Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мими Христова е финалистка, а Биляна Дудова и Евелина Николова ще се борят за бронзовите отличия

Мими Христова
Снимка: БФ Борба

Мими Христова се класира на финал, а Биляна Дудова и Евелина Николова ще се борят за бронзови медали на европейското първенство по борба в Загреб.

Българките бяха безупречни в квалификациите и на полуфиналите срещнаха елитна компания.

Христова се изправи срещу носителката на медали от последните три европейски първенства Кристина Инче и в битката помежду им преобладаваше предпазливост, най-вече при румънката. Тя бе наказвана на два пъти от съдията заради твърде защитна борба и Христова поведе с две точки след над 5 минути игра. Българката също загуби една точка в края, но удържа преднината си и се класира напред с краен резултат 2:1.

Утре тя ще се изправи на финал на 65 кг срещу молдовката Ирина Рингачи, която през тази година има трети места на ранкинг турнира в Загреб и на европейското първенство до 23 години. 

Дудова откри полуфиналите със схватка с Грейс Булен на 62 кг, която има две европейски титли и сребърен медал от миналогодишното световно първенство. Норвежката поведе с два пъти по две точки след захвати в краката на Дудова, а след неуспешно оспорване на второто движение резултатът стана 5:0.

Следващата точка за Булен бе за избутване, а българката отговори във втората част. Тя намали на 4:6 след красиво събаряне от права стойка, но норвежката успя да спечели още една точка за 4:7. Дудова събори Булен близо 20 секунди преди края, но не успя да я пренесе за още две точки и отстъпи с 6:7.

Утре Дудова ще се бори за бронз срещу туркинята Селви Илясоглу или румънката Амина Капезан.

Евелина Николова се изправи срещу Алина Хрушина-Акобия, от която загуби миналогодишния финал на 57 кг. Украинката сполучи още с първата си атака на полуфинала в Загреб, събори българката на тепиха и я тушира в рамките на секунди.

За Николова предстои директен мач за бронз срещу французойката Матилде Ривиер. 


По публикацията работи: Борислав Нинов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Пламена Миткова

Пламена Миткова остана 6-а в скока на дължина в Апелдоорн

Българската състезателка Пламена Миткова остана на шестото място във финала на скок на дължина на Европейското първенство но лека атлетика в зала в нидерландския град Апелдоорн. Миткова направи най-добрия си опит - 6.63 метра от втория си опит, когато се движеше четвърта в класирането. Тя повтори 6.63 и в последния си опит. Българката бе..

публикувано на 08.03.25 в 22:52
Виктория Томова

Виктория Томова отпадна във втория кръг на Индиън Уелс

Първата ракета на българския женски тенис Виктория Томова отпадна във втория кръг на турнира по тенис за жени в Индиън Уелс, след като отстъпи пред гъркинята Мария Сакари с 0:6, 3:6 за едва 71 минути. Турнирът на твърди кортове има награден фонд от почти 9 милиона долара. В първия кръг Томова отстрани с 6:2 и 6:3 сръбкинята Олга Данилович (43-та..

публикувано на 08.03.25 в 22:32
Милена Тодорова

Милена Тодорова 18-а в Нове Место, французойката Симон триумфира

Французойката Жюлия Симон не беше излизала начело в днешното преследване на 10 км от Свеновната купа по биатлон, но поведе след последната стрелба от положение прав и завърши с време 30:56.0 минути и един пропуск при втория рубеж. За нея това е втора победа през сезона в Световната купа и първа в преследването на 10 км от 2023-а година, когато пък спечели..

публикувано на 08.03.25 в 22:14
Спринт на 60 метра

Никола Караманолов отпадна в полуфиналите на 60 метра

Младият български спринтьор Никола Караманолов отпадна в полуфиналите в спринта на 60 метра на Европейското първенство по лека атлетика в зала в нидерландския град Апелдоорн, след като завърши последен в серията си. В третия полуфинал Караманолов показа най-бавна реакция на старта и даде време 6.82 секунди, което го нареди на осмо място...

публикувано на 08.03.25 в 20:47
Владимир Зографски

Владимир Зографски 19-и в Трондхайм

Владимир Зографски завърши на 19-о място в скока от голямата шанца (HS 138) на Световното първенство по ски-северни дисциплини в Трондхайм (Норвегия). Българинът мина лесно през квалификациите, където беше на 22-о място. След това и в първия скок се нареди на 22-о място, а в крайното подреждане се придвижи малко по-напред. Зографски даде..

публикувано на 08.03.25 в 19:59
Байерн (Мюнхен)

Претендентите за титлата в Германия със загуби

Поредният кръг от германското футболно първенство няма да бъде запомнен с добро от фаворитите, като Байерн (Мюнхен) допусна изненадваща домакинска загуба от Бохум с 2:3, след като водеше с 2:0, а Байер (Леверкузен) отстъпи у дома пред Вердер с 0:2. Байерн можеше да реши всичко още след половин час игра, като Рафаел Гереро вкара дма гола за тима, а между..

публикувано на 08.03.25 в 19:56
Ливърпул - Саутхемптън

Ливърпул с поредна крачка към титлата в Англия

Лидерът в английската Висша лига по футбол Ливърпул постигна победа с 3:1 над последния в класирането Саутхемптън, а две дузпи им помогнаха за успеха. Брайтън победи Фулъм с 2:1 също благодарение на наказателен удар, който беше отсъден и реализиран в 8-ата минута на добавеното време при пет обявени от четвъртия съдия. Също в мач, който имаше пряко..

публикувано на 08.03.25 в 19:50