Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бизнесът и синдикатите с резерви спрямо проектобюджетите на НЗОК и ДОО

Националният съвет за тристранно сътрудничество провежда извънредно заседание в сградата на Министерския съвет, 27 април 2023 г.
Снимка: БТА

Предложените от служебното правителство проекти на бюджети на Здравната каса и на Държавното обществено осигуряване не срещат единодушно одобрение от социалните партньори в лицето на бизнеса и синдикатите.

Тристранният съвет дискутира проектите на бюджети преди правителството да ги приеме и внесе в Народното събрание за разглеждане. 

Предложението от 1 юли да се осъвремени с 18% по швейцарското цялото правило, всички пенсии, както и от 1 юни да се увеличи на 780 лв. минималната осигуровка за самоосигуряващи се земеделци  тютюнопроизводители. Останалите параметри са без промяна. Така бюджета на общественото осигуряване ще е с разходи от 21,8 млрд. лева, като от осигуровки ще се съберат малко над 18 милиарда, а дупката от над 10 милиарда и 200 милиона ще се покрие от държавния бюджет.

23% нарастват разходите за пенсии тази година спрямо миналата година, като само осъвременяването с 12% от 1 юли струва над 1,4 милиарда лева.

"Нетният коефициент на заместване на дохода през 2023 година да достигне почти 71 на сто, а в резултат на всички предприети действия броят на пенсионерите, на които са изплатени размер на пенсиите под прага на бедност за тази година, който е 504 лв., да намалее", заяви вицепремиерът и социален министър Лазар Лазаров.

Две от петте бизнес организации от Асоциацията на индустриалния капитал и Българската стопанска камара не приемат бюджета на общественото осигуряване по различни съображения, но най-вече заради това, че пенсиите растат изпреварващо спрямо инфлацията като както миналата, така и през тази година от БСК искат разходите да се свиват.

Заместник-председателят Станислав Попдончев дори предложи:

"Първият вариант е през 2023 година да не се изплаща предвиденото осъвременяване на пенсиите, за което са предвидени 1,1 милиарда. Втори вариант е да се изплати частично предвиденото осъвременяване на пенсиите в размер на 6% от 1 октомври. И това осъвременяване да се извърши единствено за пенсиите за осигурителен стаж и възраст, които са до размера на предвидената за 2023 година средна пенсия".

От КНСБ категорично възразиха на направеното предложение за замразяване или намаляване на пенсии.

Ася Гонева коментира:

"По никакъв начин не бихме подкрепили такива мерки, такива твърдения. Да не говорим, че някои анализатори - чух един, че даде предложение да облекчим държавния бюджет като намалим пенсиите. Този искам да го срещне някоя група пенсионери в някоя градинка...при всичките грешки, които са допуснати във връзка с направените увеличения".

КНСБ и КТ "Подкрепа" също са против сметките на служебното правителство за бюджета на държавното обществено осигуряване. Поставят условия за подкрепа да се увеличи поне на 20 лв. минималното обезщетение дневно за безработица и да се увеличи максималният осигурителен доход поне на 5400 лв. Бюджетът на здравната каса също получава противоречиви оценки за новините. 

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кипър отбелязва рекордно увеличение на туристическите посещения през април

Кипър отбелязва рекордно увеличение на туристическите посещения през април, съобщи Статистическата служба на страната.  Климатичните промени, високите температури и недостигът на вода в страната се очертават като предизвикателство за тазгодишния активен летен сезон. Почти 420 000 са туристическите пристигания през април, което е с 25,5%..

публикувано на 20.05.25 в 03:48

Президентът Румен Радев ще се срещне с японския премиер

Продължава посещението на президента Румен Радев в Япония. Днес държавният глава ще се срещне с премиера Шигеру Ишиба. Президентът ще бъде посрещнат с тържествена церемония и военни почести в резиденцията на японския премиер, след което ще бъде проведена среща на делегациите на България и Япония. Ще бъде подписана декларация за..

публикувано на 20.05.25 в 03:39

Испания и Португалия настояват за засилване на междусистемните енергийни връзки в Европа

Испания и Португалия настояват за засилване на междусистемните енергийни връзки в Европа. Правителствата на двете страни ще изпратят писма до ресорния еврокомисар и до френския министър на енергетиката. Почти месец след историческото спиране на тока на Иберийския полуостров, Испания и Португалия искат по-голям капацитет за пренос на електроенергия през..

публикувано на 19.05.25 в 22:21

Шофьор на румънски тир е пострадал при катастрофа край Монтана

Шофьор на румънски тир е пострадал при катастрофа между три тежкотоварни автомобила на международния път Е79 край Монтана. Пътният инцидент е станал м алко след 18:00 часа между селата Винище и Смоляновци. Пътят остава затворен и се разчиства.  Пътният инцидент е станала малко след село Винище, в посока Смоляновци. Предполага се, че шофьорът на..

публикувано на 19.05.25 в 22:18
Урсула фон дер Лайен

Тръмп е информирал Фон дер Лайен за телефонния разговор с Путин

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп е информирал председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен за телефонния си разговор с Владимир Путин. Това съобщи фон дел Лайен в социалната мрежа Х. Президентите на САЩ и Русия разговарят по телефона Руският президент заяви, че Москва е готова да работи с Киев относно меморандум за..

публикувано на 19.05.25 в 22:12
Президентът на САЩ Доналд Тръмп.

Тръмп за разговора с Путин: Много добър, Русия и Украйна ще започнат незабавно преговори

Президентът на САЩ Доналд Тръмп определи разговора си по телефона с руския си колега Владимир Путин като много добър, предаде Ройтерс, като се позова на постове на Тръмп в неговата социална мрежа "Трут соушъл".  Тръмп добави, че Русия и Украйна ще започнат незабавно преговори за прекратяване на огъня. Условията ще бъдат договорени между двете страни,..

публикувано на 19.05.25 в 22:01
Депутатите Асен Василев и Андрей Цеков (на втори план) отговарят на журналисти в Благоевград - 19 май 2025 г.

Асен Василев: 15 млн. лв. от държавата за столичния транспорт няма да решат истинските проблеми

Осигурените от правителството допълнителни 15 милиона лева  субсидия на столичния автотранспорт са категорично доказателство за политически сценарий на протеста, чиято цена плащат всички софиянци. Това заяви в Благоевград съпредседателят на "Продължаваме промяната" Асен Василев и прогнозира катализиране на протестите в други сектори.  Договорени са..

публикувано на 19.05.25 в 21:34