Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Довършват започнат преди повече от 15 години храм в Бобов дол

Снимка: Кирил Фалин

С пари по капиталовите разходи, въпреки че Общината няма бюджет, и с 50 хиляди лева, отпуснати от Софийска митрополия, в Бобов дол ще довършат още това лято храма "Св. Успение Богородично" в кв. "Миньор", започнат преди 2007 г., съобщи за БНР кметът на миньорската община Елза Величкова.

Първата копка на черквата направили, когато отслужил полагане на основен камък дядо Николай - Пловдивският митрополит, който тогава бил викариен епископ на покойния патриарх Максим, и кметът на Бобов дол тогава Йорданка Каленичкова.

Новата черква е до детската градина "Вела Пеева". Мястото го избрал дядо Николай. Тук имало оброчище.

Поради липса на финанси и заради други неуредици и честата смяна на кметовете в Бобов дол последните 10-15 години строежът спирал. Едва сега работата по храма се възобновява, каза кметът на Бобов дол Елза Величкова.

"Неосигурените пари за черквата са за сметка на общината, от капиталовите разходи. Има 50 000 лв. от Патриаршията. Мисля, че ще стигнат, ще я довършим... Моята така цел е до август месец да довършим, за да може на 15 август да я осветим, да я открием."

Любопитното е, че бившият кмет на миньорския град Йорданка Калечинкова от няколко години работи при дядо Николай в Пловдивската митрополия. Двамата през 2007-а поставили началото на храма.

По публикацията работи: Николай Петров


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Палатков лагер за разселени палестинци в Газа, 2 юни 2025 г.

Бушра Халиди: За 24 месеца в Газа Израел изби 20 000 деца. Колко още трябва да загинат?

Какво още трябва да се случи, за да спре всичко това, попита Бушра Халиди относно събитията в Газа. Тази седмица Израел нанесе безпрецедентен удар по катарската столица Доха, за да елиминира преговарящия за примирие екип на "Хамас". Ударът предизвика недоволството не само на арабите и европейците, но и на най-близкия израелски съюзник -..

публикувано на 13.09.25 в 15:45
Президентът Румен Радев се срещна в края на май с абитуриентите в рамките на инициативата „Подкрепи една мечта“

От 15 септември приемат заявления за стипендия от инициативата на президента "Подкрепи една мечта"

От 15 септември започва приемът на заявления за отпускане на стипендия от инициативата на президента "Подкрепи една мечта". Еднократната финансова помощ могат да получат студенти в първи курс, които са били настанени в социални услуги или приемно семейство в 11-ти или 12-ти клас и имат успех от дипломата не по-малък от 4.00. Подкрепа ще..

публикувано на 13.09.25 в 15:39

Яцек Тароцински: Не става дума за нападение, но определено е ескалация и провокация

Войната срещу Украйна отдавна "преля" отвъд границите й.  И вчера дронове предизвикаха пожари в Приморск. Безпрецедентното в случая бе, че ударът достигна главното руско пристанище за танкери на Балтийско море, но не и самият факт, че бе нанесен на територията на Руската федерация - това отдавна не представлява нещо ново.  Безпрецедентното, което..

публикувано на 13.09.25 в 15:22
Руслан Стефанов

Руслан Стефанов: ЕС още няма висока ефективност на изпълнението на санкциите каквато има САЩ чрез долара

Руската икономика в момента е в сериозно негативно състояние, заради разходите за военно оборудване и внос от Северна Корея, Иран Китай. Всички индикатори показват икономика на командно дишане, коментира Руслан Стефанов, главен икономист в ЦИД, в интервю за предаването "Събота 150". "Колективният запад продължава да прави една основна..

публикувано на 13.09.25 в 15:01
Директорът на ОУ „Проф. Димитър Димов“ в Ловеч сред строеж в училището.

ОУ "Проф. Димитър Димов" в Ловеч пак посреща учебната година без довършен салон

Основното училище "Проф. Димитър Димов" в Ловеч за осма поредна учебна година ще посрещне своите ученици с недовършено строителство на физкултурния салон.  Реализацията на проекта за изграждане на нов физкултурен салон и рехабилитация на дворното пространство на училището започна през 2018 г. Дейностите бяха прекъсвани няколко пъти, а проекта в крайна..

публикувано на 13.09.25 в 14:58
Весела Чернева

Весела Чернева: Ако Унгария и Словакия искат европейски средства, да дадат гаранции, че няма да блокират действието на ЕС

Много важен аспект за глобална сила е способността на Европа да се отбранява и да има освен портфейла, и мускули. Как Европа да стане по-силна като отбранителен съюз? Голямата задача нейното изпълнение ще кристализира в Украйна! Тоест, може ли при намаляваща американска подкрепа, европейските страни да направят достатъчно, така че..

публикувано на 13.09.25 в 14:17
Вицепремиерът Атанас Зафиров (в средата), министърът на регионалното развитие Иван Иванов (вляво) и кметът на община Шумен проф. Христо Христов (вдясно)

Вицепремиерът Зафиров и министър Иванов дадоха старт на санирането на жилищни сгради в Шумен

Вицепремиерът Атанас Зафиров и министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов бяха в Шумен, за да дадат старт на процеса по саниране на жилищни сгради. Вицепремиерът Атанас Зафиров подчерта усилията на Кабинета и Регионалното министерство за спасяване на средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. Това ще..

публикувано на 13.09.25 в 14:08