Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Избирател във Вашингтон: Хората да излязат да гласуват, това е свобода, това е право

Снимка: Младен Петков

Изборният ден в посолството на България във Вашингтон протича спокойно. Това е една от най-активните секции в Съединените щати – една от трите с най-много гласове, съдейки по данни от изминалите няколко вота. 

Секцията във Вашингтон е в топ 3 по брой гласували, като останалите две са в района на Чикаго, където се смята, че е най-голямата българска общност в САЩ.  Но българите в района на Вашингтон са активни и даже на тези избори е открита още една секция – в Такома Парк, Мериленд, което е в метрорайона на американската столица.


В посолството във Вашингтон в първите няколко часа имаше постоянен поток от хора, по един, по двама, които идваха да гласуват. На въпроса за какво е гласувал Венелин Димитров, който живее в Пенсилвания, но е тук за уикенда, каза: "България да се превърне в модерна европейска и световна страна". А на въпроса дали е оптимист по въпроса за сформиране на правителство след вота Венелин отговори: "Винаги щом има избори, рано или късно, пет, шест, десет пъти. Но хората трябва да излязат да гласуват и това е свобода. Това е право. И ако не се възползват рано или късно ще дойде един момент, в който ще загубим правото на гласуване и ще загубим правото на интервюта. Ще загубим правото на пътуване, на свободен избор."

Друг гласоподавател посочи, че вотът му е останал същия в сравнение с предишните избори и отговори с "кой знае" на въпроса дали очаква правителство след тези предсрочни избори.

Мария Манчева сподели: "Бихме искали да се променят нещата в България, да се спре корупцията и да може нашите деца и нашите внуци да живеят малко по-добре." Попитана дали при вота си е взела предвид дали партията, за която гласува, ще се коалира с друга партия, за да направят правителство, Манчева каза: "Това е много сложен въпрос, но не мисля, че това беше основното при гласуването ни. Основното беше дали вярваме на хората, които мислят, че могат да променят нещата в България."

Ивайло Гачев посочи: "Войната в Украйна промени решението ми за кой да гласувам. Смятам, че много от партиите водят пагубна политика за нашата държава."

На територията на Съединените щати се гласува в 56 секции. Посланик Георги Панайотов призова да се гласува, като заяви: "Демокрацията се крепи на избирателната активност и аз призовавам всички български граждани да упражнят правото си на глас, защото по този начин техният глас ще има значение. Ако не отидат да гласуват, няма да бъдат чути." 

По въпроса кога могат да се очакват резултати Панайотов отговори: "Подаването на информация за резултатите става индивидуално от всяка секция. Ние не чакаме да затворят всички секции на територията на САЩ, за да уведомим какви са резултатите, а всяка секция, когато приключи работата, уведомява Централната избирателна комисия какви са резултатите и чака потвърждение от Централната избирателна комисия за това, че те са подадени по коректен начин и едва след това се разпуска секционната избирателна комисия."


Изборният ден в американската столица продължава. На миналия предсрочен вот за народни представители през октомври бе отбелязан спад в броя на гласувалите на територията на САЩ. Тогава действителните бюлетини според ЦИК са били малко над 10 хиляди в сравнение с над 11 500 през ноември 2021 година. Това все пак не са лоши данни за Съединените щати, където в минали години е било трудно да се стигне 10 хиляди действително подадени бюлетини. Въпреки това е интересно да се отбележи, че сравнително малкият спад в активността на миналите предсрочни парламентарни избори е съпровождан от над 50 процента увеличение в броя на бюлетините, в които е отбелязано "не подкрепям никого" – от 73 през ноември 2021-ва до 155 през октомври миналата година.

В разговора с посланик Панайотов стана въпрос и за осветяването на забележителност в американската столица с цветовете на българския трикольор за националния празник 3 март. Тогава за празника с цветовете на българското знаме бе осветен моста Фредрик Дъглас, но в първите няколко часа от събитието мостът бе осветен с цветовете бяло, синьо, червено. Посланик Панайотов уточни:

"Получихме извинение от кметството за това, че са объркали светлините. Искрени извинения получихме и се надяваме повече да не се случват подобни грешки, защото е допусната грешка. И в петък вечерта, ако беше примерно във вторник, сряда или четвъртък можеше да реагира по бързо, но в петък вечерта реакцията им не беше толкова бърза и отне време. Тук веднага искам да ви кажа, че една седмица преди 3 март по мое нареждане колежката направи официално напомняне към кметството, като не само напомни датата и часа и изпрати графично изображение на българския флаг, тоест бяло, зелено, червено и също така с имената на цветовете."

По публикацията работи: Мария Йорданова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков

Песков: Не виждаме предпоставки за подновяване на диалога с Европа

С днешните санкции европейците доказват, че няма основа за преговори с тях, каза в Кремъл говорителят Дмитрий Песков. В Анкара министърът на външните работи Сергей Лавров даде да се разбере, че Москва не възнамерява да спира войските си и бомбардировките, докато претенциите й към Киев не бъдат удовлетворени. Песков не бе никак изненадан..

публикувано на 24.02.25 в 18:25
Бившият посланик на България във Ватикана Богдан Паташев

Богдан Паташев: Кардинали и вярващи ще се молят заедно за папата на пл. "Св. Петър"

Държавният секретар на Ватикана свиква кардиналите и вярващи в 21 часа тази вечер на площад "Свети Петър" в Рим да се молят за здравето на Негово светейшество папа Франциск. Това съобщи в интервю пред БНР Богдан Паташев, бивш посланик във Ватикана. В предаването "Нещо повече" той коментира съобщението в събота, че папата е в критично..

публикувано на 24.02.25 в 18:25
Президентът Румен Радев

Президентът призова партиите да пазят гражданския мир

Президентът Румен Радев призова всички партии "да пазят гражданския мир": "Защото Европа е изправена пред изключително опасен период и всяка проява на насилие и вандализъм в този момент без значение от повода и автора е покушение срещу България". 10 полицаи са били ранени по време на протеста на "Възраждане" Според президента притесненията на..

публикувано на 24.02.25 в 18:18

Фон дер Лайен: Украйна може да се присъедини към ЕС преди 2030 година

Украйна може да се присъедини към ЕС преди 2030 година, ако продължи с реформите в същото темпо и качество. Това заяви председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен, цитирана от Ройтерс. Фон дер Лайен говори на конференцията в Киев, с която Украйна отбелязва третата годишнина от войната срещу Русия.  Европейските лидери обявиха нови пакети..

публикувано на 24.02.25 в 18:12

"Граждански събор в подкрепа на Украйна" пред Президентството

"Граждански събор в подкрепа на Украйна" се провежда пред сградата на президентската администрация в София по инициатива на четири обществени организации.  Исканията им са за справедлив мир. Пред сградата има голямо множество хора, които носят знамена, плакати с текст "Слава на Украйна" и "Не на войната". Има и две дълги знамена на..

публикувано на 24.02.25 в 17:53
Румен Кънчев

Проф. Румен Кънчев: Договор за мир в Украйна до края на годината няма да има

Подписването на договор за мир в Украйна ще е дълъг процес и до края на тази година съм сигурен, че няма да има такъв договор, а за следващите години ще видим, прогнозира  проф. Румен Кънчев, бивш зам.-министър на отбраната, в интервю пред БНР. Според него е задължително да има стратегическо споразумение с Русия и това е било..

публикувано на 24.02.25 в 17:36

Силистренският театър играе на фестивал в Турция

Драматично-куклен театър - Силистра участва в 12-ото издание на турския театрален фестивал "Ерол Гюнайдин" в град Акчаабат. Ще се играе пиесата "Родината или Силистра" от класика на турската литература Намък Кемал. Написана е през 1872 г. и поставя основата на турската драматургия. Била е забранена, а авторът ѝ е бил вкаран в затвора...

публикувано на 24.02.25 в 17:32