Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Евакуират чуждестранни граждани от Судан, Франция затваря посолството си в Хартум до второ нареждане

| обновено на 24.04.23 в 19:48
Снимка, предоставена от Бундесвера, показва първите евакуирани от Судан, които пристигат в Ал-Азрак, Йордания, на 23 април 2023 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Министерството на външните работи прави всичко възможно, в координация с партньорите си от Европейския съюз, за безопасната евакуацията на българските граждани в Судан. Това се казва в прессъобщение на ведомството. Оттам добавят, че се поддържа постоянен контакт с всички българи в Судан и се предоставя пълна информация за наличните възможности и обстановката по сигурността в страната.

Три германски военнотранспортни самолета са превозили 311 души, сред които и един българин, от Судан до Йордания, откъдето те ще се отправят към родните си страни, се казва в съобщение на Бундесвера, цитирано от германските медии.

По-рано външното министерство в Берлин съобщи, че около половината от 311-те души не са германски граждани. 42-ма са нидерландци, 27 са австрийци, има още граждани на Австралия, Великобритания, Белгия, Норвегия, Чехия, Ирландия, Швеция, Португалия.

Предвижда се германските евакуационни полети до Судан да продължат, докато ситуацията там го позволява позволява, като ще се извършват от охранявано от военните летище близо до Хартум. На летището са разположени около 1000 военнослужещи, посочва ДПА.

По-рано Франция съобщи, че затваря посолството си в Хартум до второ нареждане. Продължава евакуацията на чуждестранни граждани от Судан. Изведени са над 1000 граждани на ЕС, съобщи върховният представител на ЕС за външната политика Жозеп Борел. Още хиляди се възползваха от моментното затишие през последните два дни, за да избягат от Судан в съседни държави.
Американски специални части са извели с хеликоптери целия персонал на посолството на САЩ. Британският премиер Риши Сунак съобщи, че е организирана "сложна и бърза евакуация" на всички дипломатически служители и техните семейства и засега възможностите за допълнителни подобни действия са ограничени. Испанците, които са поискали да се евакуират от Судан, вече са изведени от страната, твърди правителството.

Над 400 души са загинали в продължаващите втора седмица сражения между армията и паравоенни формирования. В основата на внезапно избухналия конфликт е борбата за власт между двама генерали. Масови са призивите към враждуващите сили за прекратяване на огъня и диалог, но засега не дават резултат. "Задълбочаването на кризата в Судан би имало катастрофални последици за цяла Африка", коментира европейският първи дипломат Жозеп Борел.
По публикацията работи: Мария Йорданова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Сливен от 14 април стартира ежегодната кампания по кръводаряване по повод Великден

В Сливен от утре стартира ежегодната кампания по кръводаряване по повод Великден, организирана от  Отделението по трансфузионна хематология към МБАЛ "Д-р Иван Селимински ". Акцията ще продължи до 30 април на територията на Кръвния център, всеки работен ден от 08.00 до 14.00 часа. Миналата година хората дарили безвъзмездно кръв са били с..

публикувано на 13.04.25 в 19:45

В Испания е разкрита мрежа за трафик на марокански мигранти от Румъния

Гражданската гвардия в Испания обяви, че е разбила мрежа за трафик на марокански мигранти от Румъния на Иберийския полуостров. В Мурсия са арестувани четирима души, заподозрени като организатори на престъпната дейност. Според разследващите, трафикантите набирали марокански имигранти, които искат да влязат в Испания. След като са платили по..

публикувано на 13.04.25 в 19:30

Руско-украински преговори за сигурността в Черно море са насрочени в Анкара

Руско-украински преговори, посветени на сигурността в Черно море, са насрочени на 15 и 16 април в Анкара. Това предаде телевизия CNN Turk, като се позова на турското министерство на отбраната. По време на дипломатически форум в Анталия по-рано тази седмица турският външен министър Хакан Фидан заяви, че страната му е готова да посредничи между..

публикувано на 13.04.25 в 19:16

Над 200 автомобили и мотори, американски марки и модели, показаха в Дупница

Над 200 автомобили и мотори - американски марки и модели, бяха показани на фестивал, организиран за трети път  в Дупница. Общината е домакин и оказва съдействие, , изложението събра за часове стотици автолюбители. За пръв път участват и от клуба на собтвеници на мотори "Харли Дейвидсън", а беше показан  и сребърният пикап Tesla Cybertruck -..

публикувано на 13.04.25 в 19:04

В Кипър бяха връчени награди за най-успешни двуобщностни бизнес партньорства

За 15-ти път в Кипър бяха връчени наградите за най-успешни бизнес партньорства между кипърски гърци и кипърски турци. Единствената по рода си инициатива е в подкрепа на мира и обединението на разделената страна чрез икономическо сътрудничество между двете кипърски общности. 96 кипърски гърци и кипърски турци, съсобственици на 48 съвместни..

публикувано на 13.04.25 в 18:48
Екип от отдела за обезвреждане на взривни устройства събира доказателства след експлозия пред офисите на Hellenic Train на авеню

Гръцка терористична организация пое отговорност за поставена бомба в Атина

Гръцката терористична организация "Революционна класова самозащита" пое отговорност за поставената в петък бомба пред централата на железопътната компания "Hellenic Train" в Атина. Атентатът предизвика само материални щети. Бомба избухна в Атина пред офисите на "Гръцки железници" Няма пострадали и жертви от взрива в Атина..

публикувано на 13.04.25 в 18:29

Броят на загиналите при руския ракетен удар по Суми достигна 32 души, над 80 са ранени

Най-малко 32 души загинаха, сред тях и две деца, при руски ракетен удар по украинския град Суми тази сутрин. Съобщава се за над 80 ранени, включително 10 деца. След атаката западните страни призоваха отново Русия да прекрати войната в Украйна. Руските балистични ракети поразиха центъра на град Суми, в близост до руската граница, два дни след..

публикувано на 13.04.25 в 18:08