Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Полският посланик представя в Ловеч авторска фотоизложба

Мачей Шимански, посланик на Полша у нас.
Снимка: Ани Петрова

Посланикът на Полша Мачей Шимански  ще представи в Ловеч авторската си фотографска изложба, посветена на птиците в България. Тя се открива в деня, в който Полша отбелязва своя национален празник и 232  г. от приемането на конституцията на страната.

Изложбата е подредена във фоайето на областната администрация в Ловеч.

В експозицията посланик Мачей Шимански показва 25 фотографии. При откриването ѝ днес от 11.00 ч. той ще представи и презентация на тема "Как да се снимат птици".

Негово превъзходителство има дългогодишен опит и знания, натрупани както по време на наблюденията и фотографирането, така и благодарение на обществената му дейност в полза на птиците. Бил е зам.-председател на Варшавската орнитологическа секция на Полското зоологическо дружество. Автор е на редица образователни изложби, негови фотографии са публикувани в природонаучни списания, атласи и определители за птици. 

Мачей Шимански е учредител на Клуба на посланиците, които говорят български, и ще проведе работилницата на български език.

Посланикът гостува в Ловеч в деня, когато Полша чества 232 години от приемането на основния закон за функционирането на държавата. Конституцията, приета на 3 май 1791 г. във Варшава от наречения по-късно Велик Сейм на Република Полша, е първата в Европа и втората в света модерна конституция. 3 май е провъзгласен за национален празник.

Снимка: lovech.government.bg

По публикацията работи: Георги Николов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Тахов: Добивите са приблизително колкото миналата година

По време на заседанието на ресорната Комисия по земеделие, храните и горите, министърът на земеделието Георги Тахов каза: "Ситуацията откъм добивите не е това, което на нас ни се иска да бъде, но общо взето съвпада като добива с това, което е от миналата година. Поне с подобна справка разполагам аз, но пак това да е достатъчно. Националната асоциация на..

публикувано на 11.09.25 в 20:45

ФБР обяви награда от 100 000 долара за информация за убиеца на Чарли Кърк

ФБР публикува снимки на мъж, когото издирва във връзка с вчерашното убийство в щата Юта на влиятелния консервативен активист Чарли Кърк. Кадрите показват видимо млад мъж с бяла кожа, но той е трудно да бъде идентифициран защото е с тъмни очила и шапка с козирка. Затова ФБР обяви награда от 100 000 долара за информация, която би помогнала за разкриване на..

публикувано на 11.09.25 в 20:27

Протест в Русе поиска оставки в МВР

Граждански протест срещу задържането на четиримата младежи, обвинени в побой над ръководителя на Областната дирекция на полицията в Русе, се проведе тази вечер пред Съдебната палата в града. Протест пред сградата на МВР в София иска оставката на Даниел Митов Освобождаването на младежите от ареста, пълен достъп до общинските видеокамери и..

публикувано на 11.09.25 в 20:10
Полицай патрулира около американското посолство във Вилнюс, Литва, преди пристигането на освободените затворници от Беларус, четвъртък, 11 септември 2025  г.

Беларуски опозиционер отказа да бъде депортиран в Литва

Микола Статкевич - бивш лидер на беларуската опозиция и кандидат за президент, който е сред освободените днес 52-ама политически затворници - е отказал да бъде депортиран в Литва. За това съобщи Франак Виачорка - член на опозицията в изгнание - и публикува снимка на Статкевич на ничията земя между Беларус и Литва.  Всички останали вече бивши..

публикувано на 11.09.25 в 20:07
Вицпремиерът и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов

Вицепремиерът Караджов: България ще има най-строга регулация на атракционите

Според вицепремиера и министър на транспорта Гроздан Караджов България ще има една от най-строгите регулации по отношение на безопасността на атракционите. Той бе изслушан от депутатите в ресорната парламентарна комисия.  Законопроектът за атракционите е публикуван за обществени консултации Със законопроекта се уреждат за първи път на..

публикувано на 11.09.25 в 19:41

Ангел Найденов след навлизането на руски дронове в Полша: Успешно сме защитени

"Успешно сме защитени. Това е и една от констатациите, които прави генералният секретар - че НАТО е демонстрирало способност и готовност за отбрана и за унищожаване на проникващи във въздушното пространство на Алианса летящи обекти". Това обясни пред БНР Ангел Найденов, бивш министър на отбраната, след като руски дронове навлязоха в полското..

публикувано на 11.09.25 в 19:35
Пожарникари гасят пожар в крайбрежния град Нафплио, Пелопонес, архив.

Евакуират жители на Пелопонес и туристи заради голям пожар

Нов голям пожар на гръцкия полуостров Пелопонес доведе до евакуации на негови жители и на туристи. Пожарникари и полицаи помогнаха на жители и туристи в три  села да се евакуират. Властите се страхуват, че огънят може да навлезе в населени места. В района на пожара духа много силен вятър. На терен са 120 пожарникари с 38 водоносни..

публикувано на 11.09.25 в 19:28