Жители на общините Павликени и Велико Търново излизат тази сутрин от 9 часа на мирен протест пред Регионалната екологична инспекция във Велико Търново, където ще заседава Експертният екологичен съвет. Очаква се той да се произнесе по доклада за оценка на въздействието върху околната среда на завода за каменна вата на бизнесмена Румен Гайтански в село Върбовка. Разчетите са в завода годишно като енергоизточник да се изгарят дневно близо 1200 тона отпадъци.
Протестът се организира от сдружението „Ти решаваш“ и е срещу изграждането на завода за каменна вата в базалтовата кариера на село Върбовка. Инвестицията е за над 420 милиона евро, по обявените от представител на инвеститора данни при първия протест на местните хора на 6 януари миналата година.
Експертният екологичен съвет, който трябва да прецени какво ще е влиянието на завода с изгаряне на 430 хиляди тона гориво от битови отпадъци годишно върху околната среда и здравето на хората, се събира за втори път, след като миналата година директорът на Регионалната екологична инспекция не се съобрази с положителното становище и върна решението.
Значителното количество отпадъци, които ще се изгарят в инсталацията, както и вероятността от замърсяването на въздуха, водата и земеделските земи, обедини жителите на засегнатите общини. Инициативни комитети събраха над 20 000 подписа срещу изграждането на завода на бизнесмена Румен Гайтански – Вълка, свързан с бизнеса с отпадъци. Фирмата му „Петрургия“ има 35-годишна концесия върху кариерата в село Върбовка, където се планира да е заводът.
Лошо време обхвана голяма част от страните на Балканския полуостров, като в редица райони заваля сняг, а температурите спаднаха значително, съобщават местните медии. Сняг и студ сковаха Румъния, където е обявен жълт код за неблагоприятно време в почти цялата страна. Температурите спаднаха рязко с около 15 градуса в рамките на едно денонощие,..
Повече от 150 вида вино, родени в бъчвите на 23 семейни изби, ще гастролират в Русе на 2 и 3 май . Тогава ще се състои първото издание на фестивала "Винофрения", а локацията е нетрадиционна - Военният клуб с летния театър, градинките и археологическите разкопки на римската крепост. Няма да има и следа от строгия нрав на..
Учениците от Националната гимназия за приложни изкуства в Трявна излизат в едноседмична принудителна ваканция. След пожара, който изпепели покрива на сградата, се предприемат спешни мерки за възстановяване на щетите. Пожар в гимназия в Трявна, евакуираха ученици С възстановяването на щетите от пожара в сградата на националната..
Ще се изгради допълнителен - трети, резервоар от 500 куб.м, който ще балансира налягането на 103-градусовия гейзер в Сапарева баня. Пулсиращият на всеки 20 секунди воден стълб на около 20 м височина, Гейзера, е емблемата и символ на града и привлича стотици туристи. Дебитът на Гейзера е непостоянен - от нула, когато излиза само пара, до над..
80 години от освобождаването на концентрационния лагер "Бухенвалд" се отбелязват днес край централния германски град Ваймар. Организирана е възпоменателна церемония, на която са поканени роднини и потомци на хора, заточени в лагерите. От лятото на 1937 г. нацистите депортират повече от 280 000 души в "Бухенвалд" и неговите 139 подлагера. Около 56 000..
Украйна съобщи за руска ракетна атака срещу столицата Киев тази нощ, а Москва обвини украинската страна за няколко нападения срещу своя инфраструктура. Нови среднощни руски атаки в Украйна Един човек е убит, а трима са ранени при въздушен удар срещу украинската столица Киев, при който в няколко нежилищни района избухнаха пожари, бяха повредени..
С близо 100 000 лева по-малко ще плащат за улично осветление в Лом . Подмяната на лампите започна от квартал "Боруна". Проектът е на стойност 1 мил. лева безвъзмездна финансова помощ от Националния план за възстановяване и устойчивост. На 11 улици в квартал "Боруна" започна подмяната на старите осветителни тела с нови...
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..
Към държавността в днешната Република Северна Македония има исторически две трасета . Едното е българско – заличавано, ограничавано, обсебвано...