Партньор на БНР в днешния изборен ден е агенция "Галъп интернешънъл болкан", която ще следи движението на вота и разпределението на силите към бъдещите мандати за 49 НС.
Директорът на агенцията Първан Симеонов обясни как социолозите ще събират информация:
"Механизмът на това изследване е сравнително прост - през определена стъпка, в представителна извадка секции в страната, избирателите, след като се излезли от секцията, са приканени да повторят своя вот абсолютно анонимно в една изключително кратка анкета за самопопълване и да я пуснат в една урна. На всеки два часа ние проверяваме получените резултати и те се докладват от местните ръководители в нашата сграда в София, където се прави обобщение на резултатите. На всеки 2 часа ние знаем движението на вота, както и неговата структура по различни демографски признаци или допълнителни въпроси. Онези данни, които могат да се огласяват във в рамките на изборния ден, ние огласяваме в ефира на Българското национално радио. След края на изборния ден в 20:00 ч. вече можем да огласяваме и самите резултати", обясни социологът.
"Призовавам българските избиратели към две неща. Едното е да се отзовават пред анкетьорите на различните социологически агенции, които се занимават с екзитпол в днешния ден. Екзитполът е гаранция за честността на изборния процес. Второ, нека българският избирател, доколкото е възможно, остане със собствената си съвест, разум и сърце и гласува така, както повеляват те, без да се влияе от различните класации или други имитиращи продукти, които текат в различни медии или социални мрежи. Твърде често този тип продукти са наистина компромисни като качество или може да се предположи, че са действително направени, за да влияят на вота в една или друга посока, защото е известно, че понякога резултатите от такива изследвания влияят на вота в една или друга посока. "Галъп интернешънъл болкан", с уважение към закона в България, ще направи всичко по силите си да предоставя този тип данни само на Българското национално радио и другите партньорски медии. Ще се чуваме през деня, гласувайте!", каза директорът на агенция "Галъп Интернешънъл Болкан" Първан Симеонов.
Две момчета и две момичета на възраст между 12 и 14 години са били спасени от екипи на пожарната, след като са се качили на изоставена сграда в столичния квартал Овча купел. Сигналът е бил подаден в късния следобед. Сградата се намира на кръстовището на булевард Никола Петков и улица "Любляна".
От следващия месец тръгва американски втечнен газ за Украйна. Това е резултатът от подписания договор между гръцката газова компания DEPA Commercial и украинската Naftogas. Срокът на споразумението обхваща зимните месеци - от декември тази година до март догодина. Споразумението бе подписано в Атина след срещата между гръцкия премиер Кириакос..
Президентът на Сърбия Александър Вучич отложи със седмица очакваното днес окончателно решение за санкционираната от Съединените щати петролна компания НИС, която е с мажоритарен собственик Русия чрез компаниите "Газпром" и "Газпром Нефт". Двама министри призоваха публично Вучич Сърбия да вземе ситуацията в свои ръце, но той е на мнение, че..
Министърът на вътрешните работи на Обединеното кралство Шабана Махмуд заяви, че незаконната миграция „разкъсва страната“. Тя ще обяви основни планове за реформа на политиката за предоставяне на убежище, съобщи Би Би Си. Сред новите мерки, които ще бъдат обявени от Шабана Махмуд в понеделник, е лицата, на които е предоставено убежище, да трябва..
Десетки хиляди излязоха по улиците на Билбао, за да изразят солидарността си с палестинския народ. В столицата на Страната на баските се проведе приятелски футболен мач между местния национален тим, който не е официално признат от ФИФА и палестинския национален отбор. Две шествия с различни организатори тръгнаха към стадиона на футболния клуб..
Израелският премиер Бенямин Нетаняху заяви, че остава против създаването на палестинска държава. „Нашата опозиция срещу палестинска държава на каквато и да било територия не се е променила. ", се казва в изявление на израелския премиер. То идва след протести от страна на крайната десница в Израел по повод проекторезолюция на ООН, която изразява подкрепа..
Цената на жилищата в Испания се е повишила с повече от 40% за последното десетилетие. През 2015 година средната цена на квадратен метър е била 1476 евро, а през настоящата - 2093 евро. Данните на регионалното министерство в Испания показват, че през последното десетилетие цените непрекъснато се покачват. На всеки две години квадратен метър жилищна..
Очаква ни много, много тежка 2026 г. от икономическа гледна точка, много тежка година, защото с този ръст на заеми – над 20 млрд. лв., ще надскочим..
За всеки разумен външен наблюдател, за всеки магистрат в системата е ясно, че има нещо, което определяме като омерта – мълчание за процеси, които са..