Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

Зелени политици от Западните Балкани подписаха декларация за стремеж към траен мир в региона

Изглед към Сараево
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Зелени политици от Западните Балкани подписаха декларация за стремеж към траен мир в региона

Представителите на зелени политически организации от шест страни от Западните Балкани, които се събраха на конференция в Сараево, подписаха вчера Декларация за създаване на Платформа за сътрудничество, в която обещаха да работят заедно за изграждането на траен мир на Балканите, предаде босненската агенция ФЕНА, цитирана от БТА.

Подписалите декларацията са Албанската партия на зелените, "Хочемо" от Босна и Херцеговина, "Орах" от Хърватия, "УРА" от Черна гора, "Дом" от Република Северна Македония и "Заедно" от Сърбия.

Съпредседателят на зелената партия „Хочемо“ от Босна и Херцеговина Амна Поповац посочи, че на тези политически партии им е писнало от разделение и изграждане на стени и сега искат да строят мостове.

Член на председателството на „Обединено действие за реформи“ (УРА) от Черна гора Милияна Вукотич-Йелушич каза, че страните от Западните Балкани имат най-красивата част на земното кълбо, най-зелената, най-синята, най-хълмистата и най-гористата, поради което е общо задължение да се запази този район.

Съпредседателят на политическата партия „Заедно“ от Сърбия Небойша Зеленович изтъкна, че тези партии вярват в общото европейско бъдеще на региона и вярват, че всички страни трябва да станат пълноправни членове на Европейския съюз, добавяйки, че един път е по-бързо от шест пътя.


По публикацията работи: Георги Николов
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

150 семейства в Дупница и района ще получат храна по кампания "Дари храна, дари надежда"

150 нуждаещи се семейства ще получат храна по благотворителна кампания на сдружението "Близо до теб “ и фондация "Гората.бг" под мотото: "Дари храна, дари надежда”, казаха организаторите. Продуктите са от първа необходимост и са закупени чрез дарения.  В списъка, който се съгласува със социалните служби и Общината, с кметовете и кметските..

публикувано на 28.05.23 в 19:55

Кипър очаква от ЕС мерки за ограничаване на миграцията от Турция

Кипър очаква ходове от Европейския съюз към Турция веднага след изборите в нея, за да се намали миграционният натиск към острова. Влезлите незаконно в страната са се увеличили с 490% през последните седем години, показват данните на вътрешното министерство. Правителството в Никозия инвестира на европейско ниво в Плана за действие за Източното..

публикувано на 28.05.23 в 19:51
Турският президент Реджеп Тайип Ердоган в избирателната секция в Истанбул, 28 май 2023 г.

Реджеп Ердоган печели нов президентски мандат

Досегашният президент на Турция Реджеп Тайип Ердоган получава 52,18 на сто от гласовете на втория тур от изборите за държавен глава. Приключи гласуването на втория тур на президентските избори в Турция Това сочат данните при 97,41% преброени бюлетини, цитирани от БГНЕС. При тези резултати обратът е почти невъзможен и може да се счита, че..

публикувано на 28.05.23 в 19:49
Мария Габриел и Николай Денков (на преден план)

Президентът връчва втория мандат в понеделник, според Денков няма вариант да го вземе Габриел

На 29 май, понеделник, от 17.00 часа на „Дондуков“ 2 държавният глава Румен Радев ще връчи мандат за съставяне на правителство на кандидата за министър-председател, посочен от втората по големина парламентарна група в 49-ото Народно събрание - "Продължаваме Промяната-Демократична България“, съобщиха от прессекретариата на държавния глава. По-рано..

публикувано на 28.05.23 в 18:54
Ердоган и съпругата му Емине гласуват на втория тур на президентските избори в Турция в секция в Истанбул - 28 май 2023

Ердоган печели с 54% вота в Турция при 75% преброени гласове

Според първите неофициални данни за  втория тур на президентските избори  в Турция, разпространени от държавната агенция Анадолу, при преброени 75 процента от гласовете настоящият президент Реджеп Тайип Ердоган печели. Приключи гласуването на втория тур на президентските избори в Турция За Ердоган са гласували 54 процента от гласоподавателите, а за..

публикувано на 28.05.23 в 18:49

Катастрофа на туристически автобус на "Тракия", 14 души са пострадали

Около 17:17 ч. днес е получено съобщение за самостоятелен пътен инцидент с туристически автобус, осъществен в района на км 356 от автомагистрала "Тракия" в посока Бургас, при който вероятно поради заспиване на 45-годишния водач, автобусът първоначално се блъска в билборд, а после се обръща в крайпътната канавка. С него се придвижвали 17..

публикувано на 28.05.23 в 18:33
Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг.

Столтенберг: Прищина да намали ескалацията и да не предприема едностранни и дестабилизиращи стъпки

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг призова днес Косово да намали напрежението със Сърбия, два дни след ожесточените сблъсъци между косовската полиция и протестиращите, които се противопоставиха на встъпването в длъжност на албански кметове в населените предимно със сърби райони, предаде Ройтерс.   Напрежение в Косово поради..

публикувано на 28.05.23 в 18:27