Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Забавяне на инфлацията в България през март до едногодишно дъно от 14%

Снимка: БГНЕС

През март годишната инфлация в нашата страна се забави до 12-месечно дъно от 14,0% спрямо 16,0% през февруари , сочат данните на Националния статистически институт (НСИ). Това е най-ниската инфлация на годишна база от март 2022 г. насам, когато тя беше на ниво от 12,4%.

На месечна база обаче има повишение на потребителските цени с 0,5% спрямо втория месец на 2023 г., когато инфлация нарасна с 0,8%.

Инфлацията от началото на годината (март 2023 г. спрямо декември 2022 г.) е 2,6%, докато средногодишната инфлация за периода април 2022 - март 2023 г. спрямоаприл 2021 г. - март 2022 г. е 16,5 на сто.

През март спрямо предходния месец най-голямо е увеличението на цените на разнообразни стоки и услуги (с 2,9%), в ресторантьорския и хотелиерски бизнес (с 1,2%), алкохолни напитки и тютюневи изделия (с 1,1%) и жилищно обзавеждане, стоки и услуги за домакинството и за обичайното поддържане на дома (с 1%). При хранителните продукти и безалкохолните напитки увеличението на цените през март е с 0,9% спрямо февруари.

В същото време най-голямо намаление на цените на месечна база е регистрирано при облеклото и обувните принадлежности (понижение с 0,8%), транспорта (с 0,7%) и при жилищните комунални услуги (с 0,5%).

Забавянето на годишната инфлация през март е в резултат на спада на транспортните цени с 0,8% след тяхно повишение със 7,8% на годишна база през февруари. Това е първото им понижение от две години насам. Ценовият растеж при обзавеждане, домакинско оборудване и поддръжка пък се забави през март до 16,2% от 18% месец по-рано, на цените на храните и безалкохолните напитки - до 21% от 23,8% и на цените в ресторанти и хотели - до 16,7% от 18,5%.

Хармонизираната инфлация (индексът HICP според общите европейски стандарти) през март пък нараства с 0,6% на месечна база, докато хармонизираната потребителска инфлация на годишна база се забави до 12,1% от 13,7% през февруари, достигайки най-ниското ниво от април 2022 г. насам.

Хармонизираният индекс на потребителските цени е сравнима мярка на инфлацията на държавите от ЕС. Той е един от критериите за ценовата стабилност и за присъединяването на България към еврозоната.

Индексът на цените за малката кошница се повишава през март с 0,3% спрямо февруари, когато нарасна с 1,2%, като от началото на годината се повишава с 3,0 на сто.

През март цените на стоките и услугите от малката кошница за най-нискодоходните 20% от домакинствата са се променили спрямо предходния месец, както следва: увеличение с 0,3% при хранителните продукти (след ръст с 2,4% през февруари), при нехранителните стоки увеличението е с 0,2%, докато цените на услугите се повишават с 0,1 на сто спрямо февруари.



По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

49-годишен мъж е предизвикал пожар в пернишкия квартал "Рудничар"

49-годишен мъж е предизвикал пожар в пернишкия квартал "Рудничар". След скандал с жената, с която живеел, той запалил одеало и го хвърлил върху горими предмети. Изгорели са пет постройки, пригодени за живеене, които били долепени една до друга. На сигнала са се отзовали три екипа на пожарната. При пристигането им бараките били почти напълно..

публикувано на 28.07.25 в 16:14
Киър Стармър и Доналд Тръмп

Тръмп: Основен приоритет в Газа е да се осигури храна за населението

Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви в понеделник, че приоритет номер едно в Газа е да се осигури храна за населението, защото "има много гладуващи хора", добавяйки, че в момента няма да заема позиция по въпроса за палестинската държавност, предаде Ройтерс. Говорейки заедно с британския премиер Киър Стармер в голф курорта си в Търнбери,..

публикувано на 28.07.25 в 16:06

Тръмп намалява дадения на Русия 50-дневен срок за край на войната ѝ в Украйна

Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви в понеделник, че намалява 50-дневния срок, който даде на Русия за слагане край на войната ѝ в Украйна, заявявайки, че е разочарован от руския президент Владимир Путин, предаде Ройтерс. Тръмп: 100% мита за всички с търговски отношения с Русия "Разочарован съм от президента Путин“, каза той пред..

публикувано на 28.07.25 в 15:27

Заради пожарите: 60 000 обаждания на 112 повече от началото на юли в сравнение с юни

С 60 000 повече са повикванията на спешния телефон 112 от началото на месец юли в сравнение с изминалия месец юни заради усложнената пожарна обстановка в страната.  От националната телефонна линия за спешни повиквания допълват, че е необходимо гражданите да останат на линия до получаване на отговор от оператор от 112. Засиленият трафик..

публикувано на 28.07.25 в 15:16
Марош Шефчович

Шефчович защити споразумението за митата между ЕС и САЩ, определи го като "възможно най-доброто"

Споразумението за митата между ЕС и САЩ предизвика разнопосочни реакции, включващи както облекчение, така и предупреждения за твърде висока цена. В замяна на това, че Вашингтон ще облага европейския внос не с 30%, а с 15% мито, Евросъюзът ще трябва да купува повече енергоресурси и оръжия от САЩ, като инвестира в американската икономика стотици..

публикувано на 28.07.25 в 15:12

Николай Николов: BG-ALERT е отлична. За функционирането ѝ сме в процес на обучение

Работата на системата BG-ALERT е отлична, а ако говорим за функциониране на системата - как се използва, там сме в процес на обучение .  Такава оценка на системата за ранно известяване на населението направи главен комисар Николай Николов, бивш директор на ГДПБЗН, сега съветник на министъра на вътрешните работи, в интервю пред БНР...

публикувано на 28.07.25 в 15:06
Георги Рачев

Проф. Георги Рачев: Става все по-топло! Юли е с 2.7 градуса над нормата

"Става все по-топло. Сега юли е с 2.7 градуса над нормата".  Това обясни пред БНР проф. Георги Рачев, климатолог и преподавател в СУ "Св. Климент Охридски". "Финландската метеорологична асоциация отчете 14 дни с максимални температури, които не са отчитани, откакто се водят метеорологични наблюдения. Северна Европа, Сибир, Северният..

публикувано на 28.07.25 в 15:05