде модел за нас как да се развиваме и за цялостната организация".

Попитан за силните страни на унгарския отбор, сръбският треньор на България отговори: "Не е само Собослай, а и другите също са добро ниво. Но той играе в голям клуб и в топ 5. Домо Собослай е най-висока европейска класа. Много доминантен - физически и технически. Дойдох да променя нещо – и реших да вложа млада енергия. Ако ще се играе по същия начин, няма смисъл да идвам. Но трябват години, за да се изгради отбор, който да се противопостави на Унгария и Сърбия".

"Реално това е най-доброто, с което разполага България в момента. Ако сега, днес почват квалификациите, ще работя по същия начин".

"Не само в България треньорът е виновен. И в Сърбия е така. Нашите опитни играчи имат и качество, и бързина. Не знам дали е достатъчно. Но днес и утре, ние по-добри нямаме. Да превъртим 50 или 70 играчи, все едно нищо не правим. Искам да работим с тези хора и да изградим един добър отбор", завърши треньорът.


По публикацията работи: Илиян Христов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Национален отбор - индивидуално (жени) и ансамбъл (девойки)

341 гимнастички от 39 страни на старт в Талин – България в битка за евромедалите

341 състезателки от 39 държави ще вземат участие на eвропейското първенство по художествена гимнастика за жени и девойки (индивидуално и ансамбъл), което стартира в естонската столица Талин. В надпреварата ще се включат 102 индивидуални гимнастички, както и 19 ансамбъла при жените и 22 при девойките. България ще бъде представена с пълен състав и..

публикувано на 03.06.25 в 07:50
Пирин

Ръководството на Пирин обясни за наказанието на ФИФА

От Пирин Благоевград обясниха ситуацията във връзка с наложеното наказание от ФИФА. Футболната централа наказа „орлетата“ да не картотекират нови футболисти, като клубът ще трябва да плати глоба в размер на 3 000 швейцарски франка.  „Уважаеми орлета, Във връзка с появилата се информация за наложен трансферен бан на ПФК Пирин от страна на ФИФА, бихме..

публикувано на 03.06.25 в 06:25
Пламена Миткова

Пламена Миткова с второ място на турнир в Италия

Пламена Миткова се класира на второ място в дисциплината скок дължина на турнира по лека атлетика World Athletics Continental Tour Silver в Роверето (Италия). Миткова завърши с 6.69 метра, които преодоля в третия си опит, като остана само на сантиметър от личния си рекорд за сезона. Победителка стана шампионката от Европейските игри от Краков 2023..

публикувано на 03.06.25 в 06:21

Ламин Ямал: Мачът Испания - Франция няма да реши "Златната топка"

Испанският нападател на Барселона Ламин Ямал заяви, че наградата „Златната топка“ няма да се определи от представянето му в четвъртък, когато той и френският нападател на Пари Сен Жермен Усман Дембеле ще участват във Финалната четворка на Лигата на нациите. Испания и Франция се срещат в Щутгарт за място на финала, като победителите ще се..

публикувано на 02.06.25 в 21:22

Джокович с нов експресен успех в Париж

Поставеният под номер 6 в схемата Новак Джокович се класира за четвъртфиналите на Откритото първенство на Франция по тенис. Сърбинът отстрани Камерът Нори (Великобритания) с 6:2, 6:3, 6:2 след 2:15 часа на корта.  Трикратният победител на "Ролан Гарос" имаше колебания по време на срещата с Нори, но в крайна сметка си осигури мач в следващата..

публикувано на 02.06.25 в 19:55

Станислав Шопов избяга от ЦСКА и подписа в Хърватия

Българският национал Станислав Шопов вече е футболист на Осиек от Хърватия. Вече бившият футболист на ЦСКА подписа договор за три години. Отборът на Осиек завърши на седмо място в местното първенство и също както „армейците“ няма да играе в европейските клубни турнири през следващата кампания. В изминалото първенство Станислав Шопов..

публикувано на 02.06.25 в 18:08

Над 100 гимнастички със заявка за първия турнир за Купа "Бул Джим"

Над 100 състезателки от клубове в цялата страна, разделени в четири възрастови групи, ще вземат участие в първото издание на турнира по спортна гимнастика за Купа "Бул Джим". Надпреварата ще се проведе на 7 юни в залата по спортна гимнастика в Национална спортна база "Раковски". Състезателният ден ще започне в 10:00 часа, а официалното откриване е..

публикувано на 02.06.25 в 17:45